Ammassalik staan de geweren naast de ingang van het archiefdepot ln 1970 hlies een zware storm het gemeentehuis omver. Hierbij verdween het toen nog jonge archief van de gemeente. Dat betekent niet dat daarmee ook het verleden van Ammassalik is weggeblazen Door Elio Pelzers 18 19 Archiefvorming in een Groenlandse gemeente De dossiervorming ziet er op het eerste gezicht perfect uit. Er zijn gevorderde plannen om documenten te scannen en een digitaal archief te starten. Dit verwacht je niet op zon afgelegen plek in de arctische wereld van Groenland, waar in de zomer reusachtige ijsbergen in de baai drijven en zo nu en dan onge node ijsberen worden geschoten. Wie verwacht dat Groenland een Derde Wereldland is, komt -ook op het terrein van de archiefvorming- bedrogen uit. De gemeente Ammassalik, gelegen aan de oostkust van Groenland en wat betreft omvang vijf maal groter dan Denemarken, is één van de achtien gemeenten van het land, dat met zijn home rule status een geïntegreerd deel van Dene marken is. De gemeente bestaat uit het dorp Ammassalik en een zevental gehuchten. Het aantal inwoners is voor Neder landse begrippen zeer beperkt. Op 1 januari 1997 woonden er bijna 3000 mensen in de gemeente, Het gemeentehuis A mmassalik op Groenland waarvan meer dan de helft in het dorp. Officieel werd de gemeente in 1963 ingesteld, maar de Eskimogemeenschap - de Groenlanders preferen de naam Inuits boven Eskimo's- was al veel langer aanwezig. Rond 1884 kwam de inheemse bevolking hier voor het eerst in aanraking met westerlingen, toen een Deense expeditie, op zoek naar bewoningsresten van Vikings, hun aanwezigheid opmerkte. De Denen troffen destijds zo n 400 Inuits aan, die hoofdzakelijk leefden van de jacht op zeehonden en visserij. Thans leven veel inwoners van Ammassalik nog steeds van dezelfde activiteiten, zij het met sterk gemoderniseerde middelen. Hoewel daarnaast aanzienlijk wat mensen werk vinden in de dienstverlening en bij de overheid, komt er veel werkeloosheid voor. In het dorp met de kleurrijke houten huisjes klitten de jongeren op pleintjes verveeld bijelkaar en zitten volwassenen schijnbaar doelloos langs de straat. Achter de gekleurde wanden speelt het werkelijke leven zich af, waar een toerist alleen maar naar kan gissen. Zware storm Het poolweer kan aan de oostkust van Groenland sterk en snel variëren en is zelfs op het archiefbeheer van doorslag gevende invloed. In 1970 blies een zware storm het ge meentehuis omver. Hierbij verdween het toen nog jonge archief van de gemeente. Dat betekent niet dat daarmee ook het verleden van Ammassalik is weggeblazen. Er is er veel historisch onderzoeksmateriaal over Ammassalik voorhan den. Zo hebben bijvoorbeeld Parijse onderzoekers hier in het verleden omvangrijk etnografisch onderzoek gedaan. In het streekmusueum Tasiilap Katersugaasivia), dat in de oude kerk gevestigd is, bevinden zich talrijke oude voorwerpen en foto's uit de regio, deels afkomstig van expedities en het Arktisk Institut in Kopenhagen. Frede Duvander, vice- gemeentesecretaris, die mij tijdens mijn bezoek aan de gemeente te woord staat en rondleidt, vermoedt dat de lokale kerk, de openbare school en het hospitaal oudere archiefbescheiden dan de gemeente bezitten.Tegenwoordig is het archief van de gemeente veilig en verantwoord opgeborgen in een kelderdepot in het gemeentehuis dat dateert uit 1990. De archiefruimte is via een wenteltrap bereikbaar. In een hoek naast de depotdeur staan tijdens mijn bezoek twee geweren. Duvander merkt op dat deze geweren niet van de archiefbeheerder zijn, maar van de gemeentelijke hondenvanger. De Inuits gebruiken op grote schaal honden om tijdens het lange winterseizoen sleeën te Ajukutooq met zijn vrouwen en kinderen voor hun tent in het Ammassalik District, juli 1906. (foto: W. Thalbitzer, Danish Polar Institut nr. Al 7804) trekken. De trekhonden