Uw archief en ons milieu zijn beide onvervangbaar. Magista weet dit. CC INFORMATIEBON Personen op Papier: De POP-Gids 29 Daarom hebben wij onze producten uiter aard laten onderzoeken door het Centraal Laboratorium te Amsterdam op eventuele schadelijke stoffen die vrij kunnen komen bij de productie van opslagsystemen en de invloed die de afwerking van opslagsystemen kunnen hebben op uw archief en ons milieu. Dankzij Magista's productie en afwerkings methodes zijn alle producten zuur- en emissievrij. Alle componenten van Magista's opslagsystemen zijn geheel vervaardigd uit hoogwaardig staal en volledig recyclebaar. Magista past milieuvriendelijke laktechnieken toe en gebruikt een duurzame lak om haar producten af te werken. Daarom tasten onze opslagsystemen uw archief of omgeving niet aan. Nu niet en straks niet. Meer weten? Stuur dan de antwoordcoupon naar ons terug of fax (050) 5025505 Ja, ik wil graag meer informatie over: O Archiefinrichtingen O Kantoorinrichtingen Museum: Naam: Functie: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon Stuur of fax deze bon naar: Magista B.V., postbus 19300 AA Roden, fax: 050 5025505 QUALITY MARK I STRUNG LEVERANCIERS Magista B.V. Oosteinde 6, Postbus 1, 9300 AA Roden NL Tel. ++31(0)50-5025500, Fax ++31(0)50-5025505 WWW.Magista.nl, E-mail: magista@Magista.nl andere referaten, werd ISAD als kader voor het werk genoemd. De voorbeelden daarvoor konden me niet impo neren. Hoezeer het nuttig kan zijn een gemeenschappelijk referentiekader te hebben, het leek me voornamelijk te gaan om oude wijn in nieuwe zakken. Van meer nut leek me een bezoek aan de stand van een met de veelbelovende naam AUGIAS-DATA getooid archief automatiseringsbedrijf. Behalve technische bijdragen aan het hierboven vermelde Internet-project in Nordrhein-Westfalen heeft dit bedrijf (onder meer) een inventarisatie-programma ontwikkeld dat in Duitsland een succes schijnt te zijn, en ook daarbuiten gebruikt wordt (Zwitserland, een Engelse versie, bestemd voor de Europese organen, is ook in Noord- Amerika geïntroduceerd). Voor de goede orde: er zijn meer Duitse inventarisatieprogramma's, waaronder het door de Archivschule Marburg ontwikkelde MIDOSA, en daarvan heb ik geen kennis kunnen nemen. Maar AUGIAS lijkt op het eerste gezicht de moeite van het nader bekijken waard. Een proefexemplaar is bij het Rijksarchief in Gelderland aanwezig; we zullen er kritisch naar kijken en eventueel verslag doen. Graag zullen we ook anderen in de gelegen heid stellen, de proef ermee te nemen. In een aan de problemen van de Kommunalarchive gewijde zitting werd onder andere een zeer uitgebreide enquête naar organisatie, bestandsomvang, bemensing en taakopvatting en -uitvoering gepresenteerd. Voorzichtige beoordeling van de resultaten: denkelijk zijn wij op gemeentelijk niveau gemiddeld nog steeds beter af. In een andere bijdrage werd het beeld van de nieuwe bezoeker geschetst. Deze heeft weinig tijd, geen historische opleiding of onderzoekservaring, en vaak een concrete vraag naar een gebeurtenis in het verleden of naar de geschiedenis van een object, vereniging of anderszins uit de buurt. De traditionele hulpmiddelen helpen hier nauwelijks; wat men behoeft is liefst geautomatiseerde ontsluiting op onderwerp, Bestand-iibergreifend (dus door alle archieven en verzamelin gen heen), en in grote diepte. Groot belang wordt gehecht aan de documentaire verzamelingen die veel gemeente archieven aanleggen. Enigszins pardoxalerwijze achtte men voor de opvang van deze vraag ook introductiepakketten, cursussen en rondleidingen nodig. Om aan de eisen die het