Agenda In houd Mensen en Meningen: Joyce Pennings en Richard Hermans Een nieuw gebouw, een nieuwe taak Op zoek naar een vluchtpolis In Ammassalik staan de geweren naast de ingang van het archiefdepot Agenda binnenland Agenda buitenland 40 Colofon: Archievenblad Een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Redactie Marijke Bruggeman Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredacteur) Richard Hermans Charles Jeurgens (hoofdredacteur) Jos de Jong Agnes Jonker. Bert Looper (op afstand) Annabelle Meddens-van Borselen Joyce Pennings Laurens Priester Wim Reijnders Aan dit nummer werkten mee: W, Beckers, P.M. Diebeis, J. Folkerts, R. Hermans, M.C.J, van Hoof, A. Knorter, B. Looper F. van der Maden, K. Mandemakers, J. Pennings, A. Teunen, A. van Vliet, P. Vlot, A. van Waarden- Koets, B. Woelderink, L. Zoodsma Redactiesecretariaat Bijdragen voor het Archievenblad kunnen worden toegezonden aan: Redactie Archievenblad Postbus 14685, 1001 LD Amsterdam Tel. 020-6862777 /010-2465757 Literatuurbijdragen en te recenseren boeken rechtstreeks naar Drs. A. Meddens-van Borselen, Rijksarchief in N.H., Kleine Houtweg 18, 2012 CH, Haarlem. Abonnementen en adreswijzigingen Alle leden van de Koninklijke VAN ontvangen het Archievenblad. Niet-leden kunnen zich abonneren door zich schriftelijk aan te melden bij: Koninklijke VAN. p/a Bureau van Spaendonck, Postbus 90154. 5000 LG Tilburg Adreswijzigingen dient u eveneens aan bovenstaand adres door te geven. De abonnementsprijs bedraagt fl 120,- per jaar (Nederland), fl 145,- per jaar (buitenland). Studen ten binnen Nederland kunnen onder overlegging van een kopie van hun collegekaart/inschrijvings- bewijs het Archievenblad tegen gereduceerd tarief, tl 65,- per jaar, verkrijgen. Losse nummers Voor het (nfjbestellen van losse nummers van het Archievenblad kunt u zich in verbinding stellen met het verenigingsbureau: Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Postbus 11645, 2502 AP 's-Gravenhage cel 070-3478656, fax: 070-3825790 Personeelsadvertenties Inlichtingen over plaatsingsmogelijkheden van per soneelsadvertenties kunnen verkregen worden bij het bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag, tel. 070-3478656, fax 070-3825790. Productadvertenties Voor inlichtingen over de plaatsing van product advertenties kunt u zich wenden tot Sales Services, Postbus 2317, 1620 EH Hoorn, tel. 0229-211211. fax 0229-270404. Productie en druk Erven B. van der Kamp BV, Groningen Ontwerp Willem Corsius, Groningen ISSN 1385-4186 7 november- 16 januari 7 november- 8 februari 19 november- 28 februari 3 december 17 december 12 januari 16 januari lit stort ca 3-4 maart Tentoonstelling 'Dit is mijn islam. Twaalf moslim vrouwen in Nederland over hun geloofsbeleving. IIAY Obiplein 4, Amsterdam Fototentoonstelling 'Jews/America/A Represen tation' van Frédéric Brenner. Joods Historisch Museum, J.D. Meijerplein 2-4, Amsterdam Tentoonstelling Haagse foto's - Oog in Oog met gisteren. Gemeentearchief Den Haag, toegang gratis. Foto's van Theo Meijer die tussen 1955 en nu vele prominente en gewone Hagenaars foto- grafeerde. Tevens verscheen een publicatie onder dezelfde naam bij De Nieuwe Haagsche. Prijs fl.45, Studiemiddag kaartmateriaal uit archieven van het Ministerie van VROM, georganiseerd door de Dienst Documentaire Informatie van dit ministerie en het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting (NIROV), bibliotheek Ministerie van VROM. Informatie: Theo Siraa (070) 339 33 92 Zeeuwse paleografiewedstrijd, stadhuis Middel burg. Georganiseerd door de Stichting Regionale Geschiedbeoefining Zeeland. Informatie: Aadde Klerk (0118)63 89 20 MLG bijeenkomst Kring van Archivarissen in Noord-Holland: ervaringen van de drie randstede lijke provincies en het Gemeentearchief Amster dam. Provinciehuis Haarlem. Informatie: mw. T. de Groot, secretaris KAHN (075) 655 22 33 Symposium 'Beheer(s) de Beelden, behoud beheer en ontsluiting van historische fotocollecties, Gemeentearchief Schiedam, 10.00-16.00 uur. Georganiseerd door het Nederlands Historisch Data Archief (NNHDA/NIWI) en de Vereniging voor Geschiedenis en Informatica ter gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe fotosysteem dat het NHDA voor het Gemeentearchief Schie dam ontwikkelde. Online Conferentie Nederland, Rotterdam. Informatie: urkwww.oikn.ni 26-28 januari, 'Shaping the Knowledge Society', Boedapest. Het concept van de kennismaatschappij voor informatiespecialisten. Georganiseerd door de Royal School of Librarianship, Denemarken. Informatie: fax 45) 32 84 02 01; E-mail: BobCATSSS@DB.DK 3 Een nieuw gebouw, een nieuwe taak. Ook Rijskinstituut voor Oorlogsdocumentatie nu open en klantvriendelijk Reportage: Adrj van Vliet 7 Slechts 300.000 akten te gaan. Indicerings- project natariële akten te Bergen op Zoom Werk in Uitvoering: Puck Meijer en Cees Vanwesenbeeck 10 Van typemachine naar Internet. De excerpten van Cornelis Hofstede de Groot Burengerucht: Marcia Zaaijer 12 Aan de samenhang der dingen rechtdoen. Het project industrieel erfgoed bij de Rijks dienst voor de Monumentenzorg Burengerucht: Len Winkelman 13 Op zoek naar een vluchtpolis. Speurtocht naar een lijfrente uit de Tweede Wereldoorlog De Praktijk: BartJochems 18 In Ammassalik staan de geiveren naast de ingang van het archiefdepot. Een impressie van de ar chiefvorming in een Groenlandse gemeente Elio Pelzers 21 Het Bureau Column: Theo Thomassen 22 Samenwerking Rijks- en Gemeentearchieven, voor ivie realiteit en voor wie een optie 24 Nieuws uit het veld 33 Literatuur 40 Agenda 40 Colofon Door Adri P. van Vliet Onlangs officieel geopend door minister Ritzen, heeft het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie er nu ook een nieuwe taak bijge- kregen. Daar staat -vanaf 1999- een budgetverhoging van een miljoen tegenover. Vernieuwing, niet alleen wat betreft huisvesting, maar ook binnen de organisatie en naar de klanten toe. Door Bart Jochems De Praktijk ditmaal over de speurtocht naar een verzekerings polis uit de Tweede Wereldoorlog. Wat moet je als verzeke ringsmaatschappij wanneer iemand alsnog een toendertijd afgesloten lijfrentepolis uitgekeerd wil krijgen? Aegon kreeg die vraag en ging op zoek naar de polis van de omgekomen Nederlandse ouders van een Israëliër. Een zoektocht die hope loos leek, maar uiteindelijk toch wat opleverde. Door Elio Pelzers Een perfecte dossiervorming en vergevorderde plannen om een digitaal archief te starten. Dat verwacht je niet op zo'n afgelegen arctische plek. Maar Groenland blijkt -ook wat archiefvorming betreft- verre van een derde wereldland te zijn. Ondanks dat het ar chief door een storm verdween, is er in Ammassalik nog veel histo risch onderzoeksmateriaal. Veilig en verantwoord weggeborgen. 100/8 oktober 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 1