Aan de schone groene Blauen Donau: 68. Deutscher Archivtag 27 i* zoekgeleiding en v.rangfiltering sgaplicatie- en ragteembeheer monitoring archiefVormer inventarii aangemeld bij het Consortium Digitaal Erfgoed. De mede werkers aan het project willen graag in contact treden met iedereen die op hetzelfde terrein activiteiten, plannen of ideeën heeft. Samenwerking en bundeling van krachten leidt hier tot de beste oplossingen. Het project is een proeftuin. Het gaat om een poging, proef ondervindelijk vast te stellen of ideeën over het wat en hoe van een dergelijk systeem in de praktijk van de advisering en onderzoeksondersteuning bruikbaar, nuttig en goed vorm gegeven zijn. De ervaringen en aanvullingen van derden (of, om het hoopvoller te zeggen: nieuwe participanten) kunnen in beginsel vlot worden ingepast, en opnieuw getest. Informatie over het project is te verkrijgen (en ideeën, op- en aanmerkingen zijn welkom) bij: Project Proeftuin Archiefvormersoverzicht Rijksarchief Gelderland: Markt 1, 6811 CG Arnhem {tel. 026.4420148; fax 026.4459772; E-mail: ragld@worldonline.nl Maarten van Driel, projectleider; Inge de Jong) Rijksarchief Zeeland: Sint Pieterstraat 38,4331 EW Middel burg, tel. 0118.638920; fax 0118.628094 (Alben Meijer, projectleider, P. van Dun) Het is een genoegen als enige Nederlander een Archivtag van de Verein deutscher Archivare (VdA) bij te wonen. Je wordt aangesproken als vertegenwoordiger van een land waar het archiefwezen voorbeeldig georganiseerd en bemid deld is en dat ook vaktechnisch een gidslandfunctie vervult. Had ik niet het aards bewustzijn gehad dat ik als waarnemer en niet als vertegenwoordiger aanwezig was, plus een zeker gevoel voor de betrekkelijkheid van onze prestaties, ik zou wellicht wat aan de zweef geraakt zijn. De ambiance van het driedaagse congres was geëigend daartoe bij te dragen. Want een congres mag een Duitse Archivtag wel genoemd worden. Meer dan 850 deelnemers, waarvan bijna 10% afkomstig uit 14 andere landen (vooral uit het voormalige Oostblok, de andere Duitssprekende landen, en Skandinavië). Een modern congresgebouw, waar van de open ruimten bezet waren met stands van toeleveran ciers voor het moderne archiefwezen: automatiseerders, digitaliseerders, microverfilmers en restauratiewerkplaatsen (waaronder enkele Nederlandse), fabrikanten van stellingen en materialen en apparaten voor het materieel beheer van archieven en verzamelingen. Verder: levendig en opgewekt communicerende deelnemers (het beroepsbeeld van de archivaris als stoffige oudere werd weer eens geloochenstraft). En tenslotte: aangenaam na zomers weer.in een stad die in de oorlog zwaar beschadigd is, maar veel heeft bewaard dat voor een romanticus opwek kend is: de kolossale Münsterkerk aan het immense 19de zalen van de beide Rijksarchieven worden getest. Het is uitdrukkelijk het plan op korte termijn ook collega's binnen en buiten de Rijksarchiefdienst van het werkstuk kennis te Situering van het archiefvormersoverzicht in het toegankelijkheidssysteem laten nemen. Aan materiaal voor presentaties wordt ge werkt, en in kleinere kring (Hoofden Inventarisatie en Hoofden Externe Dienstverlening RAD; Gelders Dienst- hoofdenoverleg; Diensthoofdenoverleg Zeeuwse Archieven) is of wordt het systeem al gedemonstreerd. Met het project archieven Website Nordrhein-Westfalen (zie het verslag van de Deutsche Archivtag te Ulm, elders in dit nummer) worden ervaringen uitgewisseld. Het is echter zeer nadrukkelijk de bedoeling meer te berei ken dan bekendheid. Wij zijn er van