N ieuws if Tehuis voor archiefambtenaren 24 Brabantse archiefdiensten bundelen krachten audiovisuele archievering Brabants Film Archief In het oog, in het hart al 25 De Stichting Tehuis voor archiefambtenaren -ofwel de Mor renstichting- doet bijgaand verslag over het jaar 1996*). Regenten Per 1 oktober 1996 trad mw.drs. A.E.G. van den Bent af als lid van het College van Regenten. Dit in verband met haar benoeming tot gemeentearchivaris van Rotterdam. Mw. Van den Bent had vanaf 1 november 1990 zitting in het College. Zodra een nieuwe gemeentearchivaris van Den Haag in functie is, zal deze plaats in het College nemen. Per 31 de cember 1996 bestond het College van regenten uit prof.dr. F.C.J. Ketelaar (regent/voorzitter); drs. C. van 't Veen (re gent); vacature. Vergoeding logies en ontbijt Ten opzichte van 1995 bleef het gebruik van de faciliteiten van de Morrenstichting ongeveer gelijk -de overnachtingen i.v.m. de studiedagen van de KVAN buiten beschouwing gelaten-. In totaal werden er 298 overnachtingen in het Parkhotel Den Haag of een hotel in Scheveningen/Kijkduin geboekt. Een overzicht van de jaren 1987 t/m 1996 geeft het volgende beeld: aantal personen aantal overnachtingen (incl.gezinsleden) 1987 114 234 1988 89 178 1989 176 351 1990 128 289 1991 107 239 1992 120 295 1993**) 156 270 1994 150 273 [995***) 184 346 1996 155 298 I.v.m. KV AN studiedagen inch 40 overnachtingen; inch 37 overnachtingen; inch 34 overnachtingen Internationale contacten Ook de kosten van het verblijf van de redactie van JANUS van 22/25 februari 1996 nam de Morrenstichting voor haar rekening. Fonds O vervoorde Het kapitaal van het Fonds Overvoorde maakt testamentair deel uit van het vermogen van de Morrenstichting. De doel stelling van het fonds spoort in grote lijnen met de van de stichting, met dien verstande dat de kring van belangheb- benden zich beperkt tot archiefambtenaren woonachtig in de gemeenten Dordrecht en Leiden. Het gemeentearchief van Dordrecht kreeg de opbrengst van het fonds over 1995 STICHTING TEHUIS VOOR ARCHIEFAMBTENAREN TE 'S-GRAVENHAGE (MORRENSTICHTING) AAN: Morrenstichting p/a J.N. Hanemaaijer Leeuwerik 47 2295 PE Kwintsheul AANVRAAGFORMULIER VOOR VERGOEDING VERBLIJFKOSTEN Naam Privé-adres: straat postcode woonplaats Telefoon (thuis) Telefoon (kantoor) Werkzaam bij Doel van uw verblijf Bent u archiefambtenaar in de zin der wet leerling van de Rijks Archief school* Gereserveerd in Parkhotel/Ockenburgh/hotel/appartement in Kijkduin/ Aankomst op Vertrek op Aantal overnachtingen Wordt vergezeld van levenspartner* kind(eren) Nummer girorekening Nummer bankrekening Het is ondergetekende bekend, dat de nader door de Morrenstichting te bepalen vergoeding slechts wordt uitbetaald tegen overlegging van de originele rekening, welke door aanvrager/aanvraagster reeds is voldaan. Datum Handtekening S.v.p. doorhalen wat niet van toepassing is Telefoon Parkhotel 070 - 3624371 uitgekeerd. Het geld wordt gebruikt voor de kosten van deelname van een archivaris aan het Europese congres in Barcelona, mei 1997. Regeling vergoeding logies en ontbijt Morrenstichting Ook dit jaar biedt de Morrenstichting archivarissen en hun gezinsleden gelegenheid in Den Haag te logeren. Alleen wetenschappelijke archivarissen (in bezit van het hoger of middelbaar archiefdiploma) die werkzaam zijn bij de Rijks- archiefdienst, Gemeente-, Streek- en Waterschapsarchieven en Provinciale archiefinspecties komen hiervoor in aanmer king. In bepaalde gevallen kunnen ook leerlingen van de Rijksarchiefschool gebruik maken van de faciliteiten van de Morrenstichting. Het is niet de bedoeling dat de stichting hotelkosten