Almanak van het Nederlands Archiefwezen Fédération Internationale des Archives du Film FIAF Almanak van het Nederlands Archief wezen 1998 Rijnland te Leiden als het Gemeentearchief Arnhem voor het publiek in de periode van maandag 29 december 1997 tot en met vrijdag 2 januari 1998 gesloten. Mutaties in de gegevens zoals die zijn opgenomen in de meest recente uitgave van de Almanak kunt u te allen tijde doorgeven aan het bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Van deze wijzigingen wordt mededeling gedaan in het middenkatern van het Archieven blad (met uitzondering van personeelsmutaties). Exemplaren van de Almanak 1997 zijn te bestellen bij het verenigings bureau. 12.2.14 Werkverband Gemeentelijke Archiefinspectie (WGA) Met ingang van 1 oktober 1997 heeft A.P. Hoekstra het secretariaat van het WGA overgenomen van mw J. Ontwerp ethische code Niet alleen bij de ICA, maar ook bij zijn zusterorganisaties op het gebied van de archivering is er lang gesproken over de noodzaak en de vorm van een gedragscode. De filmar chieven verenigd in de FIAF hebben op hun bespreking van april 1997 in Cartagena de Indias de volgende concepttekst aangenomen. Inleiding: Filmarchieven zijn verantwoordelijk voor het behoud van bewegend beelddocumenten, die zij naar beste kunnen en zoveel mogelijk conform de uitgangspunten van de makers moeten beschermen en aan het nageslacht doorgeven. Zolang de originele films in goede staat van conservatie zijn dienen ze veilig te worden gesteld; moeten ze op een nieuwe film worden gekopieerd, dan dient het oorspronkelijke formaat te worden gerespecteerd. De filmarchivaris is belast met de veiligstelling van de documenten die hij beheert, en met het beschikbaar stellen van de documenten voor onderzoek, studie en vertoning, vooropgesteld dat hierdoor de veiligstelling niet in gevaar komt. De rechten van het archief: 1De archivaris zal de filmdocumenten die hij beheert integraal bewaren, ze niet censureren, bewerken of op Valenbreder-Everse. Het secretariaatsadres is nu: Markt 35, 4701 PB Roosendaal Tel. 0165-579431; fax 0165-579517 De mutatieformulieren voor de Almanak van het Neder lands Archiefwezen 1998 zijn onlangs weer verzonden. Wij verzoeken u vriendelijk uw mutaties zo volledig moge lijk en tijdig aan ons door te geven. Mocht u het formulier niet ontvangen hebben dan dient u s.v.p. zo spoedig moge lijk contact op te nemen met het verenigingsbureau (tel. 070-3478656, fax 070-3825790). Suggesties voor nieuwe vermeldingen zijn ook welkom. Eventuele reacties zien wij graag vóór 30 december tege moet. Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking aan de totstandkoming van de nieuwe Almanak. enige andere manier vervalsen, of toelaten dat zij door derden zodanig behandeld worden. 2. De archivaris laat altijd de veiligstelling van de documen ten prevaleren boven de exploitatie ervan en zal toegang tot die documenten kunnen weigeren, die kwetsbaar zijn. Zij zijn verplicht de hun toevertrouwde materialen altijd onder de best mogelijke condities te bewaren. 3. Kopieën die gemaakt worden voor raadpleging, conser vatie of andere doeleinde dienen te allen tijde geheel conform aan het origineel te zijn. Ze mogen niet worden bewerkt of anderszins gewijzigd. 4. Bij restauratie zal de archivaris alleen aanvullen wat verloren blijkt te zijn gegaan, of door tijd, slijtage of onjuist gebruik ontstane toevoegingen verwijderen. 5. De archivaris zal zoveel mogelijk de originele documen ten bewaren en toegankelijk houden voor onderzoek als dit wettelijk en administratief mogelijk is. 6. De archivaris is gehouden bij het verwerven en behouden van materialen alleen de richtlijnen te volgen van het eigen instituut onafhankelijk van enige vorm van externe druk. De rechten van de schepper: 7. De documenten die het archief beheert zijn creaties van derden. Ook daar waar de nationale wetgeving zulke creaties niet of gedeeltelijk beschermt, is de archivaris gehouden de auteursrechten en/of morele rechten van de schepper(s) te respecteren. 