a heiml Archiveren, inventariseren, microverfilmen, digitaliseren, adviseren, indexeren, boekbinden, reviseren, confectioneren, ontsluiten, kortom: LICOM Archiefverzorging en Documentenconversie L I Archiefverzorging en Documentenconversie 14 door Jaap Kloosterman 15 niet alleen in op het Internet, maar ook op lokale netwerken. Deze zijn immers voor een archiefdienst een be langrijke randvoorwaarde voor het be treden van de elektronische snelweg. Ook voor dit onderdeel van het werk plan zal didactisch materiaal ontwik keld worden. De commissie is in ieder geval bereid workshops en trainingen te organiseren. Voorwaarde is daarbij wel - en dat geldt in feite voor alle ICA activiteiten - dat het uitnodigen de land de kosten voor zijn rekening neemt. In geval van de gewone, jaar lijkse commissievergadering zijn dat in de regel alleen de verblijfkosten; in geval dat commissieleden uitgenodigd worden voor het verzorgen van een cursus of lezing, zullen doorgaans ook de reiskosten vergoed moeten worden. De commissie is nauw betrokken ge weest bij de inrichting van de ICA Web-site, en draagt daaraan nog steeds meer dan een steentje bij. Een gelukkige bijkomstigheid is dat de commissiesecretaris Chris Seifried voor de National Archives of Canada werkt, die als gastheer voor de site fungeert. Beeldverwerking De voormalige Committee on Image Tech nology produceerde als reactie op de snel ontwikkelende technologie een Introduction to Image Technology for Archives. De gids is eerder technisch dan conceptueel van aard. De meeste archiefdiensten weten wel wat ze met de technologie kunnen doen, maar minder goed waar ze in technisch op zicht op moeten letten. Er zijn vele standaards die van belang zijn, som mige zijn echte standaards, maar vele andere niet meer dan leverancier-stan daards. Omdat de investeringen nog steeds aanzienlijk zijn, zowel in de kosten van apparatuur als in de kosten van conversie, is een zorgvuldige keu ze van het grootste belang. Eén van de dingen die archiefdiensten over de he le wereld met elkaar gemeen hebben, is het chronisch gebrek aan middelen. Mislukkingen zijn altijd kostbaar, op het gebied van digitalisering zelfs zeer kostbaar. Wat over de vorige activiteiten is gezegd, gaat ook op voor deze: er moet didactisch materiaal worden vervaardigd. Overige activiteiten Met name op het gebied van digitale beeldverwerking staat nog het een en ander op het programma. Zo zal er onderzoek worden verricht naar de minimum-standaards voor de conver sie van papier of microfilm naar een digitale drager. Een ander onderzoek richt zich op de conservering van digi tale objecten, een onderzoek dat mo gelijk uitgevoerd zal worden in sa menwerking met de Electronic Records Committee. Tenslotte zal nog aandacht worden besteed aan andere media die geschikt zijn voor de opslag en retrie val van full-text documenten. Conclusie Het programma is ambitieus en de mogelijkheden zijn beperkt. Alle com missieleden (in de nieuwe samenstel ling zullen dat er tussen de 7 en 10 zijn) moeten de activiteiten naast het dagelijkse werk doen. En juist interna tionale samenwerking kost veel tijd, door de verschillen in taal, cultuur en archivistische traditie. Desalniettemin is het zeer verrijkend voor de direct betrokkenen, maar dat zou het ook moeten zijn voor de zendende organi saties en de landen van herkomst. Het is de taak van elk van de afzonderlijke leden en van de commissie als geheel dit duidelijk te maken aan de natio nale en internationale archivistische gemeenschap. Helaas is juist commu nicatie niet de sterkste kant van de ICA. De redactie van het Archieven blad moet de Nederlandse leden van ICA commissies en secties maar voort durend achter de broek zitten om op zijn minst over hun activiteiten te rap porteren. Zelfs Nederland, met zijn rijke archivistische traditie, kan nog wat leren. LICOM Archiefverzorging en Documentenconversie biedt u een betrouwbare en deskundige aanpak van al uw archief problemen. Een team van ervaren medewerkers, (SOD I+II,WA, Middelbaar Archief ambtenaren) staat voor u klaar. Ontsluiten en toegankelijk maken van dynamische en (semi-) statische archieven Inventariseren Selectie op de vernietiging Reviseren/ordeningsplannen