Wilt u ook het Archievenblad ontvangen Kijk op pagina 3 van dit blad 1807-1891) 6 Signalementen Inventarissen Algemeen Digitaal http://oasis.leidenuniv.nl/nhda/esf/projects/ 42 ■:ig belangrijk voor stadsgezicht, nomische len ontworpen, die het aanzien van de stad drastisch zouden veranderen. Ook Amsterdam-Noord en het 'achterliggende land' moest worden ontsloten. Tal van initiatieven werden ondernomen om een vaste oeververbinding over of onder het IJ te realiseren. In het Gemeentearchief worden deze ideeën en ambities die uitmondden in concrete maar onuitgevoerde plannen bewaard. Een van de meest bijzondere plannen is het project Galman. Presentatieontwerp van een vaste oeververbinding over het U door Jan Galman, 1860 collectie Historisch-topografischc Atlas, Gemeentearchief Amsterdam Nulnummer augustus 1996 leesbare hoofdstukken, namelijk: Projectaanpak (Been), Aanschaf en invoering van een systeem (A.C. Geertzema) en Case 1, Document verwerking in een opleidingsinstituut (Been). Deze drie hoofdstuk ken overlappen elkaar vrijwel geheel. "Projectaanpak" is algemeen bedoeld, en kan dan ook op iedere type organisatorische veranderin gen betrekking hebben. "Aanschaf en invoering van een systeem" gaat inderdaad over de invoering van een informatiesysteem. Het is echter zo weinig vakgericht, dat het op elk onderdeel van de interne organisatie van een instelling betrekking kan hebben, bijvoorbeeld het wagenpark. Deze twee hoofdstukken hebben ten opzichte van elkaar geen meerwaarde. Case 1 tenslotte gaat helemaal niet over documentmanagement, maar over de produkde van leermiddelen door een opleidingsinstituut. Ook dit is allesbehalve documentge- richt: wie met de tekstverwerker het woord leermiddelen, syllabus etc. vervangt door begrippen uit een willekeurig ander vakgebied, kan op eenvoudige wijze leren hoe men een produktielijn voor was- poeder, fietsen, koekjes of ondergoed opzet, hetgeen de werkgele genheid voor documentalisten en archivarissen op onverwachte wijze bevordert. Deze op zich goede hoofdstukken zijn niet document- specifiek. Met het stuk van Geertzema zou de materie voldoende zijn belicht. Twee auteurs van dit werk gezamenlijk behandelen het onderwerp - voor de vierde keer dus - in de afleveringen van maart en april 1996 van het tijdschrift Overheidsdocumentatie. De auteurs hebben blijkbaar een goede handleiding projectmanage ment gehanteerd, die overigens in de bibliografie ontbreekt. In de bibliografie wordt als bron voor archiefterminologie het war rige Archieftermen van M. Bouwman, Den Haag 1981 genoemd, en niet het Lexicon van Nederlandse Archieftermen uit 1983. Ook Ar chiefbeheer in de praktijk ontbreekt overigens, evenals iedere andere verwijzing naar vakliteratuur op archiefgebied. Enkele storende fouten en onvolledigheden in het hoofdstuk Het document en de wet (door De Jong) hadden na raadpleging ervan vermeden kunnen worden. In hoeverre de in dit hoofdstuk geboden informatie is af gestemd met een andere recente Samsom-Tjeenk Willink uitgave, nl. Bewaren van informatie; wet en regelgeving in de praktijk (ook niet in de bibliografie) heb ik niet nagegaan. De lezer zal intussen wel begrepen hebben, dat deze recensent Docu mentmanagement in de praktijk niet hoog aanslaat. Wie achterdochtig wordt omdat de recensent tevens redacteur en auteur is van Archief beheer in de praktijkkan ik uiteraard alleen maar aanraden om Docu mentmanagement in de praktijk zelf kritisch te benaderen. De inhouds opgaven van beide werken laten weinig overlappingen zien, al bevat de