GSF S t&ctts secretaris Nuis en de zonde van het weggooien 8 i Elio Pelzers Staatssecretaris van Cultuur drs. A. Nuis kwam, toen hij in de Provinci ale Staten van Gelderland zat, voor het eerst in een rijksarchief, het Rijksarchief in Gelderland. Hij kwam er daarna vaker: "Ik ben daar re gelmatig geweest, vooral ook als Kamerlid. Niet als uitzoeker van mijn eigen familiestamboom, want daar ben ik tot dusverre nog nooit aan toegekomen. Er zijn wel andere Nuisen die dat doen, dus daar word ik zo nu en dan over bevraagd en op de hoogte gehouden, maar zelf heb ik dat nooit gedaan. Misschien iets voor mijn pensioen". Hij is tijdens zijn bezoeken onder de indruk geraakt van de brievenverzameling van Charlotte Sophie Bentinck (1715-1800), die door Hella Haasse is ge bruikt voor haar historische roman: "Die prachtige briefwisseling, zo voor het oprapen en dat heeft Hella Haasse briljant gedaan". Het ar chiefwezen is voor de bewindsman een klein en politiek weinig opval lend onderdeel van zijn portefeuille. Archivarissen denken daar wellicht anders over. Zij beheren volgens een recente folder van de Rijksarchief dienst het geheugen en geweten van de Nederlandse samenleving. Ingrijpende veranderingen KANDINAVISK Archieven worden vaak tientallen jaren gebruikt. Bij de inrichting van een nieuw archief moet hier terdege rekening mee worden gehouden. Magista heeft dankzij haar meer dan 50 jaar lange ervaring de expertise in huis om efficiënte en economische oplossingen te bieden. Naast het standaard-assortiment kunnen onze ontwerp- en produktieafdelingen ook maatoplossingen leveren. Meer weten? Vul dan onderstaande bon in. Magista levert o.a.: verrijdbare en stationaire archiefstellingen, etage stellingen, kaarten- berging, charterberging, atlassenberging etc. QUALITY MARK Magista B.V., Oosteinde 6, Postbus 1, 9300 AA Roden NL Tel.++31(0)50-5025500 Fax ++31(0)50-5025505 een Gispen onderneming Funktie: Adres: Postcode Plaats: Telefoon I INFORMATIEBON Ja, ik wil graag kennismaken met de archiefinrichting van Magista O bel mij voor het maken van een geheel vrijblijvende afspraak Ja, ik wil graag meer informatie over: O Archiefinrichtingen O Bibliotheekinrichtingen Bedrijf: Naam: Stuur of fax deze bon naar: Magista B.V., postbus 1, 9300 AA Roden, fax: 050 5025505 I Als staatssecretaris van Cultuur heeft Nuis te maken met een archiefwereld die sterk in beweging is. Per 1 januari 1996 werd de nieuwe Archiefwet van kracht. In de jaren na de invoering van de vorige Archiefwet in 1968 kregen de archiefdiensten meer per soneel, betere gebouwen en faciliteiten om de moderne archieven en het toen snel stij gend aantal bezoekers op te vangen. Welke verwachtingen heeft Nuis van het archief wezen, nu er een nieuwe Archiefwet is? "Interessante vraag. Het is een beetje een leading question natuurlijk, omdat er zo'n onmiddellijk verband wordt gelegd tussen de wet en het geld. Ik geloof niet, dat er zo'n directe connectie was tussen die vorige Archiefwet en die gunstige ontwikkelingen daarna. Die Archiefwet die moest gewoon vernieuwd worden. Ik zou dat in de archie ven moeten nagaan. Er bestond een grote achterstand en toen is er geld losgekomen. Er is dus geen direct verband tussen een wet en - dat lijkt me nu ook niet het geval - extra middelen. De noodzaak daartoe blijkt als het ware in de loop van de tijd. Als het zo blijkt, dan moet je daar iets aan doen. Maar zo'n wet is niet gemaakt als een gele genheid om meer geld in het archiefwezen te stoppen, dat is niet een directe conclusie". De ontwikkelingen in het archiefwezen staan volgens Nuis los van de Archiefwet. De nieuwe wet schept in zijn ogen hooguit ruimte voor die ontwikkelingen. Hij ge looft, dat in de nabije toekomst het archief- l- wezen ingrijpend en de mensen die er in werken aangrijpend zullen veranderen."Het meest evident is wat nu de digitale duur zaamheid is gaan heten. Een echt mooie term vind ik het niet. Je moet andere din gen archiveren dan de papieren documen ten van vroeger. In de toekomst zullen dat niet alleen papieren documenten meer zijn. Dat betekent een hele omslag. In de eerste plaats bij de mensen die de administratie voeren op de departementen overal in het land. Je moet meer nadenken dan tot dus ver. Wat ik nu in mijn computer typ, waar is dat voor bestemd? Moet dat bewaard blij ven of niet? Een vraag die je vroeger pas veel later hoefde te beantwoorden, die moet nu eigenlijk al beantwoord worden op het moment dat de ambtenaar de diskette in de computer stopt. Een heel nieuw gegeven. Nu merk je dat al aan de archieven. Als ik er wel eens kom, krijg ik steeds met interes sante nieuwtjes op het gebied van compu terverwerking te maken. Omdat het mate riaal dat je moet bewaren straks voor een belangrijk deel digitaal is, zal dat het werk ingrijpend veranderen op een manier die je nog niet helemaal kunt overzien". Het langdurig bewaren van elektronische informatie is een ingewikkelde en dure zaak. "Op zichzelf is dat waar, dat het wel eens in de papieren zou kunnen lopen, met name het toegankelijk houden van snel ver ouderende bestanden. Het is een probleem, dat zich overigens ook in de wetenschap na tuurlijk heel sterk voordoet. Niet alleen bij de rijksarchieven, maar het is veel ruimer. Het is ook een internationaal probleem. Een technisch probleem, dat nog niet tot alle betrokkenen in zijn volle omvang is door gedrongen, en een technisch probleem betekent dat het geld kan kosten. Dat moet je dan onder ogen zien. Het is een beetje moeilijk om daar nu iets concreets over te Het interview met staatssecretaris Nuis werd op maandag 5 februari 1996 gehouden Nulnummer augustus 1996

Archievenblad | 1996 | | pagina 4