Kwaliteitsprodukten voor uw archief Slechts 300.000 akten te gaan in Si 's Jansen - Wijsmuller Beuns B.V. ZUURVRIJE ARCHIEFPRODUKTEN Archiefdozen, archiefcassette, overslagdozen, affichemappen en zegelberging (ca. 70 formaten in diverse modellen) Pakpapier/omslagpapier, transparant papier en akte-enveloppen Stofmappen, dossierhechtmappen, L-map en hangmap Clickbinding (t.b.v. dossierhechtmappen en hangmap) Zelfklevende labels in archiefkwaliteit Museumkarton, fotomuseumkarton, four flaps en blotting paper VERDERE ARCHIEFPRODUKTEN Portefeuilleband en keperband Wishab droogreinigingsmateriaal Ontzuringsvloeistof PTDA Aminosepf en Tego 51® ontsmettings vloeistof Een miljoen per jaar meer Door drs. Puck Meijer en Cees Vanwesenbeeck (/Cj Verenigde Bedrijven Groothandel in Boekbinders-, Restauratie- en Conservatiematerialen en Zelfklevende Folies Postbus 166 - 1530 AD Wormer Veerdijk 44 - 1531 MS Wormer Telefoon 075-62110 01 Telefax 075-621 6811 Ons uitgebreide leveringsprogramma zuurvrije conserverings- en restauratiematerialen sturen wij u op aanvraag gaarne toe. Jansen-Wijsmuller Beuns B.V. is een zustermaatschappij van CEKA Handelsonderneming B.V. Tijdens zijn openingsspeech op maandag 22 september maakte minister Ritzen bekend dat het RIOD vanaf 1999 kan rekenenen op een budgetverhoging van ruim dertig procent, dat is een miljoen gulden per jaar. In 1998 krijgt het RIOD alvast een half miljoen extra. Die maandagmiddag werd de nieuwe behuizing van het RIOD aan de Herengracht 380 officieel geopend door minister J.J.M. Ritzen van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. Tesamen met directeur J.C.H. Blom en dr. L. de jong reed de minister in een voor de gelegenheid in elkaar gezette jeep, voor de stoet genodigden uit naar Herengracht 380 om daar de plechtige openingshandeling te verrichten en het glas te heffen. Eerst de wetenschap Aan deze feestelijke middag ging een ochtendprogramma vooraf dat bestond uit een symposium in de Aula van de Universiteit van Amsterdam. Daar spraken achtereenvolgens prof. dr. M.C. Brands over 'De oorlog die aan ons voorbij ging'; prof.dr. J.Th.J. van den Berg over 'Democratie in Nederland: de schoonheid van het compromis'. De bijdrage van prof.mr. E.J.H. Schrage (die die middag door de minster zou worden onderscheiden) had als titel 'In naam van het recht, Rechtsgeschiedenis met betrekking tot de Tweede Wereldoorlog' en die van Prof. dr. G. Hirschfeld uit Duitsland luidde 'Special' and 'normal' paths into modernity? Germany and the Netherlands in the 20th century.' Dan het feest Voor een veel talrijker publiek begon de middag, ook in de Aula, met een architectonische toelichting van het pand Herengracht 380 door ir. EJ. Nusselder van de Rijksgebouwen dienst. Ooit gebouwd door de Architect A. Salm met het beroemde Loire-kasteel Chenonceau als voorbeeld, diende het pand oorspronkelijk als woonhuis voor 'nouveau-riche' tabaks planter Nienhuys. Prof.dr. J. Th. M. Bank, voorzitter van het RIODbestuur, ging in op de uitgebreidere taakstelling van het RIOD, onder andere als instituut voor maatschappelijke dienstverlening en vraagbaak voor individuen. Wat betreft de bijzondere aandacht voor voormalig Nederlands-Indië, vertelde hij over de schenking van de Japanse regering voor een project met als doel ego-documenten uit die periode in het Japans te vertalen. 'Voorwaarden' voor het extra miljoen De budgetsvergroting die minister Ritzen toezegde, betekent wel dat het RIOD zich -buiten de internationalisering van onderzoek en een verruiming van de onderzoeksperiode vanaf W.O.