Archiefnieuws Ik bedoel niet het simpel verwijzen, maar een nieuw, vraag- en klantgericht service-model 20 Het lidmaatschap van de Koninklijke Vere niging van Archivarissen in Nederland Verenigingsnieuws greerde dienst - uitgevoerd. Die dienst kijgt de rechtsvorm van een openbaar lichaam, opgericht door rijk en gemeen te, maar met vele strengen verbonden met de rest van het netwerk. Nieuw servicemodel Maar elders en op andere taakgebie den zie ik ook mogelijkheden voor clustering. Het rijksarchief in Drenthe en het Provinciaal Museum in Assen hebben hun bibliotheken geclusterd en de catalogus ingebracht in de pro vinciale catalogus. Waarom zouden bijvoorbeeld de in Maastricht geves tigde archief-, bibliotheek- en museale instellingen niet hetzelfde kunnen doen? In verscheidene Friese gemeen tehuizen kan het publiek de microfi ches van de oud-rechterlijke archieven (in het rijksarchief in Friesland) raad plegen. Zou dit het begin kunnen zijn van een "filiaal" verhouding tussen rijksarchief en gemeenten zonder ar chiefdienst? Zou de fotograaf van het rijksarchief in Gelderland niet tevens werk kunnen doen voor het Arnhemse gemeentearchief - of omgekeerd (waar laat het Arnhemse Gemeentemuseum zijn foto's maken) Kunnen archief winkels en museumwinkels niet sa mengaan? Kunnen de textielmusea in Tilburg en Enschede niet gaan fun geren als loketten voor informatie over textielgeschiedenis die zich in de archieven elders bevindt? Ik bedoel niet het simpel verwijzen, maar een nieuw, vraag- en klantgericht service model, waarop staatssecretaris Nuis in zijn cultuurnota (blz. 31) zinspeelt: "In diverse steden en regio's wordt ge tracht om de historische informatievoor ziening te verbeteren. Ik zal de komen de periode samenwerking en bunde ling van gemeente-, streek- en rijks-ar chieven in de regio's aanmoedigen. Ook bibliotheken en musea kunnen daarbij worden betrokken. Aldus wordt inge speeld op de behoefte van burgers aan toegankelijke informatie over eigen stad en streek en op de groeiende belang stelling voor waarneembare geschiede nis. Samenwerking draagt bovendien bij aan de kwaliteit en de doelmatigheid van het archiefbestel. In de komende ja ren zullen in overleg met vooral be stuurlijke partners verdere mogelijkhe den worden ontwikkeld." Archivarissen hoeven echter niet op de bestuurlijke partners van de staatssecre taris te wachten: zij zullen zelf de vier genoemde trends moeten volgen op weg naar de 21e eeuw. De Rijksarchief dienst is op die weg, maar wil dat niet alleen. Wij willen dat "het Rijks Archief zich de algemeene belangen van het ar chiefwezen meer aantrekke dan dus verre het geval was en zich daartoe in naauwere aanraking stelle met de pro vinciale en stedelijke archieven.1 11 1 Aldus de minister van Binnenlandse Zaken Thorbecke aan de Archivarus van het Rijk De Jonge, 28 maart 1951, in: ARA, Ministerie van Binnenlandse Zaken, Kabinet 1814-1897, inv. nr. 74, dossier nr. 139 (dossier Bakhuizen van de Brink) De ledenvergadering van de Koninklijke VAN heeft op 24 april 1996 ingestemd met de door het bestuur voorgestel de statutenwijziging. Deze wijziging behelst o.a. een verrui ming van de mogelijkheden om lid te worden van de ver eniging. Personen die in een van de drie hierna genoemde categorieën vallen kunnen lid worden van de Koninklijke VAN: a. Personen in bezit van het diploma Archivistiek A of Archivistiek B, of daarvoor in opleiding; b. Personen verbonden aan een instelling van archiefbe heer, archiefzorg of documentatie; c. Personen die willen bijdragen aan de doelstelling en het werk van de vereniging en door het