Au \tomatisenng op internationaal niveau Werk in S3, door Peter Horsman 12 13 Op het gebied van automatisering is van alles gaande. Onder de vleu gels van de International Council on Archives is een indrukwekkend programma van start gegaan om greep te houden op de snelle ont wikkelingen op het terrein van automatisering. Peter Horsman doet verslag van de projecten die door de verschillende comités onder handen zijn. I Vele commissies Iets meer dan drie jaar geleden verga derde de ICA Committee on Archival Automation in Den Haag. Dat was geen wereldschokkende gebeurtenis, en ook van het seminar dat door een dertigtal Nederlandse collega's werd bijgewoond, zal weinig meer voor het nageslacht zijn overgebleven dan een paar artikelen in Janus. Het was toen de eerste vergadering van de commis sie. Na het ICA congres in Montréal was haar voorganger, kortweg Auto mation Committee geheten, opgeheven, en vervangen door drie nieuwe com missies: Electronic Records, Image Technology, en Archival Automation, elk met een deel van de taak van de voorganger. Vier jaar later heeft de ICA Executive Committee opnieuw inge grepen, waarbij de commissies Image Technology en Archival Automation zijn samengevoegd tot de Committee on Infor mation Technology, nu weer met een wat breder taakgebied. Continuïteit Op het moment van schrijven zijn de leden van de nieuwe commissie nog niet benoemd, alleen de voorzitter. Ook het werkplan voor de komende vier jaar moet nog worden vastgesteld, maar in grote lijnen ligt dat al wel vast. Want ondanks de wisselingen in de structuur van de ICA organisatie zit er wel redelijke continuïteit in de werkzaamheden: het programma van beide oude commissies wordt voort gezet. In Beijing presenteerden de twee commissies enkele van hun pro ducten, maar konden tevens vaststel len dat het werk daarmee niet zonder meer was afgerond. Automatisering is nu eenmaal een snel veranderend ge bied. Informatie Technologie Strategie Het meest algemene onderwerp waar mee de commissie zich bezig heeft ge houden, en bezig zal houden, is dat van Informatie Technologie Strategie voor archieven. Een 24 bladzijden tellende brochure beschrijft een me thode waarin het planningsproces in zeven stappen is opgedeeld. De stap pen hangen weliswaar nauw met el kaar samen, en er zit ook een zekere hiërarchie tussen, maar ze hoeven niet noodzakelijkerwijs volledig na elkaar te worden doorlopen. Zes stappen De eerste stap is gericht op het vast stellen van de algemene strategie van de dienst, en gaat in op vragen als: Wie zijn mijn klanten, en welke pro ducten levert de archiefdienst aan hen. Dat klinkt allemaal erg zakelijk, en dat is het ook. De hele methode is doordesemd met David Gracy's kernvraag: What business are we in? Amerikaans?1 Ja, in zekere zin wel; de brochure is in hoofdzaak geschreven door twee Amerikaanse commissiele den en dat is te merken. Het komende jaar zal ze dan ook enigszins gedeame- rikaniseerd moeten worden. Gelukkig telt de commissie ook Europese leden, uit Schotland, Zweden, Zwitserland en Italië, die enig gezond tegenwicht kunnen bieden. Stap twee beschrijft de producten en diensten in de vorm van productplan nen. Lezers uit de Rijksarchiefdienst zullen deze eerste twee stappen her kennen: voor een deel komen ze over- 1 David B. Gracy 11, 'Hurtling toward our jupiter? Archival education in the information age1, Janus (1995) 2 pp 61-67. een met wat hier het ondernemings plan heet. De volgende stap analyseert de werk processen. Nu staat niet zozeer cen traal wat er gedaan wordt, maar hoe. Wie nu denkt aan business process re- design, heeft de juiste associatie. Voordat je begint met automatisering is een bezinning op de wijze waarop wordt gewerkt bepaald niet overbo dig. De eerste drie stappen hebben nog niet direct met automatisering van doen, al is het op de achtergrond uiteraard wel aanwezig. In de volgen de vier stappen staat automatisering wel centraal. Stap vier bepaalt de informatie tech nologie strategie en legt de uitgangs punten voor de toepassing ervan vast. Stap vijf beschrijft de informatie technologie architectuur en stap zes formuleert de standaards voor hard ware en software. Dit stuk is veel technischer van aard dan het eerste deel. De laatste stap, tenslotte, is het aanschaffen of ontwikkelen van pro gramma's. Publicaties De brochure is tijdens het ICA con gres in Beijing gepresenteerd in een workshop, op een van de middagen. En niet zonder succes. De hele oplage, zowel de Engelse als de Franse, vond onmiddellijk zijn weg naar de aanwe zige archivarissen. De commissie kan nu aan de slag om suggesties te ver werken en binnen afzienbare tijd met een nieuwe editie te komen. Mogelijk zal deze zowel als afzonderlijke publi catie worden verspreid, als in de vorm van een artikel in Janus en via de ICA Web-site. Vertalingen in het Duits en Italiaans zijn in voorbereiding. Het di dactisch materiaal voor de workshop zal eveneens worden herzien. Gegevensmodel voor archiefbeschrijving Een tweede grote klus die de commis sie onder handen heeft, is het ontwerp van een database voor archiefbeschrij ving. Goedbeschouwd betreft het een conceptueel gegevensmodel, dat kan dienen als referentiemodel voor aan schaf of ontwikkeling van program matuur voor het beschrijven van ar chieven. De studie telt in de huidige versie meer dan 40 bladzijden en is gebaseerd op recente ontwikkelingen in de archivistiek. Ze bevat een for meel data model, in de vorm van een Entity Relationship Diagram, alsmede tabel-beschrijvingen. De gehanteerde concepten worden vooral archivistisch verklaard. Een bijzondere toevoeging is de nadruk op het gebruik van de internationale standaards voor archiefbeschrijving: ISAD(G).1 De studie laat zien hoe deze stan daards kunnen worden toegepast in een geautomatiseerd systeem. Begin 1997 zal een eerste versie van de stu die voor commentaar worden gepubli ceerd. De commissie kan dan gaan werken aan de inbedding van de con cept standaards voor authority control. In Nederland - maar niet alleen in Ne derland - is ISAD(G) inmiddels enigs zins bekend, het begrip authority con trol niet of nauwelijks. Beide verdie nen zeker meer aandacht dan ze tot nu toe gekregen hebben. Gelukkig heeft de Archiefschool tenminste ISAD(G) in het lesprogramma opgenomen. De commissie heeft als standaard dat elk van haar producten een didactisch element moet hebben. Voor het plan ningsdocument is dat een workshop; voor de studie naar een generiek data- model moet dat nog worden vastge steld en uitgewerkt. Een eerste poging met een soort workshop voor een na tionale archiefdienst, was zeker veel belovend. Internet en andere netwerken De grote vlucht die het Internet geno men heeft, en nog steeds neemt, is aan het archiefwezen niet voorbijgegaan. Bijna dagelijks wordt wel melding ge maakt van een nieuwe archief Website die ergens ter wereld geopend wordt. Wat daar zoal bij komt kijken, zowel in technische als niet-technische zin, wordt beschreven in de gids Archives and Networks. Ook deze brochure is in Beijing gelanceerd en vond gretig aftrek. De publicatie gaat overigens Illustratie: Peter Vlot Automatisering op internationaal niveau 1 International Standards for Archival Description (General). (Ottawa 1992). 100/1 JANUARI 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 7