Nieuws ns Gen-LIAS Desert Storm Vereniging Beboudsmedewerker papier Nieuwbouw centraal archief Paramaribo Goudgeld in Russisch pakhuis Verzelfstandiging Centrale Archief Selectiedienst 28 Debat 'Overheidsinformatie: toegankelijk en bereikbaar in de 21e eeuw'. 29 Voor het jaar 2002 heeft de Rijksar chiefdienst zich een aantal ambitieuze doelen gesteld. Een daarvan biedt geïnteresseerden in familiegeschie denis de mogelijkheid om binnen korte tijd vanaf één locatie het frame van een kwartierstaat tot 1780 te kunnen reconstrueren. Dit betekent dat het zoeken naar en raadplegen van de akten uit de Burgelijke Stand (BS) aanzienlijk moet worden gemoderni seerd. Hiertoe worden nu in een groot aantal rijksarchieven de BS-akten digitaal geïndiceerd. De huwelijksak ten krijgen hierbij voorrang. Dit inci- deren gebeurt door grote groepen vrijwilligers, begeleid door eigen me dewerkers van rijksarchieven. Verder worden er allerlei samenwerkingsver banden met de andere archiefdiensten en genealogische verenigingen aan gegaan. De invulling hiervan verschilt per provincie. Het is de bedoeling dat het publiek deze index straks via GEN-Lias in een landelijk netwerk kan raadplegen. Daarnaast is onderzocht of images van de BS-akten aan een database als GEN-Lias te koppelen zijn. Deze ima ges zouden dan met behulp van een scanner worden gemaakt van de aan wezige microfilms en microfiches. De uitkomsten van dit onderzoek zijn volgens de Rijksarchiefdienst veelbelo vend, zij het dat er enorme kosten mee gemoeid zijn. Vlak voor Kerstmis kwam echter het verheugende bericht dat het Nationaal Actieprogramma Electronische Snelwegen aan de Rijks archiefdienst een bedrag van 500.000 gulden heeft toegekend voor het uit voeren van een proefproject op dit ter rein. Het Belgische blad De Standaard wijdde onlangs een artikel aan het on derzoek dat het Pentagon is begonnen om de oorzaken te achterhalen van de geheimzinnige aandoeningen waaraan enkele duizenden Amerikaanse solda ten lijden die in 1990 en 1991 in de Golfoorlog actief waren. Het Institu te of Medicine in Washington heeft een rapport opgesteld waarin het con cludeert dat de vele miljoenen dollars die beschikbaar zijn gesteld om de oorzaken van het Golfsyndroom boven tafel te krijgen "weggegooid geld (is) als niets aan het gammele rapporte ringssysteem van het Amerikaanse le ger wordt gedaan". Het Amerikaanse leger moet zijn archieven beter leren bijhouden als het wil dat wetenschap pers ooit achter de oorzaak komen van het Golfsyndroom. De chaos in de ar chieven is zo groot dat niet eens is te achterhalen op welke plaatsen leger eenheden in actie waren, aan welke scheikundige stoffen zij werden bloot gesteld, of welke inentingen of ge neesmiddelen zij tijdens de operatie Desert Storm ontvingen. Voor de derde maal heeft de opleiding behoudsmedewerker papier diploma's kunnen uitreiken aan deelnemers van de twee-jarige opleiding. De cursus is ontwikkeld op verzoek van een aantal archiefdiensten ten behoeve van kwa liteitsverhoging op het gebied van passieve en actieve conservering. Het Grafisch Opleidingscentrum en het Regionaal Opleidingscentrum Zuid- Holland hebben samen met een aantal deskundigen uit het archiefwezen de handen ineen geslagen, hetgeen heeft geresulteerd in de cursus behouds medewerker papier. Uit de groep van opgeleide behouds- medewerkers hebben twee mede werkers afkomstig uit de provincie Noord-Brabant het initiatief genomen tot de oprichting van de Vereniging Behoudsmedewerker papier. Naar aanleing van de brand die in augustus van vorig jaar het centrale archief in de as legde, heeft minister Pronk voor Ontwikkelingssamen werking aan Suriname aangeboden de bouw van een nieuw archief te finan cieren. De Surinaamse regering heeft dit aanbod inmiddels geaccepteerd. Over de verdere invulling van de plannen is volgens het ministerie nog niets bekend. De Volkskrant bracht onlangs een verhaal over het enorme geluidsarchief dat in Moskou te gelde wordt ge maakt. In een pakhuis in Moskou trof fen de Russische omroepdirecteur en de Californische zakenman Tristan Del 1,2 miljoen geluidsbanden aan van de voormalige Russische staatsradio Gos- telradio. Vierhonderdduizend banden bevatten muziek. De Californische zakenman kocht de rechten op dit ar chief en begon een enorm restauratie project. De totale waarde van het materiaal zou in het Westen in de miljarden kunnen lopen. Del is tot on genoegen van Russische politici en kunstenaars begonnen met het op nieuw uitgeven van de