Streekarchief Bommelerwaard op Internet Medisch-historisch onderzoek in kaart 30 Ter inzagelegging selectielijsten Gemeentearchief Groningen woedend over publicatie Eerste Zeeuwse paleografiewedstrijd 31 gids meer bezoekers zijn dan voorheen, gaat het ARA het gebruik van de archieven die in de POP-gids staan, meten. Staatssecretaris Nuis r.ontvangt de POP-gids uit handen van Victor van den Bergg van het ARA (foto: Joop Korswagen, ARA Den Haag) De onderzoeker die archieven van het ARA wil bekijken, kan dat ook elders doen: hij hoeft niet naar Den Haag te komen want het archief kan ook worden uitgeleend aan een archiefdienst bij de klant in de buurt. Het ARA wil trainin gen voor archiefmedewerkers organiseren over het gebruik van de POP-gids en rondleidingen geven. Beekhuis streeft ernaar soortgelijke gidsen uit te geven op het gebied van de geografie en objecten. Tevens hoopt hij dat ook de rijksar chieven in de provincie zo'n gids over persoonsbestanden zullen uitbrengen. Staatssecretaris drs A. Nuis nam hierna de POP-gids van redacteur Victor van den Bergh in ontvangst. Hij noemde de gids een symptoom van de nieuwe geest die bij de archief diensten heerst. Het is een manier van toegankelijk maken, waarbij iedereen zijn eigen weg kan zoeken in de geschie denis. De angst voor een teloorgang van het historisch besef bij de nieuwe generatie is de angst van elke oudere genera tie. Deze ziet alleen wat er verdwijnt en heeft geen zicht op wat er voor in de plaats komt (nieuwe technieken). Eindre dacteur Jan Kompagnie zette uiteen hoe en waarom de gids, die een toegang is op de 6000 archiefbestanden in het ARA, tot stand was gekomen. Alle toegangen op de archieven en de bibliotheek zijn doorgenomen op archiefbescheiden die groepen persoonsnamen bevatten. Het is een gids voor his torici, genealogen en informatiebemiddelaars. Men hoopt door deze andere benadering een grotere cultuurparticipatie te bereiken. Dr. M.P. Bossenbroek, wetenschappelijk mede werker van de Rijksuniversiteit Leiden, besloot de ochtend met twee korte toespraken. Hoe hij, als romantisch histori cus, jaren geleden onderzoek had gedaan naar de werving van militairen voor Nederlands Indië in de negentiende eeuw, deed hij uit de doeken in de eerste. De toegangen op de archieven waren slecht en de depotbedienden niet al te vriendelijk. Het archiefonderzoek was een moeilijk en span nend avontuur. Belangrijke vondsten in de archiefschat kamer leverden veel vreugde op. Is het niet genoeg dat het ARA het nationale geheugen is? Bossenbroek constateerde dat ook het ARA niet is ontsnapt aan de trend van commu niceren en commercialiseren. In zijn tweede toespraak ont popte hij zich als pragmaticus die vindt dat een archiefbe waarplaats zich ook moet aanpassen aan de eisen van de moderne informatiemaatschappij. Dit vereist een nieuwe benadering: een grote toegankelijkehid en klantvriendelijk heid. Het grootste voordeel van de POP-gids is de tijdwinst door de grotere toegankelijkheid van de archiefbestanden. Tijdens de lunchpauze speelde de popgroep van Eric Burger ter vermake van de deelnemers. In één van de drie workshops 's middags vertelde Dick Brongers hoe hij gegevens over de zoekgeraakte patriot Hendrik Brongers met behulp van de POP-gids had terug gevonden. Het is mogelijk om een selectie van de gids vol gens gewenste selectie- en ordeningscriteria van de klant aan te vragen. Ook is het mogelijk om een bepaalde zoekop dracht aan te vragen, zoals alle bestanden waar artsen, apothekers en vroedvrouwen in de achttiende eeuw in voor komen. Een volledige gids geordend volgens eigen wensen kost 250,-. Selectie op grond van een zoekvraag, geordend volgens wensen van de klant kost minimaal 60,- Annabelle Meddens-va?t Borselen De POP-gids: personen op papier. Overzicht van archief-en biblio theekbestanden met gegevens over persoons- en beroepsgroepen in het Algemeen Rijksarchief. (ISBN 90-8009-16-5-0), fl. 39,50. Te bestellen of af te halen in de archiefwinkel van het Algemeen Rijksarchief. Wat staat er op de homepage? Een overzicht van alle archie ven en collecties, informatie over bronnen voor stamboom onderzoek, bouw- en hinderwetvergunningen en de histori sche bibliotheek. Verder historische informatie over Bommelerwaardse gemeen ten, foto s en artikelen. De bezoeker van de site kan tevens reageren. Vermeldenswaard is dat het Streekarchief in de RABObank, alsook de Lionsclub, een sponsor heeft gevonden. http://www.tref.nl/bommelerwaard/streekarchief; e-mail: sab@tref.nl. Het Huizinga Instituut, onderzoekschool op het terrein van de cultuurgeschiedenis, wil het thans lopende medisch- historisch onderzoek in Nederland in kaart brengen. Dit gebeurt in samenwerking met het Rudolf Agricola Instituut en de onderzoekschool Wetenschap, Techniek, Maatschappij en Cultuur (WTMC). Traditioneel heeft het onderzoek zich altijd sterk gericht op de geschiedenis van de medische wetenschap. Daarin kwam de laatste twee decennia een verandering, waardoor onder meer de discipline