Sam enwerking tussen musea en archieven door Fred van Kan Buren- Microverfilming Surinaamse archieven Almanak van het Nederlands Archiefwezen 21 31 maart (ma) Tweede Paasdag terschappen Boarnferd, Tusken Mar en Klif, Tjonger Com 30 april (wo) Koninginnedag pagnonsvaarten, De Stellingwerven, Het Koningsdiep, It 5 mei (ma) Bevrijdingsdag Marnelan en de Middelsékrite (en hun voorgangers). 8 mei (do) Hemelvaartsdag Bezoekadres: Tolhüsleane 2, Gorredijk, tel. 0513-468700, 17 mei (za) zaterdag voor Pinksteren fax 513-468701, maandag-donderdag, na afspraak 19 mei (ma) Tweede Pinksterdag Postadres: Postbus 250, 8400 AG Gorredijk 24 december (wo) vanaf 15.00 uur Archivaris: drs. J. Hagen 25 december (do) Eerste Kerstdag 26 december (vr) Tweede Kerstdag 5.5.21 Waterschap van de Berkel: nu Waterschap Rijn 31 december (wo) vanaf 15.00 uur en IJssel Nota Bene: In verband met de invoering van de 36-urige werkweek e.d. kunnen de afzonderlijke rijksarchieven zelf hun sluitingsda ta vaststellen. Zo is bekendgemaakt dat het Algemeen Rijksarchief aan het eind van 1997 waarschijnlijk een aantal dagen achtereen gesloten zal zijn. Nadere berichten hierover volgen in komende nummers van dit nieuws. Nederland heeft ruim 600.000 beschikbaar gesteld voor de microverfilming van een aantal belangrijke archiefbe standen in Suriname. Het geld wordt toegekend op basis van een Raamverdrag dat door de toenmalige minister Hedy d'Ancona in 1993 met de Surinaamse autoriteiten is gesloten. In december 1996 is een speciale filmcamera naar Paramaribo verscheept, waarmee de twee medewerksters van het Surinaamse landsarchief, die inmiddels een speciale opleiding hebben gevolgd bij Microformat in Lisse, aan de slag kunnen. Het is de bedoeling om in de komende drie jaar 350 meter archief op film vast te leggen. Prioriteit daarbij hebben de registers van de Burgerlijke Stand, de registers van het Domein- en Hypotheekkantoor, krantenbundels van het Landsarchief, het archief van het Hof van Justitie en be paalde onderdelen van de gouverneursarchieven. Over de plannen voor de realisatie van een nieuwe behuizing voor het Landsarchief waren bij het ter perse gaan van dit blad nog geen nadere bekendmakingen gedaan. De vijf waterschappen en het zuiveringsschap in Oost-Gel derland en een deel van Overijssel zijn met ingang van 1 januari 1997 samengevoegd tot één groot-interprovin ciaal - Waterschap Rijn en IJssel, dat op verschillende adressen te bereiken is. Voor informatie betreffende archieven en archiefbeheer kunt u terecht op het volgende adres: Bezoekadres: Hoofdstraat 98, Terborg, tel. 0314-370111, fax 0315-330341, na afspraak Postadres: Postbus 148, 7000 AC Doetinchem Archiefbeheerder: mw. H.A.C. Marsman-Slot 5.6.* Nieuwe vermelding: Waterschap Vallei en Eem Met ingang van 1 januari 1997 is het Waterschap Vallei en Eem, dat gevestigd is te Amersfoort, opgericht De oude archieven van dit waterschap zijn onder zelfstandig beheer ondergebracht bij de gemeentelijke archiefdienst Amers foort en zullen daar vanaf 1 februari a.s. in de studiezaal te raadplegen zijn. Het archief van het Waterschap Vallei en Eem zal in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen 1997 als volgt vermeld worden: Bezoekadres: Gemeentearchief Amersfoort, Stadhuisplein 5, Amersfoort, tel. 033-4695017, fax 033-4695451, maan dag-donderdag 8.30-16.30 uur, vrijdag 8.30-12.30 uur Postadres: Postbus 4000, 3800 EA Amersfoort Archivaris: mw. drs. M. Mijnssen-Dutilh 5.9.9 Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland: nu Gemeentearchief Schouwen-Duiveland In de omstreeks 1 april te verschijnen Almanak van het Neder lands Archiefwezen 1997 zullen gegevens omtrent een aantal nieuwe of nog niet eerder vermelde instellingen opgenomen zijn. Het is de bedoeling belangrijke tussentijdse wijzigingen regelmatig te blijven publiceren. Belangrijke aanvullingen en wijzigingen zult u aantreffen in het gekleurde KVAN-nieuws- katern in het midden van het Archievenblad. 5.2.