JEZET INTERNATIONAL BvbA Een grootschalige berging van 170.000 stuks Chinees export-porselein en 127 staafjes goud in een paar maanden tijd volgde, zonder dat enig archeologisch onderzoek werd verricht Na een afweging van kosten en haten besloten de opdrachtgevers uiteindelijk om verder af te zien van hergingspogingen CONSERVATION ENGINEERS "PLANORAMA"® Archiefkasten en -modules. Verkoopadres: SIMBA ALUMINIUM B.V. - Postbus 235 - 4730 AE OUDENBOSCH Telefoon 0165-320242/44 - Fax 0165-320262 - Deze archiefkasten en -modules worden geproduceerd van onderhoudsvrij, geanodiseerd aluminium, in elke breedtemaat (max. 6 mtr.), dieptemaat (max. 2.5 mtr.) en hoogtemaat! - De laden van deze kasten en modules zijn verkrijgbaar in de hoogtematen: 10, 20, 30, 53, 64, 75, 86, 97, 108, 119, 130, 174, 218, 262, 306, 350, 526 en 570 mm. Voor meer informatie hierover kunt U kontakt met ons opnemen. - Ook voor de bodems van deze laden kunt U een keuze maken uit diverse diktes en inerte materialen. 42, 3300 retourreizen ondernamen. Tij dens deze overtochten zijn meer dan 250 schepen verloren gegaan. Daar naast werden veel schepen ingezet op de intra-Aziatische vaart, waarbij er ook tientallen schipbreuk leden. De zes kamers waaruit de VOC bestond (Amsterdam, Delft, Enkhuizen, Hoorn, Rotterdam en Zeeland) en de Heren Zeventien, die de hoofddirectie vormden, beheerden ieder hun eigen archieven. Daarnaast arriveerden jaarlijks vanuit Azië en Kaap de Goede Hoop vele meters archief, bestaande uit journalen, missiven, resoluties, scheepssoldijboeken, monsterrolen VOC was in 1983 nog niet voorhan den2, maar de inhoud van de 1200 meter aan archieven was al wel gro tendeels geordend en beschreven door mevrouw Meilink-Roelofsz. Goudmijnen op de zeebodem Met behulp van onze getranscibeerde en in het Engels vertaalde beschrijving van het vergaan in 1727 van het met tin en ivoor geladen VOC-schip Risclamontdekte Hatcher in december 1983 daadwerkelijk een wrak voor de Maleise kust. Dit succes vormde aan- etcetera. Voor de geschiedenis van de Nederlanders in Azië en van veel Aziatische landen zelf vormen deze series 'overgekomen brieven en pa pieren' de belangrijkste bron voor onderzoek. Zij geven een beeld van de handel en het leven in de diverse fac torijen, de contacten met de plaatse lijke machthebbers en bevolking en het netwerk van de VOC tussen de verschillende landen. De inhoudsopga ven van deze ingekomen series zijn op initiatief van inventarisator mevrouw Meilink- Roelofsz uitgetypt en in totaal 35 delen gebundeld. De meeste zijn samengesteld aan de hand van de oorspronkelijke inhoudslijsten en geven een beschrijving van ieder docu ment afzonderlijk. Voor naar plaats en tijd goed afgebakende onderwerpen of gebeurtenissen, zoals het vergaan van een bepaald schip waarvan naam, plaats en jaartal bekend zijn, vormen zij een goede ingang. De gebundelde inventaris van de archieven van de leiding om ons nader onderzoek te laten verrichten naar een ander in het archief gevonden wrak, de Geldermal sen. Dit schip was, afkomstig uit China en geladen met onder andere thee, zijde en porselein tegen een toenmalige waarde van 714.963:2:8 en met 147 staafjes goud, op 3 januari 1752 op een rif tussen Singapore en het eiland Banka gelopen en gezonken. Van de 112 opvarenden wisten er 32 de ramp te overleven en Batavia te bereiken. Hun relaas, opgetekend in de 'overge komen brieven en papieren', vermeldt dat het schip vermoedelijk op de zogenaamde 'Geldria's Droogte' lek gestoten was en eenmaal weer in open zee ten onder gegaan. In de