rchiveren, inventariseren, microverfilmen. De Praktijk LICOM Archiefverzorging en Documentenconversie Op zoek naar een vluchtpolis L I COM Archiefverzorging en Documentenconversie 14 Door Bart Jochems*) gSW&t 15 handboeken, handleidingen en gebruiksaanwijzingen, blauwdrukken van machines onontbeerlijk. Het gaat bij cultuurbehoud om aan de samenhang der dingen recht te Een tegeltableau verluchtigt de omslag van het jubileumboek van Halbertsma- fabrieken voor houtbewerking in Grouw uit 1941 Collectie Economische- Historische Bibliotheek van het NEHA. Amsterdam) doen. Juist dergelijke bescheiden verdwijnen echter in de papiervernietigers als men bedrijfsarchieven volgens de PIVOT-methode op microniveau selecteert. Immers dit zijn geen beleidsarchieven, maar uitvoeringsarchieven. Bedrijfs- archivarissen bij bestaande ondernemingen kennen -in tegenstelling tot hun vakgenoten bij het openbaar archief wezen- de waarde hiervan terdege, ook op lange termijn. Zo kon onlangs 's lands grootste machinefabriek nog een aansprakelijkheid uit de USA naast zich neerleggen op basis van een in allerijl uit het Gemeentearchief Amsterdam opgevraagde handleiding uit het bedrijfsarchief uit de jaren twintig. Met clank aan Mirelle Thijsen voor de beeldreactie bij dit artikel. Meerwaarde door historische context Iedereen die zich tegenwoordig bezighoudt met behoud van het industrieel erfgoed heeft als visie dat alle elementen van het industrieel erfgoed onderdelen van één geheel zijn. Het erfgoed van een onderneming bestaat uit voorwerpen, affiches, foto's, films, handleidingen, archieven, tekeningen, gebouwen, apparaten met een onderlinge samenhang. Via netwerken tussen organisaties en inventarisatiebestanden dienen we het conglomeraat te reconstueren. Zo komt niet alleen het industrieel erfgoed op de kaart van Collectie Nederland, maar krijgen alle afzonderlijke inventarisaties ook een meerwaarde voor de gebruiker c.q. de onderzoeker van het erfgoed. STABIEN is voornemens de komende jaren een overzicht tot stand te brengen van bedrijfsdocumentatie. Daartoe dient een databank voor historisch documentatiemateriaal te worden ontwikkeld. Zo zal, door het blootleggen van de historische context, de betekenis van de collecties roerend erfgoed toenemen. 1 3 .1 m 7 1 11* 1 LICOM Archiefverzorging en Documentenconversie biedt u een betrouwbare en deskundige aanpak van al uw archief problemen. Een team van ervaren medewerkers, (SOD I+II, WA, Middelbaar Archief- ambtenaren) staat voor u klaar. Ontsluiten en toegankelijk maken van dynamische en (semi-) statische archieven Inventariseren Selectie op de vernietiging Reviseren/ordeningsplannen Indexeren Adviseren m.b.t. archiefbestanden Overzetten van oude handschriften Micro- verfilmen en confectioneren van documenten, boeken, technische tekeningen etc. Digitaliseren van documenten via scanning en indexeren Boekbinden Crutserveldweg 6, 6416 AD Heerlen Tel. 045 - 571 06 15 Fax 045 - 571 37 65 Speurtocht naar een lijfrente uit de tweede wereldoorlog Wat doe je als iemand uit Israel je vraagt om na te gaan wat er met een door zijn ouders in 1942 gesloten polis is gebeurd? Een polis van Olveh, het polisnummer onbekend, de archieven verdwenen en de zaak eigenlijk verjaard. Dan duik je -met niet veel meer dan een geboortedatum en een naam- in de archieven. Verslag van een zoektocht die hopeloos leek maar toch wat opleverde. Zo'n beetje alle verzekeraars van Ne derland zijn in november 1996 ter gelegenheid van een congres verza meld in het Haagse Congresgebouw, als de mobiele telefoon van Herman Kappelle, hoofd juridische en fiscale zaken, begint te piepen. Aan de andere kant van de lijn is Ton Dirven, secretaris van het MT Particulieren, met het bericht dat Leeuwarden is benaderd door de heer Dick Polak uit Tel Aviv. Polak wil praten over 'een onopgehelderde zaak uit de Tweede Wereldoorlog'. Het is Kappelle, ook na telefonisch contact met Polak, niet helemaal duidelijk waar het om gaat. Dus wordt er een afspraak gemaakt. "Er ging op dat moment van alles door mijn hoofd. Tweede Wereldoorlog, jodenvervolging, noem maar op" zegt Kappelle. Hij kijkt terug op een maandendurend onderzoek dat hem ook de komende tijd niet zal loslaten. Microscoop Eind november ontmoeten Polak en Kappelle elkaar. "Polak wist te vertellen dat ergens in 1942 bij de Twentsche Bank op het Toernooiveld twee polissen waren afgesloten door zijn vader. Eén voor 25.000 en één voor 10.000 gulden. Polisnummers had hij niet. Wel wist hij natuurlijk de geboortedata van zijn ouders. En dat was het. Met die summiere gegevens moesten we aan de slag." Kappelle schakelde collega Kwakernaak in die eerst in Leeuwarden liet uitzoeken wat er nog te vinden was in de archieven. "Vele meters archief zijn daar op film gezet. Miljoenen namen. Daarin zoeken we of de naam van de verzeke ringsnemers of verzekerde te vinden is. Maar dat staat niet op alfabet; we kunnen eigenlijk alleen iets beginnen als er een polisnummer bekend is. En dat nummer hadden we niet." Nader contact met Dick Polak leverde uit eindelijk toch een nummer op. "Hij stuurde een betalingsrecu van de Twentsche Bank: een kopie van een oud, vergeeld papiertje. Ik moest er de microscoop bij nemen om een num mertje te kunnen onderscheiden. Met potlood was het op die vergeelde kopie gekrabbeld." Met dat nummmer kon den ze in Leeuwarden een filmbeeldje van een soort klantenkaartje opgraven, maar het was het kaartje van de oom van Dick Polak, dus zijn vaders' broer. Echter, het daaropvolgende polisnum mer bleek wel het juiste te zijn. Het kaartje met de vermelding van het bestaan van een polis was gevonden. Maar wat was er met de verzekering gebeurd? Was er na de oorlog uitge keerd of niet? Collgea Van Duiven- Een vestiging van de Twentsche Bank te Enschede, ontworpen in 1908/09 door de architecten G. Beltman en A.D.N van Gendt. De foto is uit 1954(foto: ABN AMRO Historisch Archief Amsterdam 100/8 OKTOBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 8