Lite ratuur Litera- Fusieproces N1WI Archief huns naar Algemeen Rijksarchief Tweede Leidse 'Zomerschool Cursus Archiefassistent 32 aanbieden van het eerste exemplaar van de inventaris, orga niseert het Algemeen Rijksarchief in samenwerking met het Koninklijk Huisarchief een symposium onder bovengenoem de titel. Het symposium zal plaatsvinden op vrijdag 18 april 1997, in Paleis Het Loo te Apeldoorn. Op die dag zullen spreken: drs. B. Woelderink (over de the saurier en rentmeester-generaal mr. J.C. Reigersman), dr. P.J.M. Martens (over visrechten en domeinbeheer in de Biesbosch), drs. A.C. Kranenburg-Vos (over de restauraties van Koninklijke Paleizen) en E.A.T.M. Schreuder (over de raden en rekenmeesters en over het archief). De kosten voor dit symposium bedragen 50,00. Dit is in clusief koffie/thee, lunch en borrel, maar exclusief de toegang tot het Paleis. Belangstellenden kunnen zich opgeven door overmaking van de kosten op postbanknummer 507588 t.n.v. de Compta bele van het Algemeen Rijksarchief, onder vermelding van Symposium Nassause Domeinraad. Voor meer inlichtingen of voor een volledig programma kunt u zich wenden tot mw. M.C.J.C. van Hoof, tel. 070- 3315412. Tijdens het symposium kan worden ingetekend op de nieuwe inventaris. De verkoopprijs bedraagt 80,00. Leidse Zomerschool: Advanced methods for historians and archivists met Toolbook'. Een opstapcursus Windows van één dag gaat aan het programma vooraf. Leiden, 13 - 28 juni 1997. Informatie bij het NHDA, Postbus 9515, 2300 RA Leiden, tel: 071 5272742, fax: 071 5272615, e-mail: NHDA@rullet.leidenuniv.nl. De fusie van vijf KNAW-instituten tot één nieuw Neder lands Instituut voor Wetenschappelijke Informatiediensten (NIWI) ligt aardig op schema. Het NIWI wordt een insti tuut dat informatiediensten levert voor verschillende weten schappelijke disciplines. Bij de fusie zijn betrokken de insti tuten BBN, Bibliotheek KNAW, NBOI, NHDA, SWIDOC en ADL/SVO. Het NIWI zal starten met vijf product groepen: bibliografische bestanden, datadiensten, document leverantie, electronische diensten, onderzoeksinformatie. De archieven van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken en oud-secretaris-generaal van de NAVO Joseph Luns (85) zullen naar het Algemeen Rijksarchief worden overge bracht. De inventarisatie van de ruim 10 meter documenten zal in de loop van dit jaar worden afgerond. Archivarissen, afgestudeerden in de geschiedenis en aan verwante disciplines zijn welkom op de cursussen van de Leidse Zomerschool. Het programma bestaat uit losse twee- en driedaagse cursussen met de volgende onderwerpen: 'Digitalisering van historische bronnen: voorbeelden uit de praktijk'; 'Database technieken voor historici'; Structurering en ontsluiting van teksten met behulp van SGML, HTML, en het World Wide Web'; Multi-media voor geschiedenis geschiedenis is nu een open boek oud handschrift lees je met het soort gemak luaarmee je klokkijkt: in een oogopslag ontcijfer je de gruwelijkste teksten op feestjes of gelegenheidspartijtjes citeer je de archiefwet uit het hoofd bewonderend hangt men aan je lippen ivanneer je hen artikel drie verklaart nooit stuur je een bezoeker meer het bos in methodisch leid je 'm naar het paradijs waar hij zich laaft aan authentieke bronnen mocht men ooit twijfelen aan je gezag handschoenen dragenhier? da's ongepast!') dan haal jij je diploma uit de kast Piet er Breman Dit gedicht werd op 20 februari jl. uitgedeeld tijdens de uitreiking van de diploma's archiefassistent in Amsterdam. Toepasselijker kon haast niet. Twintig leerlingen ontvingen het felbegeerde diploma Archiefassistent. In 15 cursusdagen is de leerlingen elementaire kennis bijgebracht van archi- vistiek, archiefwetgeving, beschikbaarstelling, materiële zorg, paleografie, geschiedenis en methodiek. RECENSIES Aan de Katholieke Universiteit Nij megen promoveerde in 1994 Gerard Rooyakkers, medewerker van het P.J. Meertensinstituut, op bovengenoemd proefschrift: een zeer lijvig werk van meer dan 700 pagina's, dat terecht als het standaardwerk op het gebied van volkscultuur in Noord-Brabant wordt beschouwd. Rooyakkers is in deze pro vincie geen onbekende. Zo verzorgde hij