-I tot aan het eind van de koude oorlog en de aandacht voor Nederlands-Indië- ook moet gaan ontwikkelen tot een centrale kracht in de oprichting van een onderzoeksschool voor hedendaagse geschiedenis. Een hoogst vererende opdracht, maar waarschijnlijk ook een hele lastige die nog heel wat stof zal doen opwaaien onder historici en andere specialisten in en buiten de universteiten. Interessant was ook de aankondiging van de minister dat de archieven van het RIOD op den duur naar het Algemeen Rijksarchief zouden moeten verhuizen. Nicotine J. Ekama van Dorsten Indiceringsproject notariële akten te Bergen op Zoom In 1993 presenteerde de archiefdienst van Bergen op Zoom een beleids notitie met daarin onder andere aandacht voor de verwerking van de achterstanden op het gebied van restauratie, conservering, inventarisa tie- en indiceringswerk. Op dat moment bleek er een achterstand te bestaan van 13 mensjaar inventarisatiewerk en meer dan 25 mensjaar indiceringswerk. Hoe ging de dienst dit probleem aanpakken? De Gemeenteraad van Bergen op Zoom stelde extra middelen beschik baar voor het wegwerken van de ach terstanden. Wat betreft het indice ringswerk konden twee grote projecten starten: het vervaardigen van een ge automatiseerde toegang op de doop-, trouw- en begraafregisters en een index op de notariële akten. Geen archieven, alleen de akten De notariële archieven van Bergen op Zoom bestaan uit ongeveer 300.000 akten over de periode 1593 - 1915. De archieven zijn beschreven in een inventaris van J.A. Ten Cate (1957). Het is een open deur om te stellen dat deze inventaris voor de onderzoeker uitsluitend de minuutakten. De dos siers die bij deze akten behoorden, zijn in de meeste gevallen helaas niet be waard gebleven. In het Bergse geval zijn de minuutakten zeer summier beschreven in de repertoria. Deze be ginnen op zijn vroegst in 1710. De akten over de periode 1593-1710 zijn niet in een repertorium opgenomen en Project 'index notariële akten' I Het project 'index notariële akten' kon op 1 januari 1995 van start gaan. Bij de aanvang ervan werden enkele uit gangspunten geformuleerd. Ten eerste mocht het project niet ten koste gaan van andere werkzaamheden. Indice- ringsprojecten - ontsluiting van de dossiers bouw- en hinderwetvergun ningen, de raadsbesluiten, wijklijsten en bevolkingsregisters- die op dat moment liepen, moesten volgens plan ning worden afgemaakt. Ten tweede moest er een index komen voor een zo breed mogelijk onderzoeksterrein. Ten derde moesten we gebruik maken van een van de standaardpakketten die de afdeling automatisering van de ge meente Bergen op Zoom had goedge keurd. In ons geval betekende dat gebruik van het pakket AskSam. Tenslotte was de eis dat we bij de werkzaamheden medewerkers in additionele regelingen en vrijwilligers zouden betrekken. 100/8 oktober 1997 slechts een beperkt instrument is. In deze inventaris kan men alleen vinden of er van een bepaald jaar akten bestaan. Overigens is het onjuist om te spreken over notariële archieven omdat niet de archieven van de notaris kantoren zijn overgedragen, maar dus helemaal niet toegankelijk. Een bijkomend probleem is de materiële staat; vooral de akten uit de zeven tiende eeuw verkeren in een slechte staat en kunnen niet meer op grote schaal ter inzage gegeven worden. Wel zijn ze enige tientallen jaren geleden Voorzitter van het congres notariële archieven, prof. mr. A.L. Gehlen (recht) en C. Vanwesenbeeck

Archievenblad | 1997 | | pagina 4