vergoedt die verband houden met uw werk. Deze dient u bij uw werkgever te declareren. Voldoet u aan bovenstaande voorwaarden, dan kunt u op kosten van de Morrenstichting logeren in het Parkhotel Den Haag, Molenstraat 53 of een hotel/appartement/pension in Kijkduin of Scheveningen. De maximale vergoeding (bere kend door het Parkhotel) bedraagt fl. 142,= voor 1 persoon of fl.230,= voor 2 personen. U wordt verzocht tijdig te reserveren met gebruikmaking van het aanvraagformulier van de Morrenstichting (hierbij afgedrukt). De procedure is als volgt: u reserveert zelf het hotel en zendt daarna het aanmeldingsformulier aan de Morrenstichting. U krijgt toestemming van de stichting, maar betaalt zelf het hotel. De originele rekening dient u in bij de stichting, waarna u het bedrag vergoed krijgt. Voor informatie kunt u contact opnemen met dhr. J.N. Hanemaaijer, administrateur van de Morrenstichting. Leeuwerik 47, 2295 PE Kwintsheul, (0174) 29 58 06 (na 18.00 uur) Wegens een misverstand wordt dit al eerder in het jaar aangebo den verslag pas nu in het Archievenblad opgenomen. De redactie biedt hiervoor haar excuses aan. Tijdens een druk bezochte studiemiddag op 29 oktober jl. op de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) te Tilburg, speciaal gewijd aan de problematiek van de archivering van audiovisuele documenten in Noord-Brabant, hebben de Brabantse archiefdiensten besloten ook op dit terrein hun krachten te bundelen. Op initiatief van het Brabants Film Archief (BFA), sinds mei 1996 onderdeel van de Brabant-Collectie van de KUB, boog een projectgroep van de Kring van Archivarissen in Noord- Brabant (KAN) zich in de loop van dit jaar over het lot van het Brabantse audiovisuele erfgoed. Sinds de totstandko ming van het BFA, begin jaren negentig, gold namelijk als globale taakverdeling voor av-archivering in Noord-Brabant het uitgangspunt: "het BFA neemt het intellectueel beheer (met name de centrale catalogus) voor zijn rekening en de Brabantse archiefdiensten verzorgen het materieel beheer (opslag, onderhoud en dergelijke)". De stand van zaken per 1 januari 1994, zoals af te leiden uit de Gids voor Historisch Beeld- en Geluidsmateriaal (Amsterdam, 1994), vroeg echter om een nadere bezinning op bovengenoemd uitgangspunt. Dit om te voorkomen dat de centrale catalogus van het Brabants Film Archief straks voornamelijk gegevens bevat van materiaal dat in de tussentijd verloren zou zijn gegaan of anderzins uit beeld zou zijn verdwenen. Om met alle betrokkenen van gedachten te wisselen over deze problematiek vond er, zoals gezegd, op 29 oktober jl. een speciale studiemiddag plaats, waaraan naast de Brabant se archiefdiensten ook werd deelgenomen door een aantal andere instellingen en organisaties, actief op het gebied van av-archivering. Na de voordracht van Chris Vos (Erasmus Universiteit Rotterdam) over het belang van audiovisuele do cumenten als historische bron, werd de film Our inflammable filmheritage (1995) vertoond en gaven Roelof Braad (Stads archief Heerlen/Limburgs Film Video Archief), Edwin van Huis (Nederlands Audiovisueel Archief), Cees Vanwesen- beeck (Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom) en Kees Slager (VPRO Radio/OVT) een toelichting op hun persoonlijke stellingname. Hun stellingen luidden: Katholieke Universiteit Brabant Cees Vanwesenbeeck: "Als er niet snel maatregelen genomen worden is het merendeel van het av-materiaal bij de Brabantse Archiefdiensten gedoemd om te vergaan.Het beheer van av-materiaal is een ondergewaardeerd facet van het historisch bedrijf." 100/9 november 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 15