Vre emcl land Van meet af aan viel te vermoeden dat hun belangstelling niet de historische traditie betrof maar het eigendom van het archief Ledenlijst sectie Handboekbinderijen Cursussen en congressen door Jaap Kloosterman De sectie Handboekbinderijen van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen heeft onlangs een nieuwe ledenlijst gepubliceerd. In de lijst zijn alle bij het KVGO aangesloten handboekbinderijen opgenomen met vermel ding van de specialismen die deze bedrijven kunnen bieden. Bijna alle opgenomen bedrijven hebben van de onafhan kelijke Stichting Erkenningsregeling Handboekbinderijen het predikaat 'Erkend Handboekbinder' gekregen. Inlichtingen over een en ander zijn te verkrijgen bij het secretariaat van de sectie: Marga Appels, tel. 020-5475541. Troisièmes Journées Internationales d'Etudes de l'ARSAG (Parijs, Bibliothèque Nationale de France, 21-25 april) De Association pour la Recherche Scientifique sur les Arts Graphiques (ARSAG) organiseert van 21-25 april een con gres over conservering en restauratie in de nieuwe Biblio thèque Nationale de France in Parijs. Het congres wordt voorgezeten door de président van de BNF Jean Favier. Lezingen zullen gehouden worden in het Frans of het Engels (telkens met simultaanvertaling naar de andere werktaal). Op het programma staan o.a. bijdragen over de veranderende opvattingen over archiefgebouwen, 'conserveringsethiek', de conservering van fotocollecties, vocht- en klimaatbeheersingsinstallaties in gerenoveerde gebouwen, aspecten van papierconservering en de financiële aspecten van de conservering van het culturele erfgoed. Informatie en aanmelding: Frangoise Flieder of Sibylle Monod, Association pour la Recherche Scientifique sur les Arts Graphiques, 36 rue Geoffroy-Saint-Hilaire, F-75005 Paris, tel. (00.33) 1.44086990, fax (00.33) 1.47076295. AANMELDINGSFORMULIER LEDENVERGADERING EN/OF STUDIEMIDDAG 10 APRIL 1997 Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Uw aanmelding zenden naar het Bureau van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland, Postbus 11645, 2502 AP DEN HAAG; opgave per fax: dit formulier faxen naar 070-382.57.90 (uiterste inzendtermijn: 5 april 1997). Ondergetekende: Naam: Adres: Postcode Plaats: Werkzaam bij: meldt zich aan als deelnemer voor de volgende programmaonderdelen (uw keuze duidelijk aangeven s.v.p.; graag ook aankruisen of u voor het eerst aan een ledenvergadering deelneemt): Voor KVAN-leden: 0 ledenvergadering - géén andere programma-onderdelen (kosteloos) 0 ledenvergadering en studiemiddag (prijs incl. koffie/thee, lunch en borrel: 25,-) 0 ik bezoek voor de eerste maal een ledenvergadering van de Koninklijke VAN Voor niet-leden: 0 studiemiddag (prijs voor niet-leden, incl. borrel, maar zonder lunch: 25,-) 0 studiemiddag (prijs voor niet-leden, incl. lunch en borrel: 37,50) Het verschuldigde bedrag heb ik overgemaakt op postrek.nr. 84767 t.n.v. KVAN Bureaurekening te Den Haag, onder vermelding van: Studiedag 10 april 1997. datum: handtekening: Een dezer dagen is het vijf jaar geleden dat de Nederlandse Rijksarchivaris een overeenkomst sloot met zijn Russische ambtgenoot over enige collecties die sinds de tweede wereldoorlog verloren werden gewaand. Ze waren door de Duitsers hier te lande geroofd, maar uiteindelijk in Russische handen gevallen en weggesloten in een archiefdepot waarvan zelfs het bestaan tot voor kort onbekend was. Nederland was niet het enige slacht offer van deze gang van zaken, maar het eerste land dat teruggave van al het materiaal werd toegezegd. De kans dat dit ook gebeurt, is evenwel sinds die toezegging