Archief en onderwijs in Middelburg: van gezamenlijk kraam- experiment naar historisch centrum Werk in f Het heeft weinig zin om huiten de deur alle mogelijke projecten op te zetten terwijl de eigen medewerkers vervolgens zeggen 'laat maar lullendat schiet niet op 2 Qrq Uiteindelijke is het doel dat leerlingen hun weg naar het archief weten te vinden; om dit te hereiken zijn leerkrachten essentieel. 6 Door Anneke van Waarden-Koets het plezier in hun werk terugkrijgen. Het heeft weinig zin om buiten de deur alle mogelijke projecten op te zetten terwijl de eigen medewerkers vervolgens zeggen 'laat maar lullen', dat schiet niet op. Een rijksarchivaris zonder organisatie is niks. Je moet de medewerkers dus weer gemotiveerd krijgen voor het werk. Verder wil ik de structuur van het Rijksarchief in sche samenwerking zoeken. Wellicht dat wij op afzienbare termijn in een gezamenlijk overleg tussen de staven van beide diensten een eerste invulling hieraan kunnen geven. Ik ben niet uit op een gebouwelijke toestand, de beide instellingen kennen beide hun eigen taak en moeten zich daar op richten. Het lijkt mij wel van groot belang dat wij over en weer samenwerking zoeken Noord-Holland zodanig inkleden en aanpassen dat wij weer kunnen func tioneren als een normaal rijksarchief, met een ondernemingsplan en deelna me aan grote landelijke projecten. Voorlopig is het een kwestie van contacten leggen, bezoeken brengen en je compleet suf bellen. Toch wil ik wel opmerken dat ondanks alle gedoe en strubbelingen de dienst verlening de afgelopen maanden nor maal zijn voortgang heeft gehad. Het publiek heeft weinig tot niets van de problemen gemerkt. Blijkbaar hebben archivarissen een soort van ijzeren(!) rek dat ze dit allemaal kunnen doorstaan. Wat men natuurlijk zeker van mij als directeur van de A VK verwacht, dat is de vraag hoe jij je de toekomstige samenwer king met de A VK voorstelt Ik heb daar nog geen vastomlijnd beeld van. Ik zal vooral programmati- voor die zaken die we gezamenlijk kunnen doen en waar wij individueel niet de middelen voor hebben. Wellicht kunnen aan een dergelijk samenwer kingsverband nog meer archiefdiensten meedoen, bijvoorbeeld bij de indicering van notarieel, Genlias en dergelijke. Persoonlijk vind ik het vreemd dat de beschikbaarstelling van bepaalde bestanden gebonden is aan de plaats. Dat past niet meer bij deze tijd, met internet. De gebruiker begrijpt dat ook niet. Nieuwe klanten en nieuwe produkten zoek ik echter zeker niet ten koste van de collega. Heb je, nu je de rang van rijksarchivaris in de provincie hebt bereikt, nog ambities of wensen over? Ik kijk in het algemeen vooruit maar dan vanuit de functie waarin ik op dat moment zit. In ieder geval heb ik nu geen ambitie om minister te worden. Bij deze functie denk ik: laat ik dat nu eerst maar eens goed doen. Naar eigen tevredenheid en naar tevredenheid van mijn omgeving. Na vijf jaar ga ik dan ergens zitten en bedenk ik mij: wil ik dit nog en willen zij mij nog. Per slot van rekening kan het best dat er tien brieven liggen met de boodschap, laat die Hol toch oprotten. Na tien jaar zal ik zeggen, nu doe ik dit werk tien jaar, wordt het nu niet tijd voor iets anders. Mijn ambitie ligt dan ook meer in de verandering van inhoud dan dat ik er weer een status bij moet. Ik heb bijvoorbeeld niet de behoefte om nog eens gemeentearchi varis te worden omdat ik dat nog nooit ben geweest. Maar ik sluit niet uit dat ik ooit nog eens van het ene op het andere moment denk: zo, nu de kinderen de deur uit zijn en de