banden. Tot september 1997 zullen er 150 cd's worden uitgebracht. Per 1 januari 1997 is de Centrale Ar chief Selectiedienst (CAS) in Winscho ten verzelfstandigd tot agentschap. Op woensdag 15 januari is deze ver zelfstandiging feestelijk ingeluid in bijzijn van staatssecretaris mr. J. Kohnstamm. In een mini-symposium werd stilgestaan bij de belangrijke ontwikkelingen op het gebied van in formatiebeheer en archivering: de op komst van de digitale overheid. Donderdagmiddag 12 december was het gebouw van de Eerste Kamer be zet door ambtenaren van verschillende ministeries, archiefinspecteurs en me dewerkers van vooral de rijksarchief dienst. Dit ter gelegenheid van het door Pivot georganiseerde debat over toegankelijkheid en bereikbaarheid van overheidsinformatie in de 21e eeuw. Er waren opvallend weinig his torische onderzoekers aanwezig; voor zitters van vakgroepen geschiedenis hadden wel een vooraankondiging van de bijeenkomst gekregen, maar helaas geen uitnodiging. Het discussiepanel bestond uit drs J.F. Jeekel, lid van de Tweede Kamer voor D'66, drs I.W.L.A. Caminada, ge meentesecretaris van Almere, prof.ir. J.W.J, van Till, hoogleraar bedrijfs netwerken aan de TU Delft, mr P.C.M.M. Terporten, advocaat, mw drs M.G.T. van Reijsen, hoofd on derzoek van New Media Marketplace en dr W.A.G.A. Bouwman, senior on derzoeker en adviseur TNO Studie centrum voor Technologie en Beleid. De leiding was in handen van dr M. van Rossum, historicus. Voor een discussie tussen panel en zaal was nauwelijks ruimte en de panelle den zelf hadden weinig gelegenheid om zich te verduidelijken mede omdat de discussieleider het geheel nogal domineerde. Een aantal thema's kwam een paar keer terug, zoals de vraag "Wat wil de burger precies weten en wat vindt de overheid dat de burger moet weten?" De overheid zou zich meer kunnen inspannen om de burger informatie geven, die nuttig en -ook zonder adviseur- begrijpelijk is. Om erachter te komen naar welke infor matie de burger precies op zoek is, zouden ambtenaren moeten leren luis teren naar vragen uit de maatschappij. Is eenmaal duidelijk om welke infor matie het gaat, dan komt de vraag aan de orde via welk medium deze het beste kan worden aangeboden. Krant, folder, telefoon of Internet? Van Rossum had veel kritiek op Inter net. Niet alleen was naar zijn mening het aantal gebruikers gering, maar waren ook de voordelen betrekkelijk. Daarbij voerden volgens hem degenen die hier wèl hoog van opgeven -de 'Internetgoeroes'- een nieuwe religie in. Van Till daarentegen zag veel voordelen in Internet omdat het men- Jeekel stelde dat ambtenaren er geen belang bij hebben de burger in de keuken van de bureaucratie te laten kijken. Zij zorgen er dan ook voor uitsluitend goedgekeurde, formele informatie te geven, die past in het beeld dat de overheid wil scheppen. Zelfs voor leden van de Tweede Ka mer blijkt het moeilijk informele in formatie te krijgen. Het geheim hou den van digitale informatie is tamelijk eenvoudig te bereiken door beveili ging of door ze in veel schillen te ver pakken. Daarnaast vormt het bewaren van di gitale informatie -de duurzaamheid een probleem. Verandert de hardware, dan moet de informatie in een andere vorm worden gegoten, wil men ze nog Van Rossum, nadrukkelijk aanwezig sen in staat stelt snel informatie te krijgen en bovendien met anderen in contact te komen en te communice ren. Op dit moment zijn er volgens Van Reijsen 700.000 Internet aanslui tingen, waarvan tweederde op de werkplek en in wetenschappelijke instellingen. Maar ook zij was in de ogen van Van Rossum een goeroe. Voordat haar de mond gesnoerd werd, kon ze er nog net op wijzen dat ministeries en gemeenten informatie op het Internet zetten die vaak al in gedrukte vorm aanwezig is en geen extra zoekmogelijkheden biedt. Op die manier wordt het principe van internet niet optimaal benut. kunnen gebruiken. De kans bestaat dat hiervoor slechts de formele, goed gekeurde informatie en niet de infor mele in aanmerking komt. E- mails zijn een voorbeeld van ge makkelijk te verliezen informele in formatie; is de electronische postbus vol dan is de inhoud snel vernietigd. Maar in de beleidsvoorbereiding spelen e-mails op dit moment een be langrijke rol. Voor het behoud van die informatie zijn dus duidelijke richt lijnen noodzakelijk. Ambtenaren moe ten hier het belang van inzien en we ten hoe ze er mee om moeten gaan. Ook internationaal is informatie ge- 100/1 januari 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 17