voornamelijk afgeno men. Een wetsvoorstel om de buitge maakte archieven te nationaliseren, passeerde in het voorjaar van 1996 onder groot enthousiasme de beide kamers van het parlement, maar sneuvelde in tweede lezing na de presi dentsverkiezingen in juli. Desondanks wijst er weinig op dat de Russen van plan zijn van hun trofee afstand te doen. Patricia Grimsted herinnerde eraan dat de Sovjet-Unie in dit opzicht genereuzer was en vanaf de jaren vijftig miljoenen door het Rode Leger 'geredde' dossiers restitueerde. De be langrijkste ontvangers waren weliswaar de socialistische broederlanden (zodat het archief van Allert de Lange in Ne derland terugkeerde na het verdwijnen van de DDR), maar op kleinere schaal behoorden ook Frankrijk en Noorwe gen tot de gelukkigen. De Sovjets omschreven hun optreden intertijd als 'in strikte overeenstemming met internationale juridische normen en in eerbiediging van het soevereine recht der volkeren en hun nationale histo rische en culturele erfgoed.' Wat heeft hun opvolgers van gedachten doen veranderen? Losers Keepers Het antwoord is betrekkelijk eenvou dig. Rusland hecht zeer aan de over winning in de Grote Vaderlandse Oorlog, die door de Sovjet-Unie werd behaald. Het feit dat er Nederlandse archieven in Moskou liggen, is onlos makelijk met die overwinning ver bonden. Het 'nationale historische en culturele erfgoed' is onder de druk der omstandigheden gewoon van erflater veranderd. De manier waarop groepen en individuen hun eigen geschiedenis reconstrueren, is al lang een geliefd voorwerp van onderzoek. Een van de bevindingen is dat bijna alles als bouw steen kan dienen, maar geschriften wel in het bijzonder. Kennisname ervan is daarbij geen hoofdzaak. De Kirgiziërs hebben hun nieuwe land overdekt met de leuze 'Manas 1000', vanwege de ouderdomsaanspraak van hun door romantische Russen opgetekende hel densage. Het vaak geroemde feit dat Manas veel omvangrijker is dan Ilias en Odyssee tezamen, vermindert mis schien het aantal lezers, maar verhoogt het prestige. Nog een halve eeuw na dat de even romantische Elias Lönnrot de Kalevala had neergeschreven, lazen de Finnen hun nationale mythe voor namelijk in Zweedse vertaling. En Lönnrot was al tevreden geweest met 'de helft van Homerus'. Dat het bezit van zo'n symbool voor de bezitter belangrijker kan zijn dan de inhoud ondervond ook het Internatio naal Instituut voor Sociale Geschie denis (IISG). Het had het archief van de Spaanse anarcho-syndicalisten in 1939 uit handen van Franco gered. Na diens dood werd het tot inzet van een harde strijd tussen de twee groepen waarin de beweging uiteenviel. Van meet af aan viel te vermoeden dat hun belangstelling niet de historische tra ditie betrof, maar het eigendom van het archief. Wie het bezat, had niet zozeer de sleutels tot het verleden als wel de rechten erop. Pogingen tot be zetting van het IISG werden gevolgd door een slepende rechtzaak tussen de beide fracties, waarna de winnende partij besloot de documenten rustig in Amsterdam te laten liggen. De mensen maken hun geschiedenis langer en fraaier, constateerde David Lowenthal en het best in dit uitver groten zijn degenen wie het slecht gaat. Hoe ouder de traditie, des te geruststellender: het heden mag dan roerig zijn, het was allang voorzien. Het resultaat heeft iets van de mythe die verhaalt van een tijd die niet werd geplaagd door het onomkeerbare van de geschiedenis. Geschiedenis is lijden, dat -omdat het nu eenmaal een zin moet hebben- deze slechts kan ontlenen aan iets wezenlijkers dat eraan vooraf gaat. 100/3 MAART 1997 21

Archievenblad | 1997 | | pagina 15