Werkbaar Toegankelijk Flexibel èn Milieubewust Archiveren! iter view 8 Van planning hadden we nog nooit gehoord Loeff's Patent B.V. Westerkade 8, 3511 HA Utrecht Tel.: 030-2315512 Postbus 2033, 3500 GA Utrecht Fax:030-2316488 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland p/a Bureau van Spaendonck Postbus 90154 5000 LG Tilburg ffrBrrr."rr. Frankeren als briefkaart I zijn tijd bij het Rijksarchief en geeft hij zijn visie op de Rijksarchief dienst van morgen. "De archivaris uit 1968 is niet te ver gelijken met de hedendaagse. Wan neer je toen archivaris werd was dat veelal een tweede keus. Ook ik had tevoren al een andere baan gehad. Tegenwoordig is het niet meer vreemd dat een baan in het archiefwezen een eerste keus is. Ik deed examen in 1967 en werd toen wetenschappelijk ar chiefambtenaar der tweede klasse. De onderverdeling tussen hogere en mid delbare archiefambtenaren dateert pas van een jaar later. Sfeer in rijksarchief "De verschillen tussen de medewerkers in de Waterstraat (waar het Rijksarchief toen nog gevestigd was) waren onvoor stelbaar groot. Tussen de middelbare en de hogere archiefambtenaren gaapte een diepe kloof en de archief ambtenaren als geheel waren wer kelijk 'mijlenver' verheven boven het administratief personeel. Nu moet je je van dat personeel niet al te veel voorstellen: er werkte maar een hand jevol mensen. De portier had tevens de zorg voor het depot, de biblio theek, hij zette koffie en was tevens boekbinder en restaurator. De archiefdienst was geen ingeslapen wereldje, maar wel dromerig in de aangename betekenis van het woord. Wanneer je toen het Rijksarchief in Noord-Brabant binnenging, was het of je in een heel andere wereld kwam. Werkzaamheden "Aanvankelijk lagen mijn taken op De omgeving, de straat, de stad be stonden daar eigenlijk niet. Alles ging er zijn eigen gang, niet gehinderd door welke druk van buitenaf dan ook. Van planning hadden we nog nooit gehoord. Apart wereldje "Naast aparte ambtenaren pasten hier aparte bezoekers. De studiezaal werd dagelijks door een handjevol mensen bezocht en ook die bezoekers waren geen alledaagse mensen. Op de Rijksarchiefschool heerste een vergelijkbaar sfeertje. In het college zaaltje in het Bleijenburg, waar we toen les kregen, deden enkele straal kacheltjes wanhopige pogingen de kou te verdrijven. We kregen altijd les op de zaterdagochtend. De buitenwe reld hield helemaal op te bestaan als Van der Gouw, begenadigd verteller als hij was, ons een uur lang onder houdend wist te vertellen over de frac- tuurvormen in de letter p. Dat was pas archivistiek. een breed terrein. Afdelingen waren er niet, dus iedereen draaide mee in de studiezaal en iedereen inventariseerde. Ik deelde een bureau met Leon Hustinx. In tegenstelling tot mijn po litieke kleur waren de linkse laden van hem en de rechtse van mij. Naast het werk in de studiezaal verzorgde ik de A-Z correspondentie, secretariaats werk dus, en inventariseerde ik. De drie a vier bezoekers per dag waren vaste klanten, die zelf hun stukken uit het depot mochten halen. Veel bege leiding hadden ze niet nodig en dat gaf mij de gelegenheid me te verdie pen in de inhoud van de archieven. Romantiek Ik heb me toen veel beziggehouden met tienden en met lenen. Mijn grote, ietwat norse leermeester op het Rijks archief hiérbij was Ferdinand Smul ders, een wandelende encyclopedie over de geschiedenis van Noord-Bra bant die door wetenschappers van naam om raad werd gevraagd. Ik heb 100/1 januari 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 3