overtuigd dat er in Nederland slechts plaats kan zijn voor één geautomatiseerd systeem van toegankelijkheid of "toegankelijkheid op af stand". Dat komt door omvang en aard van de op te lossen proble men (bijvoorbeeld inhoudelijke ontsluitingsmiddelen zoals: trefwoorden, rubrieksindeling, definities van taken van archiefvormers; geografische zoekmogelijkheden). De in vesteringen (materieel en intellectueel) in ontwikkeling, vulling eri onderhoud van een dergelijk systeem zullen zo groot zijn dat zij alleen door gezamenlijke inspanning zijn op te brengen. En vooral: het lijkt ons volstrekt onwenselijk dat onze archiefgebruikers geconfronteerd zullen worden met meer dan één archief-zoekmachine, met verschillende sytematieken, trefwoordensystemen of vormgevingen. Er zal vergaande standaardisering nodig zijn. En hoewel we er natuurlijk van overtuigd zijn dat we iets aan het doen zijn dat kwalitatief goed is, de pretentie dat wij de standaarden zetten of de enig juiste oplossingen hebben: die pretentie hebben we niet. Om te benadrukken dat het gaat om een project dat ten nutte van het hele archiefwezen wil zijn, is de Proeftuin nadere t on/ABS [beheersysteem eeuwse plein (waar los rondzwervende tuinstoelen dag en nacht de vermoeide passant ter beschikking staan). Tussen kerk en Donau een goedbewaarde danwel gereconstrueerde oude wijk, die en mooie indruk geeft van het verleden van deze voormalige vrije Rijksstad. Hier zijn de stadsmuren met bolwerk, poorten en Donaupromenade, de grote stedelijke gebouwen, de patriciërshuizen en het handwerkers- en visserskwartier waar de zijrivier de Blau doorheenstroomt (die net als de Donau groenig is, maar schoon oogt geurvrij is, beter waarschijnlijk dan toen leerlooiers en anderen hier hun bedrijf hadden). Voeg daarbij voor eigen projecten vruchtbare ontmoetingen, en het mag begrijpelijk zijn dat ik over Ulm en Duitse Archivtage positief gestemd ben. Op de aanreisdag was er een bijeenkomst van de buitenland se deelnemers met het bestuur van de VdA, waar ondermeer werd aangedrongen op het ontwikkelen van praktische samenwerkingsprojekten en waar aandacht was voor de problemen van het archiefwezen in arme landen, 's Avonds was het raadhuis decor voor een geanimeerde ontvangst door stadsbestuur en Land. Het congres zelf werd geopend met toespraken van de Ober- bürgermeister van Ulm en van de minister voor wetenschap en cultuur van Baden-Wiirttemberg (een deelstaat die niet ten onrechte prat gaat op zijn belangstelling voor de archie ven). Zij spoorden de archivaris aan om zich te zien en te profileren als cultuurhoeder en -verbreider, maar ook en niet op de laatste plaats als actief beheerder van waarden die voor een levende democratie onmisbaar zijn. Dat werd geaccen tueerd door de aanleiding om in Ulm bijeen te komen, het 600-jarig jubileum van de Schwörbrief de stedelijke grondwet waarnaar de Rijksstad tot 1802 geregeerd werd. Het thema van de bijeenkomst was Vom Findbuch zum Inter net: Erschliessung von Archiv-gut vor netten Herausforderungenvrij vertaald: modernisering van het toegankelijk maken. Een aantrekkelijk thema: hoe staat het bij onze Oosterburen daarmee? Kunnen we souverein voortgaan, in het besef voorop te lopen, of valt er daar iets te leren, is daar iets om nog eens nader naar te kijken of over na te denken? Direct moet ik twee opmerkingen toevoegen. In de praktijk ging het soms ook nog wel over andere zaken, die met het hoofdthema slechts zijdelings of niet verband hielden; en bovendien was het congres goeddeels in