De index moet tegelijkertijd zo volledig mogelijk èn zo beknopt mogelijk zijn 8 9 binnen het zogenaamde 'mormonen'- project verfilmd. Deze microfilms zijn sterk wisselend van kwaliteit: van re delijk tot zeer slecht. Om toch aan de vraag van het publiek tegemoet te komen, is besloten met een grootschalig project de akten zo breed mogelijk te ontsluiten. Wijze van noteren... De formulering van de doelstelling van het enorme project Indicering Nota riële Archieven luidt: 'Het ontwerpen van een onderzoeksinstrument voor zoveel mogelijk disciplines'. Dit bete kent dus dat de index tegelijkertijd zo volledig mogelijk èn zo beknopt mo gelijk moet zijn. We proberen dit te bereiken door een aantal ingangen op de formulieren te laten invullen, deze in de computer in te voeren, waarop vervolgens gezocht kan worden. Maar hierover straks meer. Om te beginnen worden de algemene gegevens genoteerd die voor elke akte gelden. Het inventarisnummer, de datum waarop de akte passeerde, het bladzijde- en/of microfichenummer en om welk soort akte het gaat. Voor de benoeming van het soort akte is ge kozen voor het rechtshistorische clas sificatiemodel dat beschreven is door professor Gehlen en verder uitgewerkt door professor Stevens1. We hebben hiervoor gekozen omdat notariële ak ten juridische stukken zijn waarin de rechtshandeling aangeeft om welk soort akte het gaat. Op grond van vaste elementen worden de akten be noemd in de groepen familie- en erf recht, vermogensrecht, semi-processuele zaken en akten sui generis. Hoewel de benoeming soms arbitrair is, zijn er in deze classificatie vele soorten'onderzoek mogelijk. Zo kun je naast juridische on derzoeksvragen denken aan vele soorten historisch onderzoek, bijvoorbeeld in testamenten of boedelinventarissen. ...en de wijze van spellen Alle genoemde personen worden opge nomen in de index en wel in de spel ling zoals deze voorkomt in de akte. Rechtspersonen zijn echter meestal genoteerd in hedendaagse spelling om het zoeken te vergemakkelijken. Beroepen, functies en titels worden bij de betreffende persoon genoteerd in uniforme spelling, maar het is ook mogelijk in deze ingang zelfstandig te zoeken. Dit geldt ook voor woon plaats, geboorteplaats of plaats van overlijden. Welke rol iemand speelt in de akte wordt alleen in grote lijnen aangegeven. Het kan van belang zijn te weten of iemand comparant is, getuige, de buurman of dat hij op dat moment is overleden. Ook alle onroe rende goederen worden genoteerd. De spelling is variabel: eigennamen van onroerend goed worden behandeld als persoonsnamen, dus in de spelling zoals deze in de akte staat. Voor de aard van onroerend goed wordt uni forme spelling aangehouden. Verder wordt de locatie met eventuele belen dingen vermeld. Het is hier dus moge lijk te zoeken op straat- of plaatsnaam. Dit wat betreft het terugvinden van de vaste informatie, alle (rechts)personen en onroerende goederen met bijbeho rende gegevens. Wat overblijft is de variabele informatie, of anders gezegd, de niet-juridische inhoud. Hiervoor stelden we een trefwoordensysteem samen dat geen details aangeeft, maar de mogelijkheid biedt in grote lijnen op onderwerp te zoeken. In ongeveer twintig alfabetisch gerangschikte hoofdrubrieken en een onderverdeling in subrubrieken staat aangegeven waar het in de akte om gaat. Wie onderzoek wil doen naar de verkoop van appels of de vangst op makreel zal het in deze index niet vinden. Wel is het mogelijk te zoeken via overkoepelende termen als fruit, vis, handel of visserij. Tot slot noteren we bijzonderheden die niet bij de tekst horen of toevoegingen zijn. Bij voorbeeld een zegel, een bij zonder handmerk, een situatieteke ning, een genealogie of een essentiële beschadiging. Het is uiteraard noodzakelijk dat alle indiceerders zo uniform mogelijk werken. Subjectiviteit is niet helemaal uit te sluiten, maar wel voor een groot deel terug te dringen door het gebruik van een uitgebreide handleiding. Het plan en de mensen Bij de start van het project op 1 janu ari 1995 is een 'bananpooler' begonnen met de samenstelling van een handlei ding voor vrijwilligers. Daar is veel tijd voor uitgetrokken omdat een gedegen handleiding noodzakelijk is voor de kwaliteit van de uitvoering van het project. Na een jaar vond er een wetenschappelijk congres -onder voorzitterschap van professor Gehlen- plaats waarbij enige hoogleraren uit eenzettingen gaven over het notariaat en de classificatie van akten. Tevens waren er enkele sprekers uit het on derzoeksveld. De resultaten van dit congres zijn verwerkt in de handlei ding voor de indiceerders. In het najaar van 1997 verschijnt de congresbundel. Vooral gepensioneerden en haanlozen hebben belangstelling voor dit indi- ceringswerk. Zij ervaren het als prettig en zinvol en komen veel te weten over de stadsgeschiedenis. Voor de archief dienst is hun werk zinvol en nuttig omdat het een belangrijk archief beter toegankelijk maakt. Het werken met vrijwilligers betekent echter wel dat de continuïteit van het project valt of staat met hun enthousiasme. Er is 1. A.Fl. van Gehlen, Notariële akten uit de Veen 18e eeuw. Handleiding voor gebruikers. Werken ,OVR XII (Zutphen, 1986). S. Stevens, Revolutie en notariaat. Antwerpen, 