liggen tijdens de zomer aangelijnd binnen de bebouwde kom, waar ze een onmisbaar en vast onderdeel zijn van het dorpsbeeld. Ook auditief zijn ze niet te missen. De op wolven gelijkende honden kunnen soms secondenlang angstaanjagend huilen. Geen praktisch nut Het oud archief van de gemeente is nog niet overgedragen aan het Nunatta Katersugaasivia Allagaateqarfialuhet Groen landse Nationale Museum en Archief, dat zich in de hoofd stad Nuuk, gelegen aan de westkust, bevindt. Volgens het Statistical Yearbook of Greenland 1997 worden historische documenten van overheids- en andere publieke instellingen pas aan het Nationale Museum en Archief overgedragen als ze geen praktisch nut meer hebben. De bescheiden moeten hun betekenis voor de lopende administratie van de betreffende instellingen op het moment van overdracht verloren hebben. Het transport van het archief van de gemeen te naar de hoofdstad gebeurt hoogstwaarschijnlijk per vliegtuig of boot, omdat vervoer over land per trein, auto of hondenslee uitgesloten is. De centrale archiefdienst in de hoofdstad Nuuk heeft een stevige vinger in de archivistische pap van de Groenlandse gemeen ten. De gemeenten zijn gebonden aan door het Nationale Museum en Archief opgestelde regels voor het archiefbeheer. Deze regels schrijven ook een belangrijk deel van de dynami sche archief-vorming voor. Een dergelijk centralistisch archiefregime komt in meer Noordatlandsche landen voor. De landelijke archiefdienst inspecteert de archieven van de gemeenten geregeld om de toepassing van zijn regels te controleren. Duvander zegt dat de inspecties niet vaak plaats vinden. Tijdens zijn 13-jarige carrière in Ammassalik kan hij zich twee inspecties herinneren. Het Nationale Museum en Archief heeft zijn regels en opvattingen gebundeld in enkele brochures, die in twee talen zijn gepubliceerd: in het Groenlands en het Deens. Het Deens is de bestuurstaal. In Ammassalik is de burgemeester een Inuit; de hoogste ambtenaren zijn vaak Denen. Verrast A.J.M. den Teuling had, zo schreef hij in 1994 in het Neder lands Archievenbladde indruk dat het koloniale verleden van Groenland op het terrein van de archiefvorming heeft geleid tot een achterstand ten opzicht van andere delen van het Deense koninkrijk. Tijdens mijn bezoek aan de gemeente Ammassalik ben ik verrast -ik geef toe dat het een vluchtig bezoek was- door de zichtbaar smetteloze dossiervorming en de modern ogende plannen. De dossiers van de centrale bestuurdienst van de gemeente zijn opgeborgen in speciaal ontworpen formulierachtige omslagen, waarop veel ruimte aanwezig is voor archivistische informatie. De bescheiden in de enkele dossiers die Duvander mij laat zien, zijn los gebor gen in op archiefcode weggezette bundels van hanteerbare omvang. Na verloop van tijd komen de dossiers in zuurvrije dozen op vaste metalen stellingen in het depot terecht. Via een dossierinventaris blijven ze toegankelijk. Selectie en ver nietiging van gemeentelijke bescheiden gebeurt op planma tige en systematische wijze en is gebaseerd op een selectie lijst die uitgaat van categorieën documenten. De selectielijst somt opvallend vaak het bewaren van voorbeeldmateriaal op. Zo dienen bepaalde financiële bescheiden om de vijf jaren integraal bewaard te blijven. Voor andere categorieën geldt weer dat sommige gemeenten verplicht zijn ze volledig te bewaren. Zo mogen Ammassalik en drie andere gemeenten bijvoorbeeld correpondentie over het bevolkingsregister niet vernietigen. In een land met maar 55.000 inwoners kan men dit principe zonder al te veel problemen toepassen. Plannen voor de toekomst Duvander, die als vice-kommunaldirektor ook leiding geeft aan de post- en archiefafdeling, weet precies aan te geven waar de digitale documentaire informatievoorziening in zijn ge- 100/8 oktober 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 10