Lite ratuur Lit era- SP De Archiefwet 1995 32 IN 100 TREFWOORDEN 33 verrijkt met één van de laatste grote particuliere historisch-topografische kunstverzamelingen. Ook voor de acquisitie van archieven, met name familiearchieven, is de bete kenis van Van Eeghen groot geweest. Zij spoorde de laatste restanten van de archieven van de Amsterdamse regen tenfamilies op en bemiddelde bij de overdracht aan het Gemeentearchief. Hoe ze daarbij te werk ging heeft ze uit de doeken gedaan tijdens een studiedag voor de leden van de VAN in I960. De inventarisatie van de door haar geacquireerde archieven nam zij persoonlijk ter hand. Op haar naam staan onder meer de inventarissen van de archieven van de families Bicker, Backer, Brants, Heshuyzen-Hooft en Moens. Op een VAN-studiedag in 1983 over de inventarisatie van fa milie- en huisarchieven werd de in deling die Van Eeghen koos voor de inventaris van het archief van de koopmansfamilie Brants model ge steld voor de inventarisatie van familiearchieven die een combinatie zijn van familie- en bedrijfsarchief. Vele archieven en talloze tekeningen, prenten en foto's worden nu dankzij de inspanningen van juffrouw van Eeghen voor het nageslacht bewaard in het Amsterdamse Gemeente archief. Door haar inventarissen en overige publicaties is dat alles toegan kelijk en bij een breed publiek bekend geworden. Het is dan ook geen won der dat voor velen juffrouw Van Eeghen de verpersoonlijking was van het Amsterdamse archief. (dr. W. Chr. Pieterse) £3 Mej. dr LH. van Eeghen, 1977. (foto: collectie Gemeentearchief Amsterdam de Vrouwenkloosters en het Begijnhof in Amsterdam. Het was haar tweede publicatie en het zou een standaard werk blijken te zijn. Vele publicaties volgden, waaronder nog een stan daardwerk: een studie over de geschie denis van de Amsterdamse boek handel in vijf delen. Maar zeker zo belangrijk zijn haar artikelen van kleinere en grotere archiefvondsten waar andere onderzoekers hun voor deel mee konden doen. De grote waarde van archiefonderzoek kwam treffend naar voren toen Van Eeghen tijdens de Rembrandttentoonstelling van 1956 ongeveer maandelijks kwam met een nieuwe vondst waardoor in de tentoonstellingscatalogus anonieme portretten een naam kregen, voorstellingen werden voorzien van een verhaal en data scherper werden gesteld. Mede hierdoor is archiefonder zoek een vanzelfsprekend as pect van kunsthistorisch on derzoek geworden. De zeer nauwkeurige wijze waarop de medewerkers van de historisch-topografische atlas ook nu de objecten in hun ver zamelingen bestuderen is ge heel in de traditie van juffrouw Van Eeghen. Grondig archief onderzoek leidt tot zeer exacte beschrijvingen. Zo werd bijvoorbeeld nog on langs een foto van Breitner bijna tot de dag nauwkeurig gedateerd aan de hand van een rap port uit het archief van Publieke Werken over het planten van bomen langs een gracht en werd een boerde rijtje, dat is geschetst op de achterkant van een recentelijk op de veiling aan gekochte tekening van Claes Jansz. Visscher, geïdentificeerd als het buitentje van Jan Deijman, gelegen aan de dijk van Amsterdam naar Haarlem, ter hoogte van Sloterdijk. Kwamen dergelijke interessante bla den op de markt dan gaf juffrouw Van Eeghen menigmaal de opdracht de tekening voor haar rekening aan te kopen ten behoeve van het Archief. Na vele genereuze schenkingen bracht ze tenslotte ook de verzameling tekeningen van haar vader onder bij het Archief. Daardoor werd de atlas REGENS! oven. R. Kramer en CG.M. N< el 1995 in 100 IrvJuoordvu (SOI Vele jaargangen leerlingen van de Rijksarchiefschool zijn vroeger bij hun archiefexamen op het onderdeel 'archiefwet' verrast door de manier van examineren. In plaats van vragen als 'wat staat er in artikel 7 van de wet?' werden zij gecon fronteerd met casuïstiek: 'U wordt gebeld door iemand die zojuist in een duinpan oude strafdossiers heeft gevonden en vraagt wat hij moet doen. Wat zou u antwoorden?'. Deze aan de dagelijkse praktijk gerelateerde vragen hebben me nige examinandus de nodige zweetdruppels gekost, zo be weerde althans de bewuste examinator die praktische kennis van de Archiefwet voor de archivaris van meer waarde vond dan theoreti sche. Deze herinnering schoot mij door het hoofd toen ik het hier kort te bespreken boek onder ogen kreeg. Titel, advertenties ('een handig en compleet naslagwerk') en het voorwoord van de voorzitter van de SOD ('onontbeerlijk gereedschap') wekken de indruk, dat hier een boek gepresenteerd wordt waarin antwoord wordt gegeven op allerlei vragen die met name op de werkvloer van het archiefbedrijf gesteld wor den. Het boek lijkt boven dien voortgekomen uit de workshops die de auteurs over de nieuwe wet in 1995 en 1996 voor de SOD heb ben geleid. Zo'n boek zou volgens mij naast de reeds bestaande losbladige uitga ven van de Archiefwet 1962 en Archiefbeheer in de prak tijk (die ongetwijfeld binnen- kort geactualiseerd zullen worden) voorzien in een grote behoefte. Met dit voor ogen heb ik het boek gelezen. Ontegenzeggelijk heeft het boek voordelen boven de ge noemde losbladige uitgaven. De opzet is duidelijk: zet een aantal begrippen uit de Archiefwet en het Archiefbesluit op een rij en geef van deze begrippen korte en heldere omschrij vingen. De auteurs zijn daar mijns inziens goed in geslaagd. Ook niet-ingewijden in het vak kunnen er volgens mij mee uit de voeten. Bij een aantal trefwoorden zijn tevens schema's gevoegd, zoals bijvoorbeeld een overzicht van de totstandko ming van een selectielijst en een overzicht betreffende de zorg en het toezicht op de zorg cq het beheer van archiefbeschei den. Vernieuwend verder zijn de verwijzingen naar andere wetten en besluiten die raakvlakken hebben met de archief wetgeving. Zo zijn er bijvoorbeeld trefwoorden over de Wet Persoonsregistraties, de Algemene Wet Rijksbelastingen, de Wet Gemeenschappelijke regelingen, en ook over Auteurs recht en Geheimhoudings plicht; bij andere trefwoorden verwijzen de auteurs kort naar aanpalende wetgeving. De Archiefwet wordt ingebed in de context van andere wet- en regelgeving. Bij al dit soort boeken doet zich de vraag voor wat de lezer er aan heeft. Heeft het een meerwaarde boven reeds bestaande literatuur? Hierboven heb ik al aan gegeven waarin de sterkte van dit compacte boek in het handige pocket-formaat is gelegen. Toch valt er nog wel iets te wensen. Een voorbeeld: het trefwoord 'Openbare registers' ver meldt onder meer het regis ter van faillissementen, het curateleregister en het han delsregister. De auteurs schrijven hierbij dat deze (tezamen met nog andere) niet alle in dezelfde mate openbaar zijn. Het zou prak tisch zijn om dan te weten in welke mate deze registers openbaar zijn, althans de vindplaats te weten waar dit STICHTING OPLEIDINGEN EN EXAMENS VOOR DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING EN ADMINISTRATIEVE ORGANISATIE MW. v De archiefwet in 100 trefwoorden 100/1 JANUARI 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 19