* Nieuwe vermelding: Waterschap Sevenwolden In verband met de samenvoeging van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland is het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland per 1 januari 1997 als Gemeentearchief geïntegreerd in de nieuwe gemeente. Het nieuwe adres luidt: Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Postbus 5555, 4300 JA Zierikzee. Het nieuwe telefoonnummer is: 0111-452000. Het faxnummer blijft ongewijzigd: 0111-454497. Het bezoekadres is eveneens hetzelfde: Meelstraat 8 te Zierikzee. De openingstijden zijn verruimd: Umff maandag-vrijdag 9-00-12.30 en 13.15-17.00 uur, ^SL donderdag 19.00-21.00 uur, steeds na afspraak. Het Waterschap Sevenwolden wordt gevormd door de wa- Op 14 en 15 oktober 1996 werd in het Haags Historisch Museum het door de Nederlandse Museumvereniging georganiseerde symposium 'stadsgeschiedenis en musea' gehouden. Deze bijdrage is een bewerking van de lezing die Fred van Kan, hoofd beheer van het Haags Gemeentearchief daar toen hield. Tevens wordt ingegaan op de discussie die zich ontspon naar aanleiding van de lezing. Samenwerking tussen musea en archieven is nadrukkelijk aan de orde in de Cultuurnota 1997-2000 'Pantser of rug gengraat'. Ter verbetering van de historische informatie voorziening, zo stelt de staatssecretaris van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen, moet bundeling van krachten op het terrein van archieven, bibliotheken en musea worden gestimuleerd. Die bundeling is zonder meer mogelijk voor historische musea en archieven, die beide op enigerlei wijze de doelstelling hebben historische informatie te verwerven, te behouden en beschikbaar te stellen, al treden in de wijze van beschikbaarstellen verschillen aan de dag. De genoem de elementen komen hierna aan de orde, waarbij mogelijk heden tot samenwerking worden aangegeven. Verwerven en behouden Bij acquisitie van materiaal is samenwerking in de zin van een goede afstemming tussen musea en archieven van groot belang; onderlinge concurrentie op veilingen kan daardoor bijvoorbeeld worden voorkomen. Als voorbeeld van afstem ming kan worden genoemd de (stilzwijgende) afspraak die tussen verschillende gemeentearchieven en historische mu sea in acht wordt genomen waarbij archivalia en visuele do cumenten op papier worden geacquireerd door het gemeen tearchief, terwijl het historisch museum zich primair ont fermt over beeldmateriaal op doek. In dat verband heb ik de stelling geponeerd dat archiefinstellingen de verzamelaars bij uitstek zijn van topografisch-historisch beeldmateriaal op papieren dragers en (historische) musea zich niet op dat ter rein zouden moeten begeven. Archiefinstellingen hebben niet alleen traditiegetrouw de voor ontsluiting en dienstver lening belangrijke historisch-topografische kennis in huis, maar beschikken bovendien over depots waar voor de juiste bewaarcondities kan worden gezorgd. Juist bij archieven is de actuele kennis aanwezig ten aanzien van het depotkli maat voor papieren dragers. Bovendien hebben zeker de grotere instellingen eigen restauratoren in huis die kunnen werken met moderne conserverings- en restauratietechnie ken. Zo is men goed op de hoogte van de problematiek van het papierverval door verzuring. In de discussie rond deze stelling werd naar voren gebracht dat ook niet-archiefinstel- lingen zoals prentenkabinetten historisch-topografisch beeldmateriaal verzamelen en wel degelijk over de daarvoor benodigde kennis en faciliteiten beschikken. Met deze stel ling heb ik er echter voor willen pleiten dat musea en ar chieven hun kennis, kunde en faciliteiten zo gericht moge lijk inzetten en daar waar sprake is van overlapping of on duidelijkheid, goede afspraken worden gemaakt. De stel ling werd niet ingegeven door 'verzamelwoede'. Immers, met de verdere ontwikkeling van de digitale presentatie van beeldmateriaal is het van steeds minder belang zelf over de objecten te beschikken. Ook werd tijdens de discussie opge merkt dat archieven hun visuele documenten als archief stukken zouden bergen en ontsluiten en dat deze daarom misschien wel beter op hun plaats zouden kunnen zijn bij een museum. Een rondleiding door een archiefdepot is on getwijfeld voldoende de onjuistheid van deze stelling aan te tonen. Een bijzondere positie neemt de informatie op digitale dragers in. Behoud daarvan is niet alleen een taak van het archiefwe zen, maar strekt zich uit over het gehele culturele veld. Het gaat daarbij niet alleen om gegevensbestanden maar ook digi tale kunst is dan aan de orde. Terecht nemen ook niet archief instellingen hun verantwoordelijkheid daarin. De betrokken heid van bijvoorbeeld het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie en de Koninklijke Bibliotheek bij het op initia tief van de Algemene Rijksarchivaris opgerichte consortium 'Het digitale erfgoed' getuigt daarvan. Beschikbaarstelling Om het publiek een goed inzicht te geven in wat beschik baar is aan beeldarchief voor de lokale of regionale geschie denis is opname van foto's, tekeningen en schilderijen enz. maar ook van foto's van museale objecten in een lokale of regionale digitale beeldbank wenselijk. Echter, de wijze 100/1 JANUARI 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 13