nieuw gebouw, een nieuwe taak1 Zoekt U ook een organisatie die verstand heeft van: documenten digitaliseren of microverfilmen tekeningen digitaliseren of microverfilmen het indexeren en ontsluiten van informatie én die over DIS/workflow-software en -hardware kan adviseren? Wij als concernarchief van de ABN AMRO hebben in Karmac de juiste partner gevonden. Wilt u ook een partner die met u meedenkt? Bel dan 0320-286969 en vraag naar Maarten van der Klis, Joop Rutten, Bennie Broenink of Suwanna Beetsma. Bronsweg 7,821 I AL Lelystad Telefoon 0320-28 69 69 Fax 0320-24 90 94 Microfilm Scanning Telefoon 0320-28 69 60 Fax 0320-28 69 66 E-mail: info@karnnac.mcs.nl http://www.karmac.mcs.nl Door Adri P. van Vliet armac Van analoog naar digitaal: de heer G. Verspoor van ABN AMRO Concernarchief Ook Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie nu open en klantvriendelijk Sinds 24 maart 1997 gevestigd in een schitterend pand aan de Amsterdamse Herengracht 380-382. Door architecten Laurens Vis en Mels Crouwel werd het uit 1890 daterende gebouw geschikt gemaakt voor nieuwe taken. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) heeft zijn toegangsdeur uitnodigend open voor het publiek en zijn fysieke drempels verlaagd. nsonp Piö'Kling.; nsDRp Opgestapeld materiaal in oorspronkelijke veipakking met veel hakenkruizen. Al jaren kampte het RIOD met huis vestingsproblemen. Het instituut was ondergebracht in diverse panden aan de Herengracht die ook nog eens van elkaar verwijderd lagen. Van een effi ciënte organisatie en publieksopvang kon daardoor geen sprake zijn. De depots voldeden in het geheel niet aan de eisen die momenteel aan het bewa ren van archieven worden gesteld. Ook was de depotcapaciteit onvoldoende. Tussen de hakenkruisen Was je als bezoeker eenmaal binnen, dan ging er een aparte wereld voor je open. In werkkamers, op zolders, gan gen en zelfs langs trappen stonden archieven, dossiers, boeken, fotocollec ties en talloze kaartenbakken opgetast, vaak nog in de oorspronkelijke verpak king met veel Duitse opschriften en hakenkruisen. Hiertussen werd voor de bezoeker plaats ingeruimd, waarna je aan de slag kon. Maar goed dat er zich in die tijd geen calamiteiten hebben voorgedaan, want dan was een groot deel van ons oorlogsverleden verloren gegaan en het standaardwerk van L. de Jong over Het Koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoorlog wellicht nooit tot stand gekomen. Door groei van het aantal inwonende instellingen en gedetacheerde medewerkers werd de reeds krappe kantoorruimte nog geringer. Aanpassingen binnen de bestaande huisvesting waren eigenlijk onmogelijk. Er was onvoldoende ruim te. Bovendien had Rijksgebouwen dienst planhen beide panden af te sto ten en het RIOD elders onder te bren gen. Voor beide partijen bracht het pand Herengracht 380-382 uitkomst. Een nieuw gebouw... Dit door A. Salm ontworpen huis in de vroege Frangois I stijl werd in 1890 voor de vermogende tabaksplanter Jacobus Nienhuys gebouwd. In de strakke gevellijn van de belendende percelen viel het nieuwe huis redelijk uit de toon. De toenmalige buren waren niet echt blij met de nouveau- riche uitstraling van de planter. Via de brede poort -nu toegangsdeur- konden per koets de binnenplaats en het koets huis worden bereikt. In de jaren twin tig van deze eeuw kocht de Deutsche bank het pand en overkapte de bin nenplaats en de -tuin om kantoor ruimte te creëren. Daaronder werden twee grote kluizen gebouwd. Na de Tweede Wereldoorlog confisqueerde de Staat der Nederlanden het gebouw als vijandelijk vermogen. Vervolgens had het Agentschap van Financiën er 100/8 oktober 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 2