Indexeren Adviseren m.b.t. archiefbestanden Overzetten van oude handschriften Micro- verfilmen en confectioneren van documenten, boeken, technische tekeningen etc. Digitaliseren van documenten via scanning en indexeren Boekbinden Crutserveldweg 6, 6416 AD Heerlen J Tel. 045 - 571 06 15 Fax 045 - 571 37 65 In de klachtenstroom die historici momenteel over het Russische archiefwezen uitstorten, neemt de groeiende geheimhouding een vooraanstaande plaats in. Dat is niet altijd terecht. Jaap Klooster man, die als directeur van het Internationaal Insti tuut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam goed op de hoogte is van de situatie in het voormalige Oostblok, geeft aan waarom. Secrete besognes Daarin verschillen zij van mening met Georg Simmel, die tien jaar voor Lenins besluit juist het privégeheim "een van de grootste verworvenheden van de mensheid" noemde. Het schiep een tweede wereld naast die van de openbaar heid en was een "individualiseringsmoment van de eerste orde": het gedijde in sociale verhoudingen die sterk indi vidueel gedifferentieerd zijn, en bevorderde ze tegelijk. En het lijkt, aldus Simmel, of "met het toenemen van de cul turele doelmatigheid de aangelegenheden van de gemeen schap steeds openbaarder worden, en die van het individu steeds vertrouwelijker". bepaald dat documenten dertig jaar na hun ontstaan open baar kunnen worden gemaakt, mits ze geen geheimen be vatten. Wat geheim is, wordt in belangrijke mate door de veiligheidsdiensten vastgesteld. Tekst waar sekretno boven staat een woord dat op veel papier was voorgedrukt dient hoe dan ook een tijdrovende en met weinig animo afgewerkte procedure te doorlopen, die overigens ook zelf geheim is. Zo wordt nu menig onderzoeker de toegang ont zegd tot ruim een halve eeuw oude stukken die hij nog on langs had ingezien. Vergeefs zoeken maar verplicht overdragen Reden tot klagen is er dus wel in de eerste plaats voor de plaatselijke bevolking, die duidelijk niet geacht wordt recht- of bewijszoekende burgers te tellen. Zelfs zoeken naar de miljoenen familieleden die ooit in handen van genoemde diensten zijn gevallen, is nauwelijks meer mogelijk: de be treffende documenten zijn zo goed als gesloten om het overheidspersoneel te beschermen. Omgekeerd wordt het niet erg op prijs gesteld wanneer privé-personen er hun eigen geheimen op nahouden. Russische archivarissen kun nen zich zeer opwinden over het feit dat de nieuw ontstane en geprivatiseerde bedrijven hun bescheiden niet keurig aan het eind van het jaar bij de archiefdienst komen afleveren. En de archiefwet van 1993 houdt vooraanstaande burgers expliciet verantwoordelijk voor hun literaire nalatenschap. Die opvattingen stammen rechtstreeks uit 1918, toen Lenin bij decreet het particuliere archiefbezit afschafte en het be grip "staatsarchieffonds" invoerde om uitdrukking te geven aan zijn streven al het geschrevene onder centrale controle te brengen. Als de Russen zich er al van bewust zijn dat dit begrip niet overal opgeld doet, geloven zij toch oprecht hierin een grote culturele verworvenheid te bezitten. Socialisme, meende Lenin, was Sovjetbewind plus electrificatie (deGPU tegen de kapitalisten, collectie IISG) PESOfltöUHOHilp MOJlHtSE piM&i raas. Dt8aa«KW «awifa, Ero npcussfla nsGis/jsHtf, ocrpufi spe/jareabtHo# HeoypaïBMa* crpa«a pm«re.naJ £rs astrsinta «apa. psonHssefmaors yaapsl 3HSö, spar, marawmag x wawg! JHAUI «lACÖBOfl-HACTOPOJHB In de onoverzichtelijke situatie na augustus 1991 waren de Russische archieven geruime tijd de meest toegankelijke ter wereld: het wegvallen van alle regels dompelde de beheer ders in een zo diepe onzekerheid dat zij zelfs de jongste ver trouwelijke dossiers naar de studiezalen droegen. Zulke toe standen zouden nergens lang hebben geduurd. Sindsdien is Veel ontwikkelingen in het archiefwezen bevestigen die ob servatie. De Westerse overheidsarchieven zijn in de loop van de tijd steeds verder geopend voor steeds meer mensen. Soms is de toegang tot hun documenten zelfs langs gerech telijke weg af te dwingen. En anderzijds hebben personen en organisaties tal van mogelijkheden gekregen om hun 100/1 januari 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 8