Speed passe- V partout Jaar voorot 50 jaar NGV door Yvonne Jansen-Linse 'Ü3 S Speedmat De unieke speedmat 4-richtingen snijkop snijdt een passe-partout met schuine kan ten zonder aftekenen of draaien van het kar ton. Conserva Barth van Gelder Zuurvrij karton van 100% cellulose in 3 tinten wit, 4 diktes en formaten tot 100 x ISO cm. American conservation board Zuurvrij karton van 100% cellulose in 4 tinten wit, een dikte en formaten tot 150 x 260 cm. Barth lijsten Nederland bv, Industrieterrein Boxtel tel. 04116-72543* telefax 94116-84076 postbus 83, 5280 AB 26 Op 11 mei 1996 vierde de Nederlandse Genealogische Vereniging haar vijfdg jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum werd een Genealogische Adviesdag gehouden in de Jaarbeurs te Utrecht. Met bijna 11.000 leden, 31 regionale afdelingen en een eigen verenigingscentrum behoort de NGV tot een van de grootste genealogische organisaties ter wereld. Hoewel zeker niet alle 11.000 leden op 11 mei aanwezig waren, werd deze Adviesdag zo druk bezocht dat het beeld van een grote, levendig functionerende vereniging zeker werd bevestigd. Yvonne Jansen-Linse doet verslag van deze landelijke manifestatie, gevolgd door een samenvatting van de feestrede die de voor zitter ten gehore bracht waarin deze enkele kritische kanttekeningen plaatste bij de digitaliseringswoede. Technologische ontwikkelingen Nulnummer augustus 1996 27 Tijdens deze landelijke manifestatie konden vele archief instellingen zich presenteren. Er werd niet alleen infor- matie gegeven over archieven in het algemeen, maar de bezoekers kregen ook inzage in bijzondere bronnen en uitgaven. Op deze wijze was het mogelijk ter plekke voorouders op te sporen in de klappers, fiches en boeken die door de archieven en verenigingen waren meegeno men en op de tafels in de kraampjes ter inzage lagen. Een echte vooroudermarkt dus. De NGV zelf was ruimschoots vertegenwoordigd door de presentaties van de vele regionale- en van functionele afdelingen zoals de afdeling Heraldiek en de afdeling Computergenealogie. De afdeling Rotterdam en omstreken had met behulp van kaarten, foto's en genealogische gegevens een kleine tentoonstelling ingericht rond het thema 'Rotterdam en het water van 1600 tot heden'. Daarnaast waren ook vele andere instellingen en verenigingen aanwezig zoals het Spoorwegmuseum (met conduitestaten van spoor wegfunctionarissen), de Indische Genealogische Vereniging, de Caledonian Society (Nederlands-Schotse genealogische en culturele vereniging), de Vlaamse Vereniging voor Familiekunde en histori sche verenigingen. Als wegwijzer voor deze markt werd een gids uitgebracht met hierin een overzicht van alle deelnemende organi saties en NGV-afdelingen en diensten. Een handige en informatieve gids, die ook na 11 mei bijvoorbeeld op studiezalen van archief diensten nog goede diensten kan bewijzen. De genealogische markt werd 's ochtends officieel geopend door Rob Dix, voorzitter van de NGV. Zijn feestrede wordt hier in verkorte vorm weergegeven. Vijf oprichters, de heren van Ham, van Rijn, Vogelpoel, Nele mans en Kilsdonk hebben op 19 december 1944 in Amsterdam de basis gelegd voor wat sinds 1946 officieel de Nederlandse Genealo gische Vereniging heet. Zij zullen nauwelijks hebben kunnen bevroe den waartoe hun initiatief zou leiden. Zij wilden slechts stamboom Q- Genealogische adviesdag in de Jaarbeurs te Utrecht onderzoek voor iedereen toegankelijk maken en door samenwerking de resultaten vergroten. Elkaar helpen door uitwisseling van gege vens, informatie over bronnen en methoden van onderzoek. De jaren tachtig worden gekenmerkt door de opkomst van de auto matisering. Het is op tijd gelukt deze technologische ontwikkeling binnen de vereniging op te vangen. De toepassing van de computer en de datacommunicatie binnen de vereniging zijn van cruciaal be- lang gebleken. Allereerst hebben wij daarmee de jeugd en een nieuwe groep geïnteresseerden weten te bereiken. Lag de belangstelling aan vankelijk bij het ontwikkelen van genealogische programma's voor een breed spectrum van computers, de razendsnelle technologische vooruitgang bracht volkomen nieuwe toepassingen met steeds krachtiger apparatuur onder handbereik.

Archievenblad | 1996 | | pagina 17