8. De archivaris beschermt naar vermogen de integriteit en de intenties van de schepper en werkt niet mee aan enige handeling die daaraan afbreuk zou doen. De rechten van de gebruiker: 9. De archivaris erkent de commerciële rechten die derden kunnen hebben op de materialen in zijn beheer. Hij zal op deze rechten geen inbreuk maken, en trachten te voorkomen dat anderen zulks doen. 10. Alleen wanneer een document wettelijk rechtenvrij is verklaard of wanneer het archief (alle) rechten erop heeft ontvangen, kan de archivaris het betreffende document zo nodig zelf commercieel exploiteren. 11. Teneinde deze uitgangspunten te bevestigen zal de archivaris bij de vertoning van materialen in zijn beheer: - vertoning alleen doen plaatsvinden in een cultureel of educatief kader - niet tot vertoning overgaan als dit nadelig kan zijn voor commerciële vertoning in dezelfde periode - vertoning alleen doen plaatsvinden onder verant woordelijkheid van het archief - vertoning alleen doen plaatsvinden zonder oogmerk van gewin (i.e. inkomen uit eventuele toegangshef fing dient duidelijk ten goede te komen aan de culturele taken van het archief en niet aan derden). 12. Wanneer een archief het recht verwerft materiaal uit de eigen collectie te vertonen, zal het dit recht delen met andere erkende archieven van gelijke status die zich verplichten zich te houden aan de ethische code. Hiervoor en alleen hiervoor is geen verder overleg met rechthebbende(n) nodig. 13. De archivaris zal niet opzettelijk meewerken aan enige transactie van welke aard ook, waardoor de rechten van derden aangetast kunnen worden, of waardoor de goede naam en integriteit van het archiefwezen beschadigd kunnen worden. De rechten van collega-archieven: 14. De archivaris draagt bij tot de vrije en volledige ver spreiding van kennis onder collega-archivarissen, zonder oogmerk van concurrentie, doch met inacht neming van eventuele vertrouwelijkheid van informatie. 15. De archivaris is gehouden de hem verstrekte infor matie of materialen met respect te behandelen, geen materialen te kopiëren zonder voorafgaande toestem ming, geen informatie verder te geleiden zonder vermelding van de bron, en te allen tijde de vertrou welijkheid van informatie en/of documenten te garanderen. 16. Wanneer een archief materialen beheert die afkom stig zijn uit andere collecties of archieven, dient de archivaris alle verzoeken om hergebruik, kopiëring en exploitatie naar het oorspronkelijke archief of collectie door te geleiden. 17. De archivaris zal niet zonder vooroverleg met zijn collega's in het betrokken land films of collecties in dit land als particulier of als instelling trachten te verwerven of op andere wijze het archiefbeleid in dit land trachten te beïnvloeden. Professioneel gedrag: 18. De archivaris zal nalaten iets te doen dat nadelig kan zijn voor de belangen van zijn archief, zoals: - een privécollectie aanleggen op dezelfde gebieden als het archief zelf - namens het archief spreken of schrijven en daarvoor zelf enige financiële waardering aanvaarden - een financieel belang verwerven in bedrijven die het archief goederen of diensten leveren of waaraan het archief goederen of diensten levert - deel uitmaken van een (belangen)groep waarvan de doelstellingen strijdig zijn met die van het archief. 19. De archivaris mag alleen in zijn hoedanigheid van lid van het publiek voor eigen gebruik diensten of voor werpen verwerven van het archief waar hij werkzaam is. 20. De archivaris is gehouden eventuele schendingen van de ethische code te signaleren via de daarvoor geëigen de kanalen. 21De archivaris erkent het recht van het publiek om toegang te eisen tot archiefcollecties en correct en hoffelijk behandeld te worden wanneer de archivaris gegeven de principes van deze code geen of slechts gedeeltelijk toegang kan verlenen tot collecties of documenten. 22. De archivaris behandelt alle verzoeken van het publiek met volstrekte eerlijkheid en respecteert volledig de eventuele vertrouwelijkheid van hem door derden verstrekte informatie. Bron: Rapport van het 53e FIAF-congres, Cartagena de Indias (Colombia) 21-26 april 1997. Vertaling: Robert Egeter van Kuyk, KVAN/AVA, septem ber 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 12