MEER RUIMTE MINDER KOSTEN Denocard yvv Wij doen gewoon alles Ons werkterrein: Bedrijfs-archiefservice Joustra - inventarisatie, bewerking herstructurering - selectie, opschoning vernietiging - advisering, detachering vervanging - organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten - bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek - werving selectie nieuwe medewerkers - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids - uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen NORD-PLAN VERRIJDBAAR ARCHIEF Restauratie v WEVERwEG9 Atelier 6961 KM EERBEEK PAUL PETERS FAX (0313) 65 58 82 MÉÉR DENOCARD (0345) 51 95 94 Lotte van de Pol Het Amsterdams hoerdom Prostitutie in Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030 - 693 32 41 GSM: 06 - 53 38 65 32 Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. Ruimte- en efficiencywinst Meer opbergen op minder vierkante meters Ideaal, compact opslag systeem voor o.m. ordners, hangmappen en archief dozen Electronische uitvoering leverbaar Veel zijdig en flexibel Economisch in gebruik Een voudig te verplaatsen Vele tevreden referenties! Met de verrijdbare stellingen van Nord-Plan realiseert u direct merkbare besparingen op ruimte, tijd en dus geld! Voor documentatie, een demo of een gratis analyse: Specialist in opbergsyste Denocard B.V., Industrieweg 10, Postbus 236, NL-4100 AE Culemborg Telefoon (0345) 51 95 94, telefax (0345) 52 05 52 cV TEL. (0313) 65 44 66 o/ Zv f5 In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering «aanvezelen van papier «verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie «opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; omwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal rechtsbronnen, waarop zij een groot deel van haar studie baseerde. De zo geheten confessieboeken der gevangenen, genotuleerde verslagen van rechts zittingen, bevatten aardig wat inkijkjes in de alledaagse praktijk van de de zeventiende en achttiende eeuw WERELDBIBLIOTHEEK vroegmoderne prostitutie. Achterin deze confessieboeken is een eenvoudige index op voornaam bijgehouden. In de marge van het verhoor staat tevens het vonnis geschreven. De klerk van de rechtbank hield een index bij om even tuele recidivisten op re sporen. Naast de confessieboeken zijn de zogenaamde justitieboeken voor het onderzoek ge bruikt. In deze bron werd een samen vatting van het delict en het vonnis opgeschreven en leverde aanvullende informatie op over de prostituées. Tevens zijn cipiersrekeningen en schoutsrekeningen bestudeerd. Aanvullende bronnen waren de kerke- raadsnotulen van de hervormde kerk. Van de Amsterdamse notariële archie ven zijn alleen de jaren 1700-1710 gebruikt, omdat deze periode in het Gemeentearchief Amsterdam goed toegankelijk zijn gemaakt. Voor de Haagse situatie is het oud-rechterlijk archief van Den Haag gebruikt en de procesdossiers uit het archief van het Hof van Hollanduit het Algemeen Rijksarchief. Verder gebruikte Van de Pol literaire - en andere verhalende bronnen uit de zeventiende- en achttiende eeuw, waarvan Het Amsterdamse Hoerdom de belangrijkste is. Dit is het verslag van een Rotterdammer naar Amsterdam, die een tocht maakte langs de hoofd stedelijke 'speelhuizen' zoals bordelen destijds werden genoemd. Persoon lijke, niet-gekleurde getuigenissen van hoeren, bijvoorbeeld in de vorm van ego-documenten, waren voor dit on derzoek niet voorhanden. De enige rechtstreekse getuigenissen zijn die uit de confessieboeken. En zelfs dan, zo legt de auteur uit, kunnen het gelogen verklaringen zijn. Toch kunnen deze uitermate nuttig zijn om de achter gronden en de praktijk van prostitutie te achterhalen. Zo kan de moderne onderzoeker uit de leugens aflezen wat in de zeventiende- en achttiende eeuw als moreel juist of onjuist werd be schouwd. Het Amsterdams hoerdom is een onderzoek naar de Amsterdamse situatie. De vergelijking met Den Haag en andere Europese hoofdsteden uit deze periode wordt wel gemaakt, maar de informatie over deze steden moet vooral als een aanvulling worden beschouwd. Het Amsterdams hoerdom is een zeer lezenswaardig boek dat de lezer goed informeert en een compleet beeld van dit onderwerp geeft. De talloze verhalen die Van de Pol heeft opgetekend geven de lezer het gevoel dat hij over de schouder van een zeven- tiende-eeuwer terug- en meekijkt in de tijd. Wie echter pornografische en an dere smeuïge beschrijvingen verwacht, komt bedrogen uit. Van de Pol con centreert zich op pure feiten. Dit leid de niet tot een droog verhaal maar tot een interessante studie. Voor een histo ricus, die zich met dit thema wil bezig houden zeer bruikbaar. (Henk-Jan Tuin) Handleidingen voor het beheer van particuliere archieven E. Pelzers, S.E.M. van Doornmalen, J. Hofman, A rchiejbeheer bij verenigingen en stichtingen. (Samsom H.D. Tjeenk Wil link, Alphen aan den Rijn, 1996) 104 p. F.C. Hartman, Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven van verenigingen en instellingen. (Fibula/Stichting Archiefpublikaties, Houten 1995) 50 p. E.P. de Booy en G.M.W. Ruiten berg, Zorg voor het familiearchief. Wenken voor de ordening, bewaring en bestemming van persoons- en familiear chieven. (Fibula, Houten 1995) 108 p. Het eerstgenoemde werk is blijkens het voorwoord bedoeld voor 'secre tarissen en archiefmedewerkers van verenigingen en stichtingen', dus voor intelligente personen zonder specifieke archiefopleiding bij non-profit organi saties. Het vormt de papieren neerslag van voorlichtingsbijeenkomsten voor deze doelgroepen, die het belang van hun archieven beseffen en welwillend genoeg zijn om ze in een betere staat dan ordeloos in bananendozen bij archiefdiensten in bewaring te geven. Het boekje gaat uit van de levensloop gedachte van archiefstukken en de functies en het doel van een archief vormende organisatie. De beheerders hebben daardoor vanaf het begin (de brievenbus en de printer) ook het maximale profijt van een goede werk wijze, met het beste resultaat ook in de statische fase. Het is een duidelijk, beknopt en praktisch verhaal, met op relevante plaatsen verwijzingen naar vakliteratuur. De bijdrage van J. Hof man beperkt zich tot de consequenties van automatisering, en ook dat is voor amateurbeheerders een noodzakelijk en nuttig hoofdstuk. Twee praktijkvoorbeelden, een litera tuuropgave en een adressenlijst comple teren het boekje, dat zonder voorwerk en bijlagen 75 pagina's tekst biedt. Het enige punt van kritiek is wat mij betreft de behandeling van het begrip deelarchief op pagina 24 en 25 (ci taat). 'Deelarchieven zijn onderdelen van een verenigings- of stichtingsarchief die: 1. gevormd en beheerd worden door afzonderlijke bestuurders, commissies en afdelingen. Voorbeelden hiervan zijn de deelarchieven van de secretaris en van de penningmeester; 2. zich van elkaar onderscheiden door 100/3 maart 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 22