onlangs tien radiovoordrachten over volkscultuur, die inmiddels zijn gebun deld in 'Eer en schande. Volksgebrui ken van het oude Brabant' (Nijmegen 1995). Het is een populaire compilatie van zijn proefschrift. Noch de aard van dit tijdschrift noch mijn deskundigheid zijn geschikt om het proefschrift inhoudelijk te bespre ken, ik beperk me dus tot een enkele opmerking over het bronnengebruik door Rooyakkers. Interessant is dat hij veel, maar ook kritisch gebruik ge-maakt heeft van artikelen door amateurhistorici in diverse lokaal-his torische tijdschriften. Daarmee bracht hij dit losse onderzoek in een breder perspectief. Daarnaast deed hij zelf standig onderzoek met als belangrijk ste archiefbronnen de kerkvisitatiever slagen van de r.k. dekenaten, de acta van de classes en kerkeraden, in het bijzonder de acta deputatorum van de classis 's-Hertogenbosch, de bijlagen bij de resoluties van de Staten-Gene- raal en de processtukken van de Raad van Brabant. Wat betreft de twee laatste bronnen komt Rooyakkers tot een belangrijke conclusie: over de Generaliteitslanden is op centraal niveau meer lokale con text-informatie te vinden dan in de plaatselijke archieven. De vaak lijvige dossiers bevatten informatie van aller lei instanties -zowel de lokale schepe nen als de advocaat-fiscaal-. Daardoor ontstaat er volgens Rooyakkers de nodige perspectiefwisseling, die meer geschikt is voor een verantwoorde analyse van de gebeurtenissen. Wie historisch onderzoek doet in Noord- Brabant kan dat enigszins beamen. Het relativeert niet alleen de inhoud van de lokale archieven, maar moet voor de Brabantse archivarissen een aansporing zijn om hun bezoekers adequaat op die mogelijkheden te wijzen. Het is bovendien een reden om de bronnen op centraal niveau beter te ontsluiten, zoals inmiddels de archie ven van de Raad van Brabant. Het wachten is nog op een goede ingang op de resoluties van de Raad van State, die immers het dagelijks bestuur over de Generaliteit uitoefende. Dit is nog steeds een belangrijk desideratum van de rijksarchieven in Limburg, Noord- Brabant en Zeeland. De erkenning van de grote waarde van deze bronnen mag echter niet leiden tot een geheel voorbijgaan aan de lo kale archieven. In het bijzonder de notariële en schepenbankarchieven zijn rijk aan materiaal die getuigen van het dagelijks leven van de Brabantse inwoners. Rooyakkers spitte echter weinig lokale archieven door, maar vertrouwde volledig op de informatie in de hierboven genoemde lokaal-his torische tijdschriften. Opmerkelijk is dat hij, getuige zijn literatuurlijst, zelfs bepaalde bronnenuitgaven, zoals Sas- sen's Protocollen van Helmondse No tarissen 1595-1798, niet raadpleegde. Daarmee liep hij enkele prachtige staaltjes van charivaria's mis. Voor de speurder naar uitingen van volkscul tuur is er in de plaatselijke archieven nog heel veel te ontdekken. Voor de context raadplege men Rooyakkers. M.W. van Boven De titel van het proefschrift van his torica Lotte van de Pol, Het Amster dams hoerdom, prostitutie in de zeventiende en achttiende eeuw geeft de inhoud van het boek goed weer: de geschiedenis van betaalde seks in voornoemde periode en stad, waarbij alle mogelijke aspecten worden belicht. Ze gaat in op de prostituées zelf, de klanten, de opvattingen van de maat schappij, de rechtspraak met betrek king tot prostitutie, de rol van de handhavers van de wet, de rol van de overheid en de economische aspecten. Tot de negentiende eeuw is weinig serieuze literatuur over dit thema verschenen totdat de medici er eind vorige eeuw belangstelling voor kre gen. Maar deze interesse was strikt professioneel. Zij wilden achterhalen wat het verband was tussen prostitutie en de verspreiding van syfilis. Later bemoeiden onder andere ook dominees zich met dit zedenvraagstuk. Histori sche interesse voor het onderwerp prostitutie op wetenschappelijk niveau ontstond pas in de tweede helft van de twintigste eeuw. Nu dus dit lijvige boek, met als basis de rechtsgeschiedenis en de vrouwen geschiedenis. Vanwege het illegale karakter van prostitutie en hoeren- lopen wroette Van de Pol eerst in de 100/3 maart 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 21