met stuurbekrachtiging RESTAURATIE ATELIER STERKEN Gouden Nederlandse Vereniging voor Bedrijfsarchivarissen Overdracht provinciale Groninger archieven 28 L U N D \flex) 29 nabestaande op een in 1942 afgeloten levensverzekering. Een vergelijkbaar verhaal, alleen met een voor de erfgenamen minder gunstige afloop, stond in Het Verzekeringsblad van 16 oktober jongstleden. Na uitge-breid onderzoek in de archieven van Delta Lloyd en na raadpleging van de welke alleen polisnummers en datum archieven van het RIOD en het Ministerie van Financiën, bleek dat het vermoeden van de erfgenamen van vader Samuel dat hij een levensverze kering bij één van de rechtsvoorgan- gers van genoemde maatschappij had afgesloten niet terecht. Een belangrijke conclusie uit het onderzoek was dat royement vermelden, aanzienlijk bemoeilij polisnummers niet uniek zijn. De honderden levensverzekeraars die rondom de Tweede Wereldoorlog actief waren, kenden gelijke nummers aan volstrekt andere polissen toe. Hierdoor wordt het onderzoek in de royementregisters van verzekeraars, In een feestelijke stemming begonnen 6 november jl. de in groten getale opgekomen leden van de NVBA hun algemene ledenvergadering. Hiervoor waren zij bijeen gekomen bij KODAK in Odijk. Bij een jubileum horen speld jes en deze werden dan ook uitgereikt: in zilver/goud aan oprichter de heer Dreese en mevrouw kreeg bloemen. Ereleden en leden met bijzondere ver diensten kregen allen een zilveren NVBAspeld. Verleden, heden en toekomst van de bedrijfs- archivaris was de titel van het in de middag gehouden seminar. Sprekers waren Mr. C.G.M. Noordam van het Gemeentearchief Amsterdam en Dr. I.J. Blanken van het Concernarchief Philips. Noordam ging vooral in op overeenkomsten tussen overheids- en bedrijfsarchivarissen; beiden werken immers met aan bedrijfsprocessen gerelateerde informatie en de noodzaak om te selecteren, waarbij wettelijke bewaartermijnen in acht moeten wor den genomen. Hij spitste zijn betoog toe op de omgang met informatie technologie als hulpmiddel bij het vormgeven van die bedrijfsprocessen. Moderne methoden en technieken scheppen steeds meer gemeenschap pelijke problemen voor overheids- en bedrijfsarchivarissen; in de toekomst zullen hun werkzaamheden op be paalde terreinen dan ook steeds meer op elkaar gaan lijken. Ook Blanken had informatietechnologie als onder werp. Hij vond dat deze eerder als een uitdaging dan als een bedreiging gezien moet worden waarbij hij aan de reorganisatierondes bij Philips -en met name het project 'Centurion'- memo reerde. De gevolgen voor het concern archief bestonden onder andere uit de samensmelting hiervan met de afdeling bedrijfshistorie. Een van de problemen waar het concernarchief de komende jaren mee te .maken zal krijgen, is de toenemende invloed van nieuwe electronische communicatie- Commissaris der Koningin draagt jonge archieven over aan rijksarchivaris Op 20 oktober jl. vond in het Gronin ger Provinciehuis een bijzondere ge beurtenis plaats. De Commissaris der Koningin, de heer J.G.M. Alders en de griffier der Staten van Groningen, de heer L.P.A. van Kats, droegen de af gesloten gedeelten van hun archieven over aan de rijksarchivaris in Gronin gen, de heer P. Brood. Het bijzondere van deze gebeurtenis ligt in het'feit dat er een grootschalige overdracht van verhoudingsgewijs recente archiefstukken plaatsvond: de archieven van de provinciale griffie (Provinciale en Gedeputeerde Staten) en provinciale waterstaat over resp. 1942-1976 en 1956-1990; naast dit bestand van bijna 200 meter plank lengte, werd ook het archief van de Commissaris der Koningin over de periode 1942-1995 overgedragen. Het jaar 1995 markeert het einde van de 'periode Vonhoff. Voor zover bekend, betreft het hier de eerste overbrenging van dergelijke recente stukken sinds de invoering van de nieuwe Archiefwet. mogelijkheden en digitale opslagtech niek waardoor ook het Philipsarchief een station aan de electronische snel weg kan worden. De forumdiscussie