(Is er nog leven na Proffile?' Mensen i I pro ffit proffit proffit proffit Theo Thomassen, directeur van de Stichting Archief- school en voormalig bestuurslid van toen nog) de Stich ting Archiefverzorging: Herbert Adam, nauw betrokken bij de oprichting van de Stichting Archiefverzorging, in dienst bij de Provinciale Archiefinspectie Gelderland: i Maaike Breddels, directeur van Breddels Vermeulen: Michel ten Have, personeelsadviseur van de Rijksarchiefdienst: RolfHage, tegenwoordig stadsarchivaris van Den Bosch, maar daarvoor eerst project-coördinator van de Stichting Archiefverzorging en vervolgens He b.vv. m, Gerrit Verbeek, momenteel iverkzaam als marketingmanager bij Proffile b.v.: 22 23 Op 1 april 1998 zal Proffile b.v. ophouden te bestaan. Daarmee komt een einde aan bijna 10 jaar dienstverlening op behoeve van pas gediplomeerde hoger- en middelbaar archiefambtenaren, groeide uit tot een professioneel advies- gement gefaald? Wat is er aan de hand in de wereld van de archiefverzorging? Door Joyce Pennings en Richard Hermans "Ik geloof dat Proffile de ontwikkelingen in de markt goed heeft ingeschat. Steeds meer maakte de van oorsprong ideële doelstelling plaats voor een zakelijke benadering. Dat proffile zal verdwijnen verbaast mij overigens niet. De laatste jaren is het beschikbare potentieel tijdelijke arbeidsplaatsen sterk teruggelopen. Dat heeft onder meer te maken met de teruggang van het aantal studenten dat de traditionele archiefopleiding volgt. Vergeet niet dat de aantrekkelijkheid /an de Archiefopleiding Oude Stijl dramatisch is :eruggelopen. Daarom heeft de Archiefschool op tijd de oakens verzet. In de toekomst zal de nieuwe afgestudeerde archivaris veel breder inzetbaar zijn. Tijdelijk werk zal dan ook niet meer zo sterk voorkomen. Proffile heeft de stap van tijdelijk dienstverband naar vast dienstverband niet kunnen of willen maken. Daar komt ook veel bij kijken en het is een ingrijpende operatie. Wel is mijns inziens een kans gemist in het verleden. Ik heb toen voorgesteld de Archiefopleiding te koppelen aan de Stichting Archiefverzorging, opleiding samen met detachering. Dat is nu een veel voorkomende combinatie. Toen wilde men er niet aan. Jammer." "Laat ik in de eerste plaats zeggen dat ik niet geheel objec- ief ben; ik ben nog steeds betrokken bij Proffile. Wel is het luidelijk dat Proffile de concurrentie van andere soortgelijke irganisaties niet heeft aangekund. Er was ook te weinig rinstmarge om te kunnen investeren in vaste medewerkers. Proffile opereerde als een van de eersten op deze markt, maar een agressief marktgericht gedrag kende Proffile niet. De ideële doelstelling, pas afgestudeerden aan een tijdelijke baan helpen, heeft altijd doorgewerkt. Het is nu eenmaal zo dat de markt zich moet saneren. Ik denk dar er nog maar een paar grote organisaties zullen overblijven en een enkele kleine, die maatwerk zal moeten leveren." "Het is waar, er heerst zeker schaarste op de arbeidsmarkt, ook in onze branche. Wij hebben daar echter niet zo veel last van, omdat wij niet alleen heel actief projecten, maar ook medewerkers acquireren. Wij nemen voortdurend mensen aan, die wij zelf scholen, trainen en coachen. Drie kwart van de mensen heeft geschiedenis gestudeerd, die krijgen een interne scholing. Er zijn nu 70 mensen continu in dienst. Wij werven geen mensen voor afzonderlijke projecten, maar laten mensen van project naar project gaan." "Alle tijdelijke arbeidskrachten van de Rijksarchiefdienst zijn ondergebracht in de Stichting Archiefpersoneel (SAP). De SAP komt pas in actie als een rijksarchief een medewerker in tijdelijke dienst heeft geworven. Via de SAP worden dan de personeelszaken geregeld. Wij zitten dus aan de andere kant van de pijplijn, waardoor ik vanuit mijn bemoeienissen met de SAP geen echte uitspraak kan doen over het tekort aan et gebied van documentaire informatievoorziening. Wat ooit begon als een stichting ten ureau. Maar wat ging er mis, moeten we treurig zijn om dit verlies of heeft het manage- tijdelijke arbeidskrachten. De rijksarchieven lijken echter niet zo veel problemen te hebben met het vinden van geschikte tijdelijke medewerkers. Voor veel mensen is een rijksarchief een aantrekkelijke werkgever: men wil er graag werken. In zekere zin is dit opvallend aangezien de SAP vaak minder betaalt voor bepaalde werkzaamheden in vergelij king met andere archiefdiensten. Doordat er goede relaties met de Archiefschool bestaan, is het vaak ook niet zo moei lijk mensen te vinden die net hun archiefdiploma op zak hebben. Dat zou in de toekomst nog wel eens kunnen ver anderen als de Archiefschool helemaal uit Den Haag vertrekt." "Voor mij was het een redelijke verrassing te horen dat Proffile zal ophouden te bestaan. Natuurlijk is er in het verleden gesproken over diverse opties tot samenwerking. Zowel aan de vraagzijde als de aanbodzijde is veel veranderd. Om onverklaarbare redenen is het aantal langlopende opschoningswerkzaamheden afgenomen. Mensen die bereid zijn op projectbasis te werken, snel inzetbaar zijn en ook nog kennis van zaken hebben, zijn schaars geworden. Ik ben uiteindelijk niet droevig gestemd. Eerder trots dat Proffile een begrip is geworden onder de archivarissen. Menig archivaris heeft in de afgelopen jaren ervaring opgedaan met projectmatig werken, plannen, het ontwikkelen van een helicopterview. Proffile heeft daaraan bijgedragen en men kan met opgeheven hoofd stoppen'. "Eerlijk gezegd wist ik dat er problemen waren bij Proffile toen ik in 1996 in dienst trad. Er is niet alleen sprake van een tekort aan tijdelijk personeel, maar vooral aan bekwaam tijdelijk personeel. De klassiek opgeleide archivaris past niet meer bij de vraag die de huidige markt stelt. Het is niet alleen maar inventarisatie en schoning waarnaar gevraagd wordt. Er is behoefte aan mensen die verstand hebben van informatiestromen, gegevensbeheer, waarbij de organisatie centraal staat. Een aantal jaren geleden is er wellicht de kans geweest een andere richting uit te gaan. Dat is niet gedaan, overigens bewust. De ideële uitgangspunten die ten grond slag hebben gelegen aan de oprichting van de Stichting Archiefverzorging speelden daarbij zeker een rol. In zekere zin kun je zeggen dat het doel is bereikt. Voor de toekomst zie ik een paar grotere organisaties overblijven en of daar plaats is voor archivarissen oude stijl betwijfel ik. Overigens is er wel degelijk leven na Proffile!" 100/9 NOVEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 14