Archiveren Restauratie-Atelier Helmond B.V. Lite ratuur Litera- stuurbekrachtiging Symposium 'Beheer(s) de Beelden voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Vrijblijvende offertes Vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweg 40. 5708 HR HELMOND (Ni Tel: 0492 - 55 39 90 Fax: 0492 - 55 24 42 DJ. Noor dam, Geringde buffels en heren van stand. Het patriciaat van Leiden, 1574-1700, 33 In een goed archief vindt u probleemloos wat u zoekt. Stop daarom uw zoektocht en neem contact op met Lundiflex. Alle statische en verrijd bare Slamag stellingen van Lundiflex functioneren perfect en zijn ijzersterk, terwijl met hel |9HU| jj|| W ruimtcbesparende W^ÊL\ Full Space-systeem jJijH uw archief ook nog i9 eens op rolletjes j W l-'i'1 j,-i loopt. ij i| Voor de stuur- bekrachtiging zor- gen de vakmensen I van Lundiflex. Zij slaan garant voor maatwerk indelingsvoorstellcn en een solide montage van de stellingen. Bel voor meer informatie: 0315-244141. Archief- en Stellingsystemen B.V. sinkkampstraat 2 Postbus 101 7050 AC Varssevcld tel.0315 24 41 41 fax.0315 - 24 40 22 Behoud, beheer en ontsluiting van historische fotocollecties Een gezamenlijke onderneming van het gemeentearchief Schiedam, het Nederlands Historisch Data Archief (NHDA/ NIWI) en de Vereniging voor Geschiedenis en Informatica: het symposium Beheer(s) de beelden'. Georganiseerd ter gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe foto systeem dat het NHDA en het gemeentearchief Schiedam - dat als eerste gemeentearchief in Nederland zijn hele histori sche fotocollectie heeft gedigitaliseerd en toegankelijk ge- maakt- ontwikkelden. Het symposium vindt plaats op 16 januari 1998, 10.00- 16.00 uur in het gemeentearchief Schiedam. De volgende onderwerpen komen aan de orde: Conservering en digitalisering van historische foto's beschrijving en ontsluiting van historische fotocollecties voorbeelden uit de praktijk U kunt zich tot 15 december a.s. opgeven bij het gemeentearchief Schiedam, Postbus 444, AK Schiedam. De volgorde van binnenkomst van aanmeldingen is bepalend. Na deze datum krijgen de deelnemers een bevestiging met programma en routebeschrijving toegestuurd. De kosten zijn fl- 30,= (inch koffie/thee, lunch en borrel). Informatie bij mw. M.H. van de Weerdhof, (010) 246 57 57 of Internet: http:/www, leidenuniv.nl/nhda/histfoto.html E-mail: rvhorik@rullet.leidenuniv.nl RECENSIES Verloren Hilversum 1994 109 blz., ISBN 90-6550-127-4 25,- Het onderzoek naar elites ten tijde van de Republiek kreeg in deze studie naar het Leidse patriciaat een nuttig en fraai vervolg. Nuttig, omdat het de moeilijk te onderzoeken, maar juist daarom weinig bestudeerde, zeventiende eeuw tot onderwerp heeft. Fraai, omdat op timaal gebruik is gemaakt van de bronnen die voor dit type onderzoek ten dienste staan en ook omdat een aantal vragen die het elite-onderzoek hebben beziggehouden worden beant woord. Dit heeft zich veelal geconcen treerd rondom de vraag hoe de elite was samengesteld en welke wijzigin gen zich daarin over een langere periode hebben voorgedaan. Kennis daarvan biedt inzicht in de verdeling van macht, welvaart en aanzien, klas sieke onderwerpen op het terrein van de sociale geschiedenis. In Nederland is het elite-onderzoek sterk gestuurd door de these van Roorda uit 1961 die stelde dat de samenleving in de tweede helft van de zeventiende eeuw in de ban van de aristocratie raakte, beheerst door een kleine groep machthebbers die nieuwelingen buitensloot en zich een levensstijl aanmat die aan de adel ontleend was. Noordam stelt zich ten doel die these te toetsen. lijke zaken behandelde. Zijn methode is die der prosopografie of collectieve biografie waarbij een karakteristiek van een groep wordt gegeven op grond van het natrekken per individu van een groot aantal als belangrijk aangemerk te kenmerken. Voor Noordam zijn dat vooral de politieke carrière, het demo- ventarissen, belastingkohieren, familie papieren uit particuliere archieven en afbeeldingen van portretten en familie taferelen waarvan het boek rijk is voorzien. Een systematische bespre king en waardering van dit diverse materiaal ontbreekt overigens. Zo is het niet steeds duidelijk hoeveel gege vens aan zijn bevindingen ten grond slag hebben gelegen. Ook mist een reflectie op de waarde van deze en andere bronnen en op de vraag in hoe verre deze zijn conclusies zouden kun nen aanvullen. De elite van Noordam wordt gevormd door 318 regenten die tussen 1574 en 1700 zitting hadden in de Leidse veertigraad (of vroedschap) die het recht van benoeming van de burge meesters en de functionarissen in de 'diensten van ere', zoals wees- en kerk meesters, in handen had, de nomina ties deed ter benoeming van schout en schepenen en de belangrijkste stede- De Leidse regent Diederick van Leijden (1628- 1682) woonde aldaar op het Rapenburg 48 (portret vanjurriaan Ovems, particuliere collectie/ tekening Gemeentearchief Leiden) grafisch patroon, de welstand en (in mindere mate) de levensstijl. Zijn bronnenmateriaal is gevarieerd: stads keuren, vroedschapsnotulen, lijsten van ambtsdragers, doop-, trouw- en begraafregisters, akten van huwelijkse voorwaarden, testamenten, boedelin- De conclusies van Noordam zijn overi gens stellig genoeg. Hij neemt het op treden in het derde kwart van de zeventiende eeuw van dynastieën waar die een regentenoligarchie vormden van families die zich meer en meer waren gaan toeleggen op bestuur, een bestuurlijke opleiding via universitaire studie hadden gevolgd, zich hadden teruggetrokken uit economische bedrijvigheid zoals de nijverheid, elkaar de belangrijke ambten toespeel den, in rijkdom toenamen en van een zwieriger levensstijl gingen genieten. Binnen het patriciaat waren er deson danks aanmerkelijke verschil len. De titel van het boek duidt daarop: de heren van stand vormden de machtigste families die generaties lang van de veertigraad deel uitmaakten, de geringde buffels waren de minderen die niet het groot ste profijt uit hun regentschap wisten te putten. Van 'aristocratisering' kan niet worden gesproken, waarmee de these van Roorda weerlegd wordt, omdat adellijke kenmerken als bezit van heerlijkheden en het dragen van adellijke titels achterwege bleef en ook 100/8 oktober 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 22