"Magista maakt een optimale invulling mogelijk INFORMATIEBON Bemiddelen tussen brein en bron noemen we dat In een geautomatiseerde omgeving blijkt de armoe van de traditionele inventaris als informatiebron pas goed mr T.N. Schelhaas gemeentearchivaris van Leiden "Om ons archief zo efficiënt mogelijk in te richten kwam de flexibiliteit van Magista goed van pas. Dankzij de deskundige en persoonlijke begeleiding en het vermogen om de maatvoering speciaal aan ons archief aan te passen is onze opslagruimte optimaal gevuld." Meer weten over Magista's oplossingen voor archiverings systemen? Uw telefoontje of fax is voldoende om onze uitgebreide informatie te ontvangen. QUALITY MARK O Bel mij voor een afspraak om mij te adviseren over de optimale invulling van miin archief. Ja, ik wil graag meer informatie over: O Archiefinrichtingen O Kantoorinrichtingen Bedrijf: Naam: Functie: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon Stuur of fax deze bon naar: Magista B.V., postbus 1, 9300 AA Roden, fax: 050 5025505 Magista B.V. Oosteinde 6, Postbus 1, 9300 AA Roden Tel. 050-5025500, Fax 050-5025505 WWW.Magista.nl, E-mail: magista@Magista.nl Informatiebemiddeling Beekhuis praat graag over de plannen van zijn afdeling Dienstverlening. Hij roemt het ARA, hèt (inter)nationale centrum voor de bestudering van de Nederlandse geschiedenis en cultuur, en brengt zijn enthousiasme over als een geroutineerde verkoper die de vaktaal van de moderne non-profit- organisatie beheerst: "Het is een uniek archief, het Rijksmuseum van het archiefwezen". Bakker en De Graaff, beiden nauw betrokken bij de recente ontwikkelingen, tonen zich ingenomen met de veranderingen die zijn ingezet. "Om te beginnen komt er één balie waar de klant met zijn vragen terecht kan, of het nu is voor de bibliotheek, het archief of de kaarten en tekenin gen. De studiezaal ondergaat daarom in de loop van dit jaar een verbouwing en er is één systeem voor alle toegan gen in ontwikkeling. Ook kan de bezoeker binnenkort een andere hou ding bespeuren van de studiezaal medewerker. Was het vroeger zijn voornaamste taak te bemiddelen in een antwoord, voortaan gaat het er om te helpen bij het zoekpad dat de klant zelf moet afleggen. Bemiddelen tussen brein en bron noemen we dat. Het gaat niet om inhoudelijke kennis van de archiefbronnen, maar om de klant te leren met het instrumentarium om te gaan." De taak van de studiezaal is in meer dan één opzicht breder dan vroeger, daarom spreekt Beekhuis liever over een 'accent-verschuiving' in de informatiebemiddeling. "De bezoe ker is primair geïnteresseerd in infor matie. Waarom zou je alleen je eigen waren uitstallen? De techniek maakt het immers mogelijk de zoekvraag van de klant te leiden naar neveninstellin gen met bronnen die een relatie onder houden met de taken en het bezit van het ARA." Cursussen en gidsen Stelt de modernisering van de dienst verlening in de nabije toekomst geen hoge eisen -zoals een grotere zelfstan digheid- aan de bezoeker? Bakker en De Graaff putten zich uit in een arse naal aan wervende termen: nieuwe voorwaarden creëren, zoekwijzer, scholing, cursussen, zelfwerkzaamheid, eigen initiatief... De bezoeker van de studiezaal krijgt een introductiecursus van twee uur: 'Hoe kan ik beginnen met mijn onderzoek in het Algemeen Rijksarchief' De belangstelling over treft nu al de verwachtingen. Onder de mensen die zich aanmelden zijn overigens veel trouwe bezoekers die blijkbaar graag willen mee-profiteren. Daarnaast zijn er themacursussen, zoals over personenonderzoek in de archieven van de Verenigde Oost- Indische Compagnie en het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger. Verder geeft het ARA in samenwerking met andere instellingen handzame gidsen uit met aanwijzingen voor het doen van onderzoek. Tot nu toe verschenen in deze nieuwe reeks twee titels, een over Nederlandse landverhuizers in de 19de en 20ste eeuw en een over solda ten overzee, Nederlandse militairen in Oost- en West-Indië vóór 1950. De reeks maakt de verschuiving van het ontsluiten van archieven naar het vraaggericht aanbieden van informatie zichtbaar. Trefwoorden en digitalisering Uiteraard draaien de welbekende cur sussen paleografie, genealogie en regio nale geschiedbeoefening gewoon door. Beekhuis weet dat tussen de 40 en 50% van de bezoekers voor familieonder zoek komt. "We zijn nu bezig met een overzichtsgids die een dwarsdoorsnee biedt van alle persoonsgebonden infor matie die wij hier in huis hebben. Het is een zoeklijst op zo'n 4000 tref woorden uit alle toegangen. Een dergelijke thematische ontsluiting is daarom zo rijk omdat het ARA bronnen biedt die je nergens anders vindt." De werktitel van deze nieuwe gids is PEGIN, wat staat voor Per- soons Gebonden Informatie. "Een ander project waar we aan werken, is het digitaliseren van de overzichten en toegangen met behulp van moderne media. Het belang daarvan is dat deze buiten de muren van het ARA be schikbaar komen, voor bezoekers een groot voordeel. Maar in een geauto matiseerde omgeving blijkt de armoe van de traditionele inventaris als in formatiebron pas goed. Een 'verbaal' bijvoorbeeld bevat een massa onder werpen maar die zijn alleen te bereiken via een agenda op het verbaal. De redactionele vorm zegt hier dus niets over de inhoud. Nieuwe be schrijvingsregels, ISAD-G, passen we nu toe in het lopende Japan-project. Voor zover ons bekend, is het de eerste keer dat deze in de praktijk worden gebracht." Schaalvergroting Over de klant-vriendelijkheid van het openbaar archiefwezen in Nederland wil Beekhuis nog wel meer kwijt. Ondanks de goede wil kan die volgens hem stukken beter. De huidige structuur van het archief wezen verhindert naar zijn idee een doelmatige informatiebemiddeling. "Door de opdeling in kleine eenheden is er momenteel sprake van een ver spilling van middelen. Concentratie en schaalvergroting zou een hoger rende ment bewerkstelligen. Het Utrechtse model (waarin het RA Utrecht en het Gemeente Archief Utrecht samengaan AJ) is een positief voorbeeld, maar dat 100/3 maart 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 19