eerste aflevering van Documentmanagement verhoudingsgewijs vrij veel van wat ook in Archiefbeheer in de praktijk vollediger en vooral systematischer te vinden is. De geplande inhoud van Document management getuigt niet van enige zin voor systematiek. Bestaat er geen losbladige uitgave Handboeken schrijven in de praktijk? Daaraan lijkt behoefte te bestaan. Arnold den Teuling door J.J.Ph.G. Kaajan J.U.D.Y. Khan, Inventarissen van de archieven van: I. De Gemengde Commissie van de Stenografische Dienst der beide Kamers der Staten- Generaal 1849-1989; II. De Stenografische Dienst 1849-1989 (1993), 's-Gravenhage: Centraal Archief, Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, 1995. Met lit.opg., ill., 47 p. Toegang op de gegevensbestanden met betrekking tot het beleidsterrein van de Rijksbegroting: actor minister van Financiën (1919-) 1940-1979 (-1991), actor secretaris-generaal van Financiën 1940-1945, actor Commissie ter voorbereiding van een herziening van de Comptabi liteitswet 1927 (1956-1960), actor Interdepartementale Commissie van de Ontwikkeling van de Beleidsanalyse (1971-1983), Winschoten: Cen trale Archief Selectiedienst, 1996 (CAS-inventaris-nr: 220). 262 p. Noord-Holland P.J. Margry, Inventaris van het archief van het Gezelschap van de Stille Omgang te Amsterdam (1881-1990), Aerdenhout: Gezelschap van de Stille Omgang, 1996. Met bijl., ill., 47 p. Zuid-Holland A.P. van Vliet, Archief van de Diaconie van de Hervormde Gemeente Maassluis (1606-1985)Maassluis, 1995. Met lit.opg., reg., 49 p. P.G.J. Huismans, Inventaris van het archief van de voormalige gemeente Arkelen Rietveld (1805) 1817-1937 (1955) en van het Burgerlijk Armbestuur 1808-1965, Zoetermeer: ODRP facilitair bv, 1996. Met aanw. voor de gebruiker, lit.opg., bijl., ind. van persoonsnamen, zakenind., 58 p. A.C. Doeser, Inventaris van de archieven van de gemeente Alblasserdam, (1931) 1932-1975 (1989), Alblasserdam, 1996. Met bijl., ind., ill, 190 p. uit Historia Informatica DOCITDocit is door het Nederlands Historisch Data Archief ont wikkeld voor het documenteren van databestanden met historische gegevens. Informatie bij NHDA, afdeling Data en Documentatie, Doelensteeg 16, 2311 VL Leiden. Tel. 071-5272228. E-mail: NHDA@RULLET.LEIDENUNIV.NL Een prachtig voorbeeld van wat via internet kan worden aangebo den, biedt de universiteit van Bergen (Noorwegen). Een bestand van de census van 1801 kan met behulp van full-text zoekmogelijkheden worden doorzocht en de raadpleger kan zelf tabellen genereren op basis van de gegevens uit dit databestand. HTTP://WWW.UIB.NO/HI/1801 PAGE.HTML De Electronic Leake, betreft een selectie van Volume II van Leake's Travels in Northern Greece (London 1835). William Martin Leake (1777-1860) was een van de grote kenners van de topografie van het antieke en vroeg 19e eeuwse Griekenland. In opdracht van de Britse regering verbleef hij twee maal langdurig in Griekenland, hetgeen resulteerde in drie grote publicaties. De elektronische editie geeft een indruk van de mogelijkheden van een publicatie via internet. De electronische Leake heeft een hypertext-structuur. Het internet adres van de electronische Leake: LEAKE/HTML/HOMEP AGEHTM Overig Karei Veile, Het Vredegerecht en de politierechtbank (1795-1995). Organisatie, bevoegdheden en archiefvorming (Brussel 1995) A.J. Veenendaal en J. Roelevink, Unlocking government archives of the early modem period. Papers presented at a workshop held at the Institute of Netherlands History (The Hague 1995) M i H -

Archievenblad | 1996 | | pagina 25