De 'vrije jongens en meisjesvan de RAD werden we wel genoemd 5 Kan je opvolger bij PIVOT het roer zonder meer overnemen of heeft hij/zij de mogelijk heid om aan de functie een andere invulling te geven? Kijk, vanaf de reorganisatie van 1994 is PIVOT min of meer opgenomen in de lijnorganisatie van het ARA. PIVOT werd toen ineens met het nieuwe etiket Bronverwerving en Toe zicht onder de directeur van het ARA geplaatst. Door die overgang kreeg je ineens te maken met zaken die je daarvóór werden bespaard, je moest nu bijvoorbeeld meepraten over beheers matige aspecten. Daarvóór hadden wij daarmee nauwelijks iets te maken. Wij werden daarbij natuurlijk wel gehol pen door het feit dat PIVOT een uitstekende financiering had. De 'vrije jongens en meisjes' van de RAD werden we wel genoemd, maar dan wel belast met een klus die daarvoor nog nooit iemand heeft hoeven te klaren. Je kunt mensen het slagveld opsturen maar als je ze niet een geweer meegeeft is het tamelijk zinloos. In het begin leverde dat best problemen op, met name toen de PIVOT-medewer- kers een eigen draagbare p.c. kregen. Mijn opvolger zal veel meer de metho diek van het PIVOT gedachtengoed moeten inbedden in de staande struc tuur. PIVOT is niet meer weg te den ken. Er moet geselecteerd worden uit overheidsarchieven, en dat moet goed gebeuren, punt. En dat is niet iets wat ophoudt na PIVOT. De naam PIVOT zal een keer verdwijnen dat is ook niet erg, daarvoor heb ik hier in mijn kast alvast een klein museumpje ingericht, maar het moet nu een bedding krijgen in de bestaande organisatie. Het heeft gevolgen voor de studiezaal, de dienst verlening, de toegangen en het relatie beheer. En dat alles vormgeven dat is een klus die mijn opvolger vorm mag gaan geven. Wat beschouw je als je grootste succes en wat als je grootste teleurstelling in je PIVOT tijd? Het grootste succes is toch geweest dat, ondanks de weerstanden en tegen werking, het PIVOT gedachtengoed staande is gebleven. Weerstanden bestonden er op alle vlakken, niet alleen over de selectie en de selectie criteria maar bijvoorbeeld ook over de draagbare p.c.'s of het gedrag van de medewerkers, of de uitwerkingen en publikaties of de p.r. campagne met stickers, bevers, pennen en zelfs be kers. Wat je ook deed, je kreeg altijd commentaar, het was allemaal voor het eerst en de meesten vonden het maar niks. Dat dit uiteindelijk niet heeft ge leid tot de ondergang van PIVOT be schouw ik als een prestatie. Maar dit is overigens niet alleen mijn prestatie ge weest, maar duidelijk een teamprestatie. De grootste teleurstelling is heel erg moeilijk, ik ben nogal optimistisch van aard en als zodanig heb ik nooit zoveel teleurstellingen. Op de grens van het persoonlijke en het zakelijke heb ik het wel een beetje als een teleurstelling er varen dat mensen doordat ik 'PIVOT deed' uit vroegere kringen waar je in verkeerde geen onderscheid meer konden of wilden maken tussen jou zakelijk en privé. Dat heeft mij bij sommige mensen wel eens teleurge steld. Je kreeg daar geen contact meer mee. Ze wilden soms ineens niet meer met je praten. Een nieuwe rijksarchivaris in Noord-Hol land, betekent dat dat de RAD - of moet ik misschien zeggen 0, C&W - in Haarlem geen Utrechts of Gronings model wil? Wat het ministerie of de Rijksarchief dienst heeft gedacht dat moet je ze zelf maar vragen. Ik wil daar geen uitspra ken over doen. Wat deze nieuwe rijks archivaris in Noord-Holland denkt is dat er in Haarlem een duidelijk andere situatie bestaat dan in Utrecht of Groningen. Voor Haarlem denk ik niet aan dergelijke modellen, hoewel ik wel wil zeggen dat als ik een keuze zou moeten maken voor één van beide modellen, ik de voorkeur geef aan het Utrechtse, omdat daar een ontkoppe ling plaatsvindt van functies, waarbij de dienstverlening op een lokatie in het hartje van de binnenstad plaats vindt en de depotfunctie elders. Dat vind ik een hele interessante optie. Dit sluit ook aan bij datgene wat ik in Australië heb gezien. Ik vind wel dat je moet kijken naar de omstandigheden ter plaatse. Omdat in Noord-Holland juist de regionalisering van het archief beheer op brede schaal ingang heeft gevonden voel ik veel meer voor vor men van programmatische samenwer king met de aldus ontstane gemeente en streekarchieven. Voor het Rijksar chief betekent dit dat je veel minder moet zoeken naar gebouwelijke integratie, met alle problemen van dien, maar meer naar zaken die je ten behoeve van de klant beter gezamen lijk kunt doen. Dat kunnen er velerlei zijn en daarvoor is samenwoning om het maar even zo te zeggen absoluut geen doel, het zou hooguit een keer een middel kunnen zijn. In het alge meen geeft het zoveel sores en narig heid dat ik rustig durf te zeggen dat ik daar niet op zit te wachten. Je zit op deze lokatie, je zit hier in dit gebouw, het is 15 jaar oud geloof ik en in 0,C.