parallelzittingen georganiseerd, wat tot keuzes dwong. Ik was immers, tot verbazing van menige collega, maar een 1-mansobservatie- team. Hier dus geen alomvattende verslaglegging, maar meer een impressie. Uitgebreider bericht zal te zijner tijd in Der Archivar verschijnen. Na de openingstoespraken gaf de voorzitter van de VdA, Dr. Norbert Reimann, het woord aan Joachim Gauck, leider van het voor beheer en bewerking van de archieven van de Staatssicherheitsdienst van de voormalige DDR speciaal in het leven geroepen instituut. Ik had hier een technisch referaat verwacht, maar kwam bedrogen uit. Of eigenlijk 100/8 oktober 1997 ook niet. In een meermaals door applaus onderbroken be toog beperkte Gauck zich tot de fundamentele betekenis van het werk van zijn instelling: het mogelijk maken van de verwerking van het dictatoriale verleden door de individuele betrokkenen - Stasi-medewerkers en Überwachten - en door de samenleving als geheel. Gauck deed een felle aanval op wat hij de 'streep-eronder' mentaliteit noemde, waarbij hij een parallel trok met de verdringing van de herinnering aan de NS-dictatuur na 1945 en de gevolgen daarvan voor het publieke bewustzijn. Nu dan de meer vakinhoudelijke waarnemingen. Veel aan dacht was er voor Internet. De daaraan gewijde zitting kon ik niet volgen, maar ik noem enkele aandachtspunten die in andere voordrachten en in gesprekken naar voren gebracht werden. Auteursrechtelijke problemen, beveiliging, Daten- schütz, vormgeving van sites en van zoekmogelijkheden (te rekenen is met een non-specifiek publiek met zeer uiteen lopende belangstelling, voorkennis en vaardigheid). Maar ook werd waarschuwend gesproken over de kosten van ontwikkeling, vulling en onderhoud van een site die meer is dan een folder, en werd gewezen op de noodzaak een site dynamisch te houden. Internet als productief communicatiemiddel tussen vakge noten werd benadrukt; juist in de week van de Archivtag is daarvoor een speciale discussiegroep ingericht: http:// utww. archivnet. de Van praktische betekenis voor Nederland is het, kennis te nemen van het Internet-project dat in Nordrhein-Westfalen loopt. Hier is men er (deels met zachte financiële drang) in geslaagd voor alle ca. 560 archiefdiensten die de deelstaat schijnt te kennen één website in te richten, die in juni 1998 geopend zal worden. Voor elke dienst worden op uniforme wijze de algemene informatie en het archievenoverzicht Bestanclsübersichtgepresenteerd. Een daad van praktische klantvriendelijkheid die navolging verdient. Het was overigens bij deze op high-tech en toekomst gerich te bijeenkomst (een spreker ontvouwde zelfs het visioen van verbale dialogen met de zoekmachines) enigszins vermake lijk, want misschien symbolisch voor de afstand tussen droom en werkelijkheid, hoe de communicatie tussen vraag stellers uit de zaal en spreker moest verlopen. Wegens akoustische problemen was die soms alleen mogelijkdoor de spreker van het podium te laten afdalen in de zaal om daar de opmerkingen aan te horen. Het antwoord volgde dan weer vanaf het podium. De zitting die aan het eigenlijke toegankelijkmaken was gewijd vond ik betrekkelijk weinig opleveren. Er werden enkele projecten gepresenteerd die betrekking hadden op het reconstrueren van dooreengeraakte Provenienzen en het opwaarderen van onbevredigende toegangen met behulp van de computer. Interessant was de uiteenzetting over de planmatige opzet waarmee het Zwitsrse Bundesarchiv in Bern zijn toegankelijkheidssyteem opbouwt. Hierin, en bij

Archievenblad | 1997 | | pagina 19