archieven van de VOC konden we van de Geldermalsen onder meer de bouw, de heenreis naar en alle reizen in Azië, het verblijf in China, de exacte beschrij ving van de lading, de namen van de opvarenden en de gekozen route achterhalen. Voor de bepaling van de exacte vindplaats bleken twee, later zelfs drie verslagen aanwezig te zijn'. Een zoektocht in de zomer van 1984 op het rif 'Geldria's Droogte' leverde Hatcher niet de Geldermalsenmaar het wrak van een Chinese jonk uit rond 1640 op. Van de zeebodem kwamen Porcelein van de 'Geldermalsenzoals (foto: Christie's Amsterdam) aangetroffen door de bergers op de bodem van de Zuid-Chinese Zee 2. De archieven van de Verenigde Oostindische CompagnieThe Archives of the Dutch East India Company (1602-1795), eds. R. Raben en J.C.M. Pennings, Den Haag 1992 zie voor de geschiedenis van de GeldermalsenC.J.A. Jörg, The Geldermalsen .History and PorcelainGroningen 1986. duizenden stuks porselein die bij vei ling meerdere miljoenen opbrachten. Met dit geld was Hatcher in staat verbeterde apparatuur aan te schaffen en in de zomer van 1985 de zeilroute van de Geldermalsen te volgen en het wrak op het rif Stellingwerf in de Riouw-archipel in de Zuid-Chinese zee te lokaliseren. Een grootschalige berging van 170.000 stuks Chinees export-porselein en 127 staafjes goud in een paar maanden tijd volgde, zonder dat enig archeologisch onder zoek werd verricht. Eenmaal in Neder land weigerde Hatcher gegevens over het schip en de exacte vindplaats te verstrekken en bewees daarmee niet geïnteresseerd te zijn in de door hem opgespoorde Oostindivaarders, maar uitsluitend in de waarde van hun lading4. Kosten en baten In 1995 werd ik opnieuw benaderd om voor een internationaal offshorebedrijf archiefonderzoek te doen in het VOC- archief. Het bedrijf was benieuwd of er in de Aziatische wateren niet nog een aantal wrakken zouden liggen om met behulp van moderne bergingstechnie ken te bergen. De opbrengst van de lading en de publiciteit daaromheen zouden de te maken kosten wel dekken. Gezien de ervaringen met Hatcher werd bedongen dat eventuele bergingen op een archeologisch verantwoorde wijze verricht zouden worden. Inmiddels waren we dus tien jaar verder en was het VOC-archief nog beter toegankelijk geworden door het verschijnen van de inventaris en de verfilming van een groot deel van de bescheiden. Ook het gebruik van de computer bood me de mogelijkheid om in een relatief korte tijd alle informatie uit de jaren '80 in een spreadsheet te zetten en met nieuwe gegevens aan te vullen. In totaal 292 vergane schepen zijn ingevoerd en geselecteerd op regio, mogelijke lading en de aanwezige bronnen. Hieruit kwamen 49 schepen tevoorschijn die wat betreft ligging en archeologische en commerciële waarde interessant leken. Na uitgebreid onderzoek maakte ik van 23 een rapport. Geen van deze schepen had echter de gewenste 'miljoenenlading' aan boord. Na een afweging van kosten en baten besloten de opdrachtgevers uiteindelijk om verder af te zien van bergingspo gingen. En een eventuele kostbare, archeologische berging zag men al helemaal niet zitten. In die periode vond de de Britse mari tiem archeoloog Mensun Bound het wrak van het VOC-schip Nassau bij Maleisië. Een bewijs dat er gelukkig ook nog steeds wrakken gezocht worden waarbij niet de commerciële belangen voorop staan. 1 zie hierover onder andere een cahier uitgegeven door de Nederlandse Museumvereniging te Amsterdam, getiteld: Plundering, of verrijking van de scheepvaartgeschiedenis?Amsterdam 1987.

Archievenblad | 1997 | | pagina 10