bestuur worden toegelaten. Aanmeldingsformulieren voor het lidmaatschap zijn te ver krijgen bij het Bureau van de Koninklijke yAN (Postbus 11645, 2502 AP Den Haag, tel. 070-3478656, fax 070-3825790). Wellicht ten overvloede herinneren wij u eraan dat leden die willen toetreden tot één van de secties dit aan het vereni gingsbureau kenbaar kunnen maken. De sectie. Audiovisuele Archieven (AVA) staat open voor allen die op enigerlei wijze betrokken zijn bij het professio neel beheer van audiovisuele archieven. Tot de sectie Plat form voor Recent Opgeleide Archivarissen (PROA) kunnen archivarissen toetreden, die niet langer dan zeven jaar ge leden een diploma in de archivistiek hebben behaald. De contributie wordt vastgesteld op basis van het bruto maandinkomen. Sinds 1 november 1990 zijn de vier contri butieklassen als volgt ingedeeld: bij een bruto maandsalaris onder 2155 betaalt een KVAN-lid 50 per jaar, bij een maandsalaris tussen 2155 en 3737 be draagt de contributie 70 per jaar, bij een bruto salaris tussen 3737 en 5442 betaalt een lid 100 per jaar, bij een bruto maandsalaris hoger dan 5442 be draagt de contributie 140 per jaar. Leden die gepensioneerd zijn of van de VUT-regeling ge bruik hebben gemaakt kunnen op hun verzoek ingedeeld worden in de contributieklasse die één lager is dan de klas se waarin zij hun contributie tot dan toe voldeden. Leden zonder betaalde werkkring en huisgenootleden kunnen - na overleg met het verenigingsbureau - ingedeeld worden in de laagste contributieklasse. Leden ontvangen jaarlijks een acceptgirokaart van Bureau Van Spaendonck te Tilburg, waarmee de contributie kan worden voldaan. Wij verzoeken u vriendelijk te controleren of u in de juiste contributiecategorie bent ingedeeld. Wilt u eventuele wij zigingen s.v.p. zelf doorgeven aan Kon. VAN, p/a Bureau Van Spaendonck, Postbus 90154, 5000 LG Tilburg? Bij voorbaat dank voor uw medewerking! Notulen van de ledenvergadering van de Koninklijke Ver eniging van Archivarissen in Nederland, gehouden op 12 november 1996 in het Rijksarchief in Limburg te Maastricht 1. Opening Na een welkomstwoord van rijksarchivaris drs. J.T.J. Jamar opent de voorzitter van de KV AN, drs. J.H.M. Wieland, de vergadering. Hij verwelkomt de leden en in het bijzonder de aanwezige groep Hongaarse archivarissen die bij monde van Ladislaw Blazowick en Gabriella Trostovsky, de laatste in het Nederlands, de Nederlanders danken voor hun gast vrijheid en het belang van een goede samenwerking nog eens benadrukken. De leden H.P.W.A. van Aalst (RegA Alkmaar), M.L. Best (GA Bunschoten), J.A.H. Boeren (GA Tilburg), A.M. Dekker (RA Flevoland), F. Hermans (GA Venlo), H.A. Hokke (GA Leiden), C.I.L. Houbraken (ARA), M.B. Kruijswijk (RA Groningen), M.W.J. Rommers (RA Utrecht), M.C. Schenk (RA Overijssel), J.A. Schuur (RA Friesland), R.H.M.J. Sillen (GA Tilburg) en T.J. van Slooten (GA Heerlen) bezoeken voor het eerst een ledenvergadering en stellen zich aan de leden voor. 2. Mededelingen De bestuursleden dr. J.E.A. Boomgaard en W.J. Meijerink hebben laten weten verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. De voorzitter geeft enige informatie over de ontwikkelingen m.b.t. de cultuurnota. De KV AN kan in de komende jaren een structurele verhoging'van de subsidie tegemoet zien wanneer het binnenkort uit te voeren onderzoek naar de koepelfunctie in het archiefwezen daartoe aanleiding geeft. Teneinde het draagvlak van het onderzoek te vergro ten zullen ook andere instellingen binnen het archiefwezen erbij betrokken worden. Het in de komende periode toe te

Archievenblad | 1997 | | pagina 11