erfenis van mijn suikertante binnen is, ga ik bij wijze van spreken terug naar een salarisschaal 7 en word ik streekarchi varis van Putten. Dat zou kunnen, ik weet niet of ik mijn partner in zo'n verhaal meekrijg. Maar ik wil gewoon plezier hebben in mijn werk en in mijn omgeving. Ik ambieer echter geen politieke functie, ik voel mij meer thuis in mijn rol als dienaar van de Staar. Lieuwe Zoodsma is gemeentearchivaris van Haarlem en directeur van de Archief dienst voor Kennemerland (A VK) V I Een item dat steeds meer speelt, maar sporadisch door de archiefwereld wordt opgepakt: onderwijsactivi teiten door archieven. Integendeel, er is eerder sprake van passiviteit. Dat bleek onder andere uit de res pons van archieven op de oproep in het Archievenblad naar lesbrieven enige nummers geleden. Toch is er geld voor, veel geld zelfs. De vraag is waarom er geen gebruik van wordt gemaakt. Maar in Middelburg zitten ze niet stil. "Mag je hier zo maar binnenkomen?" "Wat betekent het hoedje op de Lange Jan?" (bedoeld wordt de keizerskroon op de Abdijtoren). "Kan ik hier opzoeken wanneer mijn opa geboren is?" Ik woon op de Dam en er zit een hele diepe kelder onder ons huis. Is die uit de Middeleeuwen?" "Klopt het dat er onderaardse gangen onder de Abdij lopen?" "Hebt u ook plaatjes van ridders?" Zomaar wat vragen van leerlingen uit het basis-, speciaal- en voortgezet onderwijs, als zij een rondleiding in het Gemeente-archief Middelburg krijgen. Onderwijs te hoog gegrepen? Tijdens de middagvergadering van het Communicatieplatform RAD in Utrecht op 28 augustus 1997, waar voor het Gemeentearchief Middelburg ook was uitgenodigd, werd in work shops gediscussieerd over de doel- groep(en) van de archiefdiensten. In het blad 'Radicaal' van september (2e jrg. nr. 9) kunt u een kort verslag van deze bijeenkomst lezen. Jos de Haan van het Sociaal Cultureel Planbureau hield er een inleiding over een onder zoek naar het gebruik van culturele instellingen, inclusief archieven, sedert de zeventiger jaren. Hij concludeerde dat de archieven zich moeten richten op (hoger opgeleide) ouderen - het gros van de bezoekers van archiefdien sten - en dat het onderwijs "voor cul turele instellingen te hoog gegrepen" is. Toch bleken alledrie de workshops zich die middag uit te spreken voor het onderwijs als potentiële doelgroep. Maar hoe pak je dat aan? En zit het onderwijs wel op het archief te wachten? Ja, als het onderwijsveld op Een kraam en een pc met een klapper In Zeeland vindt jaarlijks de 'Zeeuwse Onderwijsdag'plaats. Een dag waarop instellingen en uitgevers zich op een informatiemarkt presenteren aan het basisonderwijs en met lezingen rond om een bepaald thema. Dit jaar was dat 'lokale geschiedenis'. Een uitste kend thema om met de gezamenlijke Zeeuwse archieven op in te spelen. Het Diensthoofdenoverleg Zeeuwse Archi varissen (DOZA) was die mening ook toegedaan en zegde zijn medewerking de hoogte is van het bestaan van archieven en wat deze kunnen aanbie den, zal er steeds meer belangstelling komen om gebruik te maken van hun diensten. En om een antwoord te geven op de vraag hoe je dat aanpakt: door een goede PR. Laat weten dat je er bent en wat je in huis hebt! toe in de vorm van het beschikbaar stellen van informatie. Het Rijksarchief in Zeeland en het Gemeentearchief Middelburg zouden de Zeeuwse archieven vertegenwoordigen. Samen met de Zeeuwse Bibliotheek, de Open bare Bibliotheek Heinkenszand (de Zeeuwse Onderwijsdag werd daar 100/9 november 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 4