werking rijks- en gemeente- voor wie realiteit en voor wie een optie Samen Mensen Op 13 december 1995 ondertekenden burgemeester Opsteken en staatssecretaris Nuis in Utrech, het bestuursconve- „ant. Hoe staat chieven? Een snelle ronde langs enige archiefdiensten leverde de volgende reacties op. het nu met de samenwerkingsplannen tussen rijks- en gemeentear- 23 100/8 OKTOBER 1997 Roelof Koops (Rijksarchief in Zeeland): In Zeeland is het integratietraject tussen het rijksarchief en de gemeentearchieven van Veere en Middelburg van start gegaan. Wij volgen zo veel mogelijk dezelfde lijn en procedures als in Utrecht. Het grote verschil is echter dat onze nieuwbouw (gepland in 1999) zal samenvallen met de daadwerkelijke start van de fusie. Jan Volkerts (Gemeentearchief Zwolle) Het Gemeentearchief Zwolle is op zoek naar een nieuwe behuizing. Ook hier is samenwerking met het Rijksarchief nadrukkelijk in beeld, maar er is ook een optie waarbij gedacht wordt aan samenwerking met de bibliotheek. Lieuwe Zoodsma (Archiefdienst Kennemerland) op dit moment een belangrijk onderwerp. Als RAD zullen we ons gaan bezinnen op de vraag aan welke randvoorwaar den deze verschillende vormen van samenwerking moeten voldoen. Frank Keverling Buisman (Rijksarchief in Gelderland) Momenteel is er in Gelderland nog geen sprake van samenwerking. Maar het komt er naar mijn mening wel van. De toegevoegde waarde schuilt niet alleen in efficiency verbetering, maar bundeling komt ook ten goede van specialistische kennis. Johan van Albada (Gemeentearchief Dordrecht) Op welke wijze overheidsarchieven zijn georganiseerd doet er niet toe. Wezenlijker is de nadruk op afnemers in plaats van producenten. Dit voorjaar zijn er besprekingen geweest tussen de burgemeester van Haarlem en de algemeen rijksarchivaris over mogelijke vormen van samenwerking tussen het gemeente- en rijksarchief. Het initiatief is van de gemeente uitgegaan, met als aanleiding het vertrek van de zittende rijksarchivaris. De rijksarchiefdienst heeft uiteindelijk gekozen voor de benoeming van een nieuwe rijksarchivaris in Haarlem. Of dit rijksarchief het rijksarchief voor Noord- én Zuid-Holland zal worden, waar klaarblijkelijk in het Algemeen Rijksarchief over nagedacht wordt, daar staan wij verder buiten, maar we staan er wel positief tegenover. Voor het gemeentearchief betekent de keuze van de rijksarchiefdienst dat men op de reeds ingeslagen weg van de regionalisering zal doorgaan. Maarten van Boven (Algemeen Rijksarchivaris): Binnen de rijksarchiefdienst en het ministerie is het samen werken met andere aanbieders van cultuur-historisch erfgoed Noor Erkelens-Buttinger (Provinciale Archiefinspectie Utrecht) Persoonlijk ben ik voor samenwerking. Wel wil ik opmerken dat men met moet denken dat het een gemakkelijke weg is. Er liggen veel gevoeligheden. Overheersing van de ene partner door de andere is ook een aspect dat nadelig kan werken. Duco Van Krugten (Furstlich Salm-Salmisches Archiv, Duitsland) Integratie is onontkoombaar. In Duitsland is het fenomeen samenwerking tussen archief, historische bibliotheek en museum bekend. Sowieso heeft archief een bredere betekenis dan in Nederland.

Archievenblad | 1997 | | pagina 17