niet meer uitsluitend door medici wordt beoefend. Tegenwoordig begeven ook historici, sociologen, antropologen en anderen zich op het terrein met als gevolg een wijziging van perspectief op de medische geschiedenis, een verandering in brongebruik en aard van het historisch betoog. Verder is er niet langer exclusief aandacht voor de ontwikkeling van het geleerde medische denken, maar ook voor de organisatiewijze en de financiering van de gezond heidszorg, voor para-medische beroepen, de interactie op de 'medische markt' en voor de patiënt. Inzichten en concepten, ontleend aan andere disciplines dan de geneeskunde maken het mogelijk door te dringen in een geheel nieuwe wereld, met als gevolg een verrijking van ons historisch inzicht. Een verrijking met een prijs: terwijl de medische geschiedenis als discipline vroeger makkelijk herkenbaar was (object medische wetenschap en beoefend aan medische faculteiten), is dat tegenwoordig veel minder het geval. Onderzoekers van diverse pluimage voeren onderzoek uit naar de hierboven vermelde thema's. Het dreigt te versnipperen en onderzoekers die met soortgelijke thema's bezig zijn, weten niet van eikaars bestaan. Aan deze situatie willen de drie bovengenoemde instituten een eind maken. Eerst wordt middels een inventarisatie het lopend onderzoek in kaart gebracht; het Huizinga Instituut bewaart het ontstane bestand en houdt het up-to-date. De inventarisatie heeft primair een dienstverlenend doel en is voor iedere geïnteresseerde ter inzage, zodat medisch- historische onderzoekers de gelegenheid hebben met elkaar in contact te treden, informatie uit te wisselen of zelfs samen te werken. Er wordt vooralsnog een ruime opvatting van 'medische geschiedenis' gehanteerd: niet alleen de geschiede nis van de geneeskunde als wetenschap, maar ook die van het medisch beroep, de organisatie en financiering van de gezondheidszorg, de demografische gevolgen van (epidemi sche) ziekte, kwakzalverij en alternatieve geneeskunde, psychiatrie, de beleving van het lichaam en van ziekte en pijn door de patiënt, etc. Belangstellenden kunnen het bestand - na afronding van de inventarisatie - op diskette toegestuurd krijgen. Wie me disch-historisch onderzoek verricht maar nog geen enquête formulier ontving, kan contact opnemen met de inventa- risator Dr Frank Huisman, Rijks Universiteit Groningen Instituut voor Geschiedenis, Postbus 716, 9700 AS Groningen Tel.: 050-363 6117. E-mail: f.g.huisman@let.rug.nl Huizinga Instituut Prof.dr M. Gijswijt-Hofstra, contactpersoon voor medische geschiedenis, Drs P.J. Koopman, secretaris Spuistraat 134, 1012 VB Amsterdam Voor een periode van acht weken liggen vanaf 8 oktober de volgende (concept)selectielijsten met het bijbehorende rap port van institutioneel onderzoek en het verslag van drie hoeksoverleg ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorgdragers, het Ministerie van OC&W, de rijksarchieven in de provincie en de registratiebalie van het ARA: selectielijst, beleidsterrein beroepsonderwijs en volwasseneneducatie; selectielijst, deelbeleidsterrein Speciaal onderwijs, beide ingediend door de minister van OC&W en de Onderwijs raad; selectielijst beleidsterrein Politie, ingediend door de minister van Binnenlandse Zaken. Voor meer informatie: (070) 331 54 09; ARA: (070) 331 54 91 Oproep: Gratis aangeboden een BellHowell ABR 160 microfichereader/printer en een microdesign reader. In goede staat. Informatie bij: Koos Jansen, Hanzemediatheek Economie, Zernikeplein 7, 9747 AS Groningen; (050) 595 27 34; e-mail j.h.m.jansen pl.hanze.nl. Het kortgeleden gepubliceerde boek De papieren oorlog van Johan van Gelder heeft de woede opgewekt van de Groning se gemeentearchivaris Jan van den Broek. Het boek bevat foto's van lijsten met namen van 'foute' Groningers uit de Tweede Wereldoorlog, waarmee de auteur schriftelijke af spraken met het archief zou hebben geschonden om deze geheim te houden. Van Gelder zegt dat hij alleen stukken vanuit het politiearchief geheim zou houden. Hij wil aanto nen welke rol politie, gemeente en de bevolking hebben ge speeld in jodenvervolging en collaboratie en ziet de lijst als tegenhanger van de tijdens de oorlog aangelegde lijst van de 3.064 joodse Groningers. Bron: Volkskrant, 3 oktober 1997 Naar aanleiding van het verschijnen op 17 december a.s. van het boek Werken met Zeeuwse bronnen. Tekst en uitleg bij het le zen van archiefstukken houdt de Stichting Regionale Geschied beoefening Zeeland op zaterdag 13 december van 13.00- 17.00 uur de eerste Zeeuwse paleografiewedstrijd in de raadszaal van het Middelburgs stadhuis. Maximaal 35 belangstellenden kunnen hieraan deelnemen; er zijn geld- en andere prijzen te winnen. Opgave (per briefkaart) bij Aad de Klerk, consulent regionale geschiedbeoefening, Rijksarchief in Zeeland, Sint Pieterstraat 38, 4331 EW Middelburg. Op 1 november sluit de inschrijvingstermijn. Inlichtingen: (0118) 63 89 20 (maandag/dinsdag/woensdag). 100/8 oktober 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 21