1794-1814. Brabantse rechtshistorische reeks VIII (assen/Leuven, 1994). weinig verschil met vaste medewerkers in de mate van instructie en controle en ook de motivatie is goed. De hoe veelheid te bewerken akten is echter zo groot dat het werk niet is uit te voeren met uitsluitend vrijwilligers. Dus zochten we naar andere mogelijkhe den. Uitbreiding van de formatie was om budgettaire reden slechts beperkt mogelijk. Een aanvraag in het kader van de Melkert-1 regeling leverde op dat we langdurig werklozen voor dit werk konden inzetten. Daar zijn wel voorwaarden aan verbonden. Zo moet de werkomschrijving passen binnen de doelstellingen van de subsidieregeling en de selectie van kandidaten vindt in eerste instantie plaats bij de uitvoer ders van de regeling, dat wil zeggen de sociale dienst of de regionale bureaus voor de arbeidsvoorziening. Ook de banenpool-regeling leverde de mogelijkheid op voor plaatsing van één medewerker. Werkgelegenheidproject In 1996 kon de uitvoering van het project notariële archieven als werk gelegenheidproject van start gaan. De fase waarin uitsluitend met vrijwilli gers gewerkt werd, was hiermee afge sloten. Thans wordt het project uitge voerd door drie medewerkers in het kader van de Melkert-1 regeling, één WSW-er en zes vrijwilligers. Er is een vacature voor een banenpoolmedewer ker en binnenkort starten twee mede werkers in het kader van de Melkert-3 regeling. De begeleiding is in handen van drie vaste medewerkers, één voor problemen op het vlak van automatise ring, één voor de coördinatie en één voor de inhoudelijke problemen. De medewerkers hebben daarnaast de steun van de uitvoerige handleiding die tevens als naslagwerk fungeert. In de handleiding zijn enige lijsten als bijlagen opgenomen: een woordenlijst, een beroepenlijst en een straatnamen lijst. Voor de analyse van de akten zijn ruim 50 analysemodellen opgenomen. Dit wat betreft de bemensing, de in structie en de begeleiding. Rest nog de werkwijze die uiteindelijk moet leiden tot een bruikbaar onderzoeksinstrument. Project-organisatie Om het project goed te laten verlopen, stelden we een project-organisatie en een planning op. Aan de vrijwilligers stelden wij de eis dat zij minimaal twee Prof.mr. PL. N'eve: uiteenzetting over de geschiede nis van het notariaat in Brabant dagdelen beschikbaar zijn, dat zij de cursussen oud-schrift voor beginners en gevorderden gevolgd hebben of bereid zijn dat alsnog te doen. De me dewerkers in de Melkert-regeling krij gen een opleiding in huis. De werk zaamheden worden in verschillende fasen uitgevoerd: a) De eerste analyse wordt gemaakt door het lezen van de akte en het in vullen van een standaard-formulier. Twee medewerkers en zes vrijwilligers voeren dit werk uit. b) Anderen controleren de ingevulde formulieren op juistheid en volledigheid. Er wordt een foutmarge gehanteerd van 10%. Is dat hoger dan gaat het werk terug naar degene die de analyse-formulieren heeft ingevuld. Eventueel volgt er dan een nadere instructie, c) De goedge keurde formulieren worden vervolgens in een invoerbestand opgenomen. Hiervoor zijn twee medewerkers inge zet. Ook dit werk wordt steekproefs gewijs gecontroleerd. Bij een fout marge hoger dan 10% gaat het werk retour naar de data-typisten tot het resultaat aanvaardbaar is. d) Het uiteindelijke resultaat wordt daarna op volledigheid gecontroleerd vóór het bestand in de leeszaal ter be schikking van de onderzoekers komt. Het zoeken Het resultaat van de hierboven be schreven inspanningen leidt tot een database met vele onderzoeksmoge lijkheden. De eerste akten zijn inmid dels via een publieksinformatiesysteem te raadplegen. Dat kan op persoonsna men, plaats- en straatnamen, topogra fische aanduidingen, rechtspersonen, onroerend goed, beroep, soort akte, trefwoorden en bijzonderheden in de akte. Voor de trefwoorden wordt gebruik gemaakt van een systemati sche classificatie die is opgenomen in een bezoekershandleiding. Het begin is gemaakt, de voorberei dingen zijn klaar. In een gestaag tem po wordt het te raadplegen bestand aangevuld. Maar zelfs met de huidige inzet zal het zeker tien jaar duren voor alle 300.000 akten zijn geanaly seerd. NB: De in het najaar te verschijnen con gresbundel bevat de volgende artikelen: 1. prof. P.L. Nève, Geschiedenis van het Notariaat in (Staats-)Brabant tot aan de Franse wetgeving; 2. prof. F. Stevens, Classificatie van notariële akten, het standpunt van een rechtshistoricus; 3. E.Tigelaar, De ontsluiting van de Utrechtse Notariële Archieven uit de periode 1560-1811; 4. P.Meijer, Indicering te Bergen op Zoom:nog 300.000 akten te gaan; 5. H.L.Zwitzer, Het notarieel archief als bron voor militair-historisch onderzoek; 6. prof. P.J.A. Nissen, Op zoek naar sporen van gedrag en geloof, nota riële archieven als cultuurhistori sche bron; 7. O.J.A.M.Dierckxsens, Het belang van notariële archieven voor de genealogie. Deelnemers aan het congres krijgen de bun del toegestuurd. Voor anderen is de bundel te bestellen bij de Sector Archiefzaken Postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom, tel. 0164 241930, fax 0164 254096 of per e-mail: info@archboz.nl 100/8 oktober 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 5