Restauratie-Atelier Helmond B.V. Het Hofje van Brienen. Twee eeuwen Amsterdams hofjesleven (red. P.J. Margry) Tiny de Liefde-van Brakel, Een Haagse schildersfamilie uit de negentiende eeuw. Hendrikus, Gerardine en Julius Van de Sande Bakhuysen. Waanders Zwolle, 1997. 80 biz. ISBN 90.400.9971.5 Paul Snap ens en Martin Willemsen, Het Tilburgs voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Vrijblijvende offertes Vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenwea 40. 5708 HR HELMOND (NU Tel: 0492 - 55 39 90 Fax: 0492 - 55 24 42 Uw partner voor een beter archief: 39 redscilc P.). Margry ace»aoóot Verloren Hilversum 1997. 155 biz. ISBN 9065505598 25," Het Amsterdamse hofje van Brienen aan de Prinsengracht werd in 1995-1996 vol ledig gerestaureerd en vormde de aanleiding voor een boek over de geschiedenis van het gebouw en zijn bewoners. Jurjen Vis schrijft over de stichting, het bestuur en de bewoners van het hofje. Arnoud Jan van Brienen en zijn vrouw Sophia namen in 1797 het initiatief tot de oprichting. De eerste bewoners konden in 1806 hun appartemen tje betrekken. Ester Vink beschrijft de bouwgeschiedenis tot en met de laatste restau ratie van het hofje. Tenslotte besteedt Peter Jan Margry aandacht aan het archief van het hofje, dat grotendeels bewaard is gebleven. Na de geschiedenis van het archief volgt de inventaris van het archief. Het archief bestaat voornamelijk uit notulen, cor respondentie, statuten, reglementen, stukken betreffende het gebouw, de financiële administratie en registers en lijsten van bewoners. Het boekje is rijk geïllustreerd en bevat tevens een lijst van regenten en een stamboom vap de regenten van het hofje. A. Meddens-van Borselen SIGNALEMENTEN E-art Haagse sehildersfamiHe uit de negentiende eeuw HendrikusGerardine en Julius van de Sande Bakhuyi De Haagse schildersfamilie Van de Sande Bakhuyzen bestaande uit vader Hendri kus (1794-1860), dochter Gerardine (1826-1895) en zoon Julius (1835-1925) waren in hun tijd zeer succesvolle schilders. Hendrikus trouwde in 1825 met Sophia Kiehl. Zij woonden in een grachtenhuis aan de Nieuwe Haven in Den Haag en kregen zeven kinderen. Hendrikus schilderde zorgvuldig gecomponeerde landschappen in de traditie van de zeventiende eeuw. Hij speelde een belangrijke rol in het kunstonderwijs. Hij gaf les aan de Haagse Teekenacademie en was leer meester van een groot aantal aankomende schilders. In het begin van zijn loop baan ontving hij lovende recensies en werd zijn werk goed verkocht aan particu lieren en musea. Gerardine kreeg les van haar vader en schilderde vooral bloemen en vruchtenstillevens. Het was in haar milieu niet ongewoon om als jonge vrouw te schilderen. In de kunstkritiek werd weinig aandacht besteed aan het werk van vrouwelijke kunstenaars. Julius werd op vijftien jarige leeftijd leerling van zijn vader en specialiseerde zich ook in landschappen. Hij was lid van de kunstenaars vereniging Pulchri Studio in Den Haag en van Arti et Amicitiae in Amsterdam. Hij was jarenlang penningmeester van Pulchri en commissaris van de kunstbe schouwing. Julius maakte buiten in de natuur potlood- en olieverfschetsen. Hij werd beïnvloed door de Haagse School en besteedde veel aandacht aan de werking van het licht. Aanvankelijk werd zijn werk zeer gewaardeerd, maar rond de eeuw wisseling veranderden de kritieken van toon. Men bestempelde zijn werk als ouderwets en had nu meer waardering voor de vernieuwers in de kunst: de mees ters van de Haagse school. Het werk van de leden van de familie van de Sande Bakhuysen raakte daarna enigszins in de vergetelheid. Het boek een Haagse schil dersfamilie werd geschreven ter begeleiding van een expositie gehouden in het Haags Historisch museum. Naast literatuur vormden brieven een belangrijke bron van informatie. Of het archief van de Pulchri Studio en de Haagse Teekenacademie, die op het gemeentearchief Den Haag berustten, ook geraadpleegd zijn valt niet uit de noten af te leiden. Het boek is mooi uitgegeven en is de moeite waard voor iedereen die geïnteresseerd is in de negentiende eeuwse Nederlandse schilderkunst. A. Meddens-van Borselen Kookbuukske Utrecht het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, 192 blz ISBN 90-71840-33-6 f 27,50. Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur te Utrecht heeft een grappig en goed geïllustreerd boek uitgegeven over eet- en drinkgewoonten te Tilburg. Het boek bestaat uit twee delen. Het eerste deel bevat een beschrijving van de ontwikkeling van de eet- en drinkcultuur in Tilburg. Voor het boek zijn Tilburgse vrouwen geïnterviewd. Het tweede deel van het boek bestaat uit 75 recepten uit de kookboeken van vier Tilburgse vrouwen. Het oudste kookboek dateert uit de eerste helft van de vorige eeuw en is van Maria van der Vliet (1775-1841). Zij huwde Adriaan Donders, herbergier van herberg 'de Gouden Zwaan'. De andere kookboeken zijn recenter van datum. De recepten van Cato Boelens, die ook in het boek voorkomen, zijn in de jaren '20 in boekvorm uitgegeven. An Jacobsen-van Dun (1890-1973) was eigenaresse van 'Metropole' op de Heuvel en kookte voor gasten. Het vierde kookboek is van de ongehuwde Maria de Bruin. Zij was eerst pastoorsmeid van Eduard van Dun, pastoor op de Heuvel van 1925-1950 en daarna keukenmeid bij de familie Mutsaers. Het doel van het Tilburgs Kookbuukske is om op lokaal en regionaal niveau het onderzoek naar oude recepten en eet- en drinkgebruiken te bevorderen. In menig familiearchief zitten nog handgeschreven kookboeken verstopt. Het zou best aardig zijn, deze te onderzoeken en hierover te publiceren. Het Tilburgs Kookbuukske is verkrijgbaar bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur Lucas Bolwerk 11, 3512 EH Utrecht. Het boek kost 27,50 (plus 5,00 portokosten). A. Meddens-van Borselen Martin ^ïjlemsèj Adviesbureau voor Documentaire Informatievoorziening ADIV is een uniek bureau op het gebied van archief verzorging voor bedrijfsleven, gemeenten en overheid. - adviezen; - interim-management; - training (maatwerk); - werving en selectie DIV-personeel; - plaatsvervanging (tijdelijk); - totale project-uitvoering; - Inhaal-trajecten. Wij zijn gespecialiseerd in de archief-systematiek voor het bedrijfsleven én de overheid. Daarnaast hanteren wij zeer aantrekkelijke uurtarieven. Voor vrijblijvende informatie en/of offerte kunt u zich wenden tot: Dhr. F.A. Molenaar Postbus 490, 2700 AL Zoetermeer Tel.: 079 - 3 618 812 Fax 079 - 3 620 140 E-mail: molenf@adiv demon nl Internet: http: www adiv demon nl 100/9 NOVEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 22