tenslotte ging in op de uitspraken van de sprekers en werd toegespitst op de slotstelling 'Bits, bites en images: de uitdaging voor de bedrijfsarchivaris'. Als sluitstuk van het seminar werd de jubileumuitgave 50 jaar NVBA, geschreven door Sjef Maas en Harry Strijkers, uitgereikt. Hiermee was de dag echter nog niet afgelopen. De deelnemers konden een bezoek brengen aan de KODAKpre- sentatie van BIS, digitale fotografie en Image Magie. Tijdens het feestelijke diner traden Rappe Jatte en Loïs Lane op, wat menigeen aan het dansen bracht. W.M.G. Beckers, Centraal Archief DSM Na een schets van de geschiedenis van de selectie en inventarisatie door grif fier Van Kats, ging de Commissaris der Koningin uitvoerig in op de vraagstukken rond openbaarheid die met de overbrenging te maken had den. Kern van de zaak is, zo betoogde Alders, dat voor het eerst sinds de in voering van de Archiefwet 1995 zeer recente stukken van een kabinets archief worden overgebacht. Vanuit het standpunt van de rijksarchivaris wordt deze vervroegde overbrenging gerechtvaardigd door het feit dat het om een zeer belangrijk bestand gaat. archief ook nog Voor dc sluur- In een goed archief vindt u probleemloos wat u zoekt. Stop daarom uw zoektocht en neem contact op met Lundiflex. Alle statische en verrijd bare Stamag stellingen van Lundiflex functioneren perfect en zijn ijzerslcrk, terwijl met hel HBItlfijf ruimlebcsparcndc 1 J I |fi Full Spacc-systeem ff eens op rolletjes loopt. bekrachtiging zor- Wp gen de vakmensen lil' van Lundiflex. Zij staan garant voor maatwerk indclingsvoorstcllcn en een solide montage van dc stellingen. Bel voor meer informatie: 0315-244141. Archief- en Stellingsystemen B.V. Gesinkkampstraat 2 Postbus 101 7050 AC Varsscveld tel.0315 - 24 41 41 fax.0315 - 24 40 22 Beide partijen hebben de consequentie van de vervroegde overbrenging in bijna volle omvang aanvaard: open baarheid! Natuurlijk zijn er de door de Archief wet zelf aangegeven beperkingen op de openbaarheid. In de meest nood zakelijke gevallen zijn deze beperkin gen in de verklaring van overbrenging opgenomen. Zo is er de maximum termijn van 75 jaar in het kader van privacybescherming. Van sommige stukken is in het kader van de staats veiligheid de openbaarheid beperkt tot 75 jaar na dato. Uit de archiefinven taris blijkt dat het vrijwel uitsluitend gaat om stukken inzake de bestrijding van terreurdaden. Interessant is dat vanuit het standpunt van de WOB in het kader van zorg vuldigheid van bestuur is besloten bij een aantal stukken de openbaarheid te beperken tot 20 jaar. Het gaat hier vooral om de stukken betreffende de bezoeken van de commissaris aan diverse colleges van burgemeester en wethouders in de provincie. Omdat deze uitzonderingsgrond niet uit de Archiefwet maar uit de WOB voort komt, zijn de relevante stukken (vrij wel uitsluitend stukken vanaf 1992) ten provinciehuize achtergebleven. Misschien een rare situatie: de in één inventaris beschreven stukken worden op verschillende plaatsen beheerd en bewaard. Maar toch alleszins een situ atie waar mee te leven valt. Het stre ven naar de realisatie van de meest uitgebreide vorm van openbaarheid verdient alle lof en navolging. In het volgende nummer van het Archieven blad zullen we nader ingaan op de bovengenoemde aspecten van openbaarheid. B. Looper Restauratie, conservering, preservering en reconditionering van papier en perkament. Altijd vooraf een uitvoerig restauratieplan en zeer gedetailleerde prijsopgave. Aanvezelen en conserveren van papier, in- en herbinden van boeken in oorspronkelijke en nieuwe technieken, reinigen en conserveren van prenten en grafiek, verdoeken van grote (wand)kaarten, restaureren, conserveren en bergen van charters zegels, etc. De Cloese 7 - 9 7339 CM Ugcheien (Apeldoorn) Telefoon: 055 - 5 42 31 47 Fax: 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Calamiteitennummer: 06 - 59 28 48 55 E-mailadres: sterrest@pi.net 100/9 NOVEMBER 199

Archievenblad | 1997 | | pagina 17