publiek stelt te kunnen voldoen moet de archivaris vergaand bereid zijn het publiek te bedienen op de momenten die het publiek het best uitkomen: steeds vaker buiten de gewone diensttijd en zelfs -ruimte. De 68. Deutsche Archivtag gaf het beeld van een dynamisch en gevarieerd archiefwezen. Er gaat bij onze Duitse collega's veel om dat de moeite van geregelde observatie waard is. De zaken die daar spelen zijn veelal dezelfde als bij ons, en we kunnen ons voordeel doen met kennisname van de Duitse aanpak. (Zo kent men in Baden-Württemberg de figuur van één archiefdienst voor meer dan één bestuurslaag al sinds begin jaren '90: het Archiwerbund Main-Tauber verenigt drie niveau's!) Daarbij geldt natuurlijk dat het archieflandschap in de Bondsrepubliek in alle opzichten zeer wisselend is. Het was niet alleen een bont gezelschap van jong en oud, maar ook de herkomst van de deelnemers was zeer uiteenlopend. Naast medewerkers van grote, hoogontwikkelde en ver gaand gemoderniseerde of moderniserende diensten waren er velen die op hun eentje een klein gemeente- of particulier archief onder hun hoede hebben. Het zou me niet verbazen als er naast net- en telewerkers ook nog gebruikers van envelopachterkanten in de zaal waren. Daarbij speelt ook de geografische herkomst een rol. Het (openbare) archiefwezen is een zaak van de Bundeslander, en de ene deelstaat heeft er meer aandacht en middelen voor dan de andere. Een andere interessante variatie vormt de aanwezigheid van drie archiefscholen: München (dat Beieren bedient), Potsdam (opvolger van de vroegere DDR-school, en thans geschoeid op een leest die lijkt op de nieuwe Nederlandse opzet); en Marburg, de traditionele West-Duitse leverancier van archivarissen, sinds enkele jaren bezig met een modernise ringsslag. Het schijnt dat de twee laatstgenoemde instituten in een concurrentiestrijd gewikkeld zijn, waarbij ik niet kan beoordelen welke invloed dat op het vak heeft. Daaraan zou een apart onderzoek te wijden zijn. Misschien is het op termijn wel stimulerend, concurrerende opleidingen. Eén ding leken de meeste aanwezigen gemeen te hebben (al kan de eerdergenoemde ambiance dat beeld beïnvloed hebben): enthousiasme, liefde en inzet voor het vak. Een klein bewijs: veel deelnemers waren geheel op eigen kosten naar Ulm gekomen, soms van zeer ver weg. Dat geeft meteen aan dat het niet overal een vetpot is. Hoe het verder gesteld is met het Duitse archiefwezen kan men hopelijk enigszins afleiden uit deze impressie. M. van Driel/Rijksarchief Gelderland/sept. 1997 Tijdens het zogenoemde POP-festival op 22 september vond de presentatie plaats van de POP-gids (Personen op papier) van het Algemeen Rijksarchief (ARA). Directeur Jan Boom gaard opende dit festival met de opmerking dat de meeste archiefonderzoekers op zoek zijn naar personen. En juist om informatie over personen boven water te krijgen uit de 80 km archieven in het ARA, is deze POP-gids geschreven. Hiervoor werd een database ontwikkeld. Max Beekhuis, hoofd dienstverlening, sprak zijn hoop uit dat door het uit brengen van deze gids de archiefdiensten hun klanten be houden en het gebruik van bronnenmateriaal zal toenemen. De archieven worden nu door 150.000 personen bezocht; 5% bezoekt het ARA in Den Haag en 23% de rijksarchieven in de provincie. Beekhuis hoopt dat medewerkers van archiefdiensten ook op de hoogte zijn van de inhoud van andere archiefbewaarplaatsen en onderzoekers met behulp van deze POP-gids door kunnen verwijzen naar het ARA. Om er achter te komen of er door het verschijnen van de 100/8 oktober 199/

Archievenblad | 1997 | | pagina 20