& W.-termen kan het dan nog 35 jaar mee, want men ging uit van een 50 jaren periode voor de afschrijving. Ik zoek het veel meer in samenwerking ten behoeve van de klant, de bezoeker. Zo kun je bijvoorbeeld denken aan samenwerking op het gebied van Genlias of bij de indicering van notarieel. Daar wordt uiteindelijk de gebruiker beter van. Voor een evenwichtige verdeling van belangen voor beide partijen is een dergelijke samenwerking veel beter. Bij een overheveling van de een naar de ander zit er altijd iets 'klooiigs' tussen. Ik stel deze vraag juist zo nadrukkelijk om dat je van verschillende kanten hoort dat het ministerie in de persoon van staatssecre taris Nuis bewust een beleid voert ivaarbij uiteindelijk in alle provinciehoofdsteden wordt aangestuurd op integratie, fusie of op zijn minst samenwoning van rijks- en gemeentearchieven. Dit is ook niet zo verwonderlijk. Jaren lang heeft het ministerie meegewerkt aan de totstandkoming van het dek kend net van gemeente- en streekar chieven in Nederland. In sommige provincies, bijvoorbeeld Noord-Bra bant, zie je nu al weer vormen van desintegratie, waarbij door gemeente lijke herindelingen en bestuurlijke reorganisaties gemeenten uit bestaande streekarchieven stappen. In Noord- Holland is dat wat rustiger voor zover ik dat nu kan zien. Maar de stap vanuit het ministerie gezien is niet onlogisch als je ziet dat een aantal provincies een dekkend of bijna dek kend net hebben waarbij de meeste archieven in een openbare archief bewaarplaats zijn ondergebracht. Er zullen altijd twijfelaars en niet-deelne- mers blijven, maar die komen vanzelf. Mede door de vorming van nieuwe provin cies Rijnmond en Haaglanden, hoor je steeds vaker over de zogenaamde Hollandse optie, waarbij het Rijksarchief in Haarlem als rijksarchief voor de provincies Noord- en Zuid-Holland zou gaan optreden, hoe sta jij hier tegenover Er ligt inderdaad een door de vorige algemeen rijksarchivaris gegeven op dracht aan de rijksarchivaris in Noord- Holland en de directeur van het Al gemeen Rijksarchief om te adviseren over de regionale functie van de rijksarchiefdienst voor de regionale geschiedbeoefening in Holland. Het Algemeen Rijksarchief manifesteert zich de laatste jaren immers steeds meer als een nationaal archief. Een provincie als Zuid-Holland zal de ko mende jaren naar alle waarschijnlijk heid uiteenvallen in bepaalde regio's met een eigen archiefzorg. In mijn optiek zal één en ander echter zeker niet betekenen dat wij met archieven Hols persoonlijke museumpje met voorwerpen uit voorgaande functies, heef nu een plaatsje in het hoofdgebouw van de Rijksarchiefdienst in Haarlem, ooit doopsgezind weeshuis, gelegen aan de Kleine Houtiveg foto: Frank van der Wijden) het onderzoek nog moeten praten. Het verplaatsen van archieven kan best aan de orde komen, maar die moet dan bedrijfseconomisch haalbaar en zinvol zijn. Primair staat de gebruiker en niets anders. tochten in Noord-Holland hebben mij altijd erg bekoord. Wat zie je de komende tijd als belangrijkste taken voor je als rijksarchivaris in Noord- Holland de herfstvakantie zijn wij met de kinderen naar Haarlem geweest, het is een hele leuke open en aangename stad. Noord-Holland had ik verder niet zo veel mee, behalve dat ik er wel eens door heen ben gekomen. Het aantrekkelijke vind ik dat het veel water heeft, daar houd ik wel van, Zeeland had dat ook. In Gelderland had je de rivieren, daar zat je in feite ook tussen het water. Ik kom eigenlijk tussen de rivieren vandaan, dat water blijft me toch trekken. Ook de schaats- gaan sjouwen. De archieven van de Staten van Holland bijvoorbeeld ver huizen fysiek zeker niet naar Haarlem. Een dergelijke operatie gaat alleen maar heel veel geld kosten en maakt het voor de archiefgebruiker niet eenvoudiger. Een Hollandse optie is mogelijk, maar alleen in die zin dat er een virtueel archief Holland ontstaat. Een kenniscentrum over Holland in Haarlem dat zou ik mij goed kunnen voorstellen. Dat is de doelstelling die in het hoofd van de nieuwe rijksarchi varis zit. Over de exacte vorm en inhoud van het onderzoek zal ik samen met de directeur van het ARA en andere belanghebbenden uit de wereld van de politiek, het archiefwezen en Wat heb je met Haarlem of Noord-Holland Haarlem ben ik vroeger een paar keer geweest. Ik vind het een mooie stad. Mensen zeiden tegen mij, je gaat naar een van de mooiste steden van Nederland. Ja, zei ik dan, maar denk er wel aan dat ik van het rijk ben. In In eerste instantie wil ik gaan werken aan het imago van het rijksarchief naar buiten toe. In dat kader wil ik ook hier mijn motto 'We zeggen wat we doen en we doen wat we zeggen' laten in werken. Zorgen dat het Rijksarchief in Noord-Holland weer iets is, weer mee telt. Intern wil ik dat de mensen weer 100/9 november 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 3