RUIMTE PROBLEMEN? Column kwestie van tijd Ruimte- en arbeidstijdbesparende opbergsystemen Monta-Lift® en u kunt niet verhuizen Monta-Mobil® Monta-Shelf® DoorJ. Folkerts 25 ARCHIEF Bij het inrichten van archieven is effectief gebruik van de ruimte één van de belangrijkste uitgangspunten. Verlaag de kosten van uw archief met Bruynzeel Storage Systems Samen met u analyseren onze specialisten uw archief. Daarna onderzoeken zij de mogelijkheden van de beschikbare ruimte en geven u het meest kosten- en ruimtebesparende advies. Bruynzeel Storage Systems biedt de oplossing! De Monta®-archiefsystemen van Bruynzeel zijn een begrip voor efficiency en kwaliteit. Naast de klassieke archiefkasten Monta- Shelf® en Monta-Manager®, levert Bruynzeel ruimtebesparende Monta-Mobil® verrijdbare archieven en Monta-Lift® paternos ters. Met Monta-Mobil® kan de opnamecapaciteit van een archief zelfs verdubbelen, zodat voor dezelfde hoeveelheid te archiveren stukken de helft van de ruimte nodig is. De meerinvestering in Monta-Mobil® verdient zich hierdoor bin nen twee jaar terug. Bruynzeel Storage Systems betekent voor u: met ruim 45 jaar ervaring de meest ervaren archief- en bibliotheekinrichter deskundige en ruimtebesparende adviezen van onze medewerkers die voor u,eerder probleemoplossers dan produkt-verkopers zijn een compleet pakket van archiefsystemen tot accesoires fabricage en montage onder GSF-keur en ISO 9001, uw waarborg voor kwaliteit en veiligheid korte levertijd en een uitstekende aftersales service Overtuig uzelf, bel (077) 306 90 00 of fax (077) 307 81 33 en vraag onze documentatie aan, of laat een van onze deskundi ge adviseurs u geheel vrijblijvend voorrekenen hoeveel u kunt besparen. e.„tms! BRUYNZEEL bruynzeel STORAGE SYSTEMS Bruynzeel Storage Systems BV, Postbus 7118, 5980 AC Panningen Statische opstelling Monta-Mobil® verdubbelt uw opbergcapaciteit Kort geleden volgde ik bij het Kenniscentrum voor Toegepaste Bedrijfskunde in Rotterdam een cursus. Het onderwerp was Internet voor informa tieleveranciers. Het clubje deelnemers was klein maar gevarieerd: een applicatiebeheerder, een marketing manager, een bibliothecaris, een voor lichter en een archivaris. Vier mannen en een vrouw. Gemiddelde leeftijd vijfendertig of iets daarboven. Maar veruit de jongste was de docent. Ik schatte hem op niet ouder dan vijfentwintig. Plezierig vond ik de casual toon: hier geen hyperventilerende goeroe die ons kwam bekeren tot de genoegens van het leven on-line. Nee, als je de docent zo hoorde oreren dan bestond Internet al minstens een eeuw. Het is inderdaad verbazingwekkend hoe snel nieuwe dingen weer normaal worden. Bij ons Zwolse archief had een jaar geleden nog niemand van het World Wide Web gehoord. Nu hebben we in sommige weken al meer digitale dan 'gewone' bezoekers en bestaat een groeiend deel van onze post uit e-mail. Wie zich dan realiseert hoe relatief weinig er nog op onze web-site te vinden is, vraagt zich af welke spectaculaire groei er nog te verwachten is wanneer wij eenmaal massieve bestanden on-line beschikbaar gaan stellen. Op het digitale terrein strijden Internet en de machineleesbare gegevensbestanden (MLGs) om de aandacht van de archivaris. Over de hele linie hebben de MLGs daarbij nog een flinke voorsprong. Opmerkelijk eigenlijk: volgens iemand die in Nederland alom erkend wordt als een specialist op dit terrein zijn de resultaten van de landelijke studies tot nu toe teleurstellend. Er zijn de nodige theoretische exercities geweest, maar er is nog weinig praktijk. Bij Internet lijkt het andersom. Een snel groeiende praktijk, maar nog weinig theorie. Bij het begrip machineleesbaar heb ik overigens een onweerstaanbare associatie met de jaren vijftig. Ik zie een grote, hoge zaal met een gladde, licht spiegelende vloer. Daarin een reusachtig apparaat dat knarst en piept, voorzien van regelpanelen met VU-meters en een eindeloze hoeveelheid knoppen. Deze helse machine braakt een eindeloze hoeveelheid ponskaarten uit. Het is een begrip dat klinkt naar de vroegste geschiedenis van het automatiseringstijdvak. In de kring van ons vakgebied wordt meestal het acroniem MLG gebruikt, bij voorkeur gekoppeld aan 'problematiek'. Wie niet weet wat MLG betekent is niet een van ons, hoort er niet bij. Als we over de MLG-problematiek praten, worden de gezichten op ernstig gezet en knikken wij elkaar toe in vanzelfsprekende consensus over de gewichtigheid van deze kwestie. Het gebruik van het genoemde acroniem hoort bij de canonisering van deze problematiek voor ons vakgebied. Waarom hebben we het eigenlijk niet gewoon over digitale gegevensbestanden Een wijsneus zal ongetwijfeld tegenwerpen dat er ook bestanden zijn die wel machineleesbaar zijn maar niet digitaal. Maar laten we gewoon zeggen wat we bedoelen, en nagenoeg altijd zijn dat toch digitale bestanden. Archivarissen claimen terecht een deskundigheid op dit moeilijke terrein dat de kern van ons vak raakt, het beheren en ontsluiten van toekomstige informatiestromen. Terwijl wij echter tot over onze oren in de nota's en de definitiekwesties zaten, hebben we even niet opgelet. In de echte wereld om ons heen heeft zich de afgelopen twee jaar een digitale communicatierevolutie voltrokken die zijn weerga niet kent. Zoals ik in een vorig nummer van het Nederlands Archievenblad al eens uiteen heb gezet, heeft de aarzeling om on-line te gaan iets te maken met het betrekkelijk ongrijpbare en oncon-troleerbare karakter van het net. We zien hier een oude tweedeling terugkomen in de archiefwereld: de door velen zo bewonderde collega's uit Canada en de Verenigde Staten hebben niet geaarzeld en hebben omvangrijke web-sites ingericht. Niet alleen de nationale archiefdiensten maar ook talloze lokale en regionale archieven zijn er op het Internet te vin-den. Hetzelfde geldt voor andere Angelsaksische landen als Groot-Brittannië, Ierland en Australië. Op het moment dat ik dit schrijf zijn de nationale archieven in Nederland en Duitsland nog onvindbaar op het Web. Zijn dit niet juist de landen ivaar het archiefwezen traditioneel meer op het overheidsapparaat en minder op de burger was gericht? Hopelijk is deze tegenstelling van tijdelijke aard. Maandelijks krijgen wij in Zwolle van onze service-provider een dik pak papier met alle raadplegingen van onze web-site gedurende die maand. Zo weet ik nu dat de collega's van de archiefschool in Marburg ons in de afgelopen periode al verschillende keren een digitaal bezoek hebben gebracht, waarbij ze niet alleen onze Duitstalige home-page maar ook een groot aantal andere documenten hebben bekeken. Een dergelijk digitaal bezoek is een voorafschaduwing van wat ons te wachten staat: namelijk een globalisering van de vraag. Pas nu blijkt echt hoe groot het potentieel aan belangstellenden voor onze archieven is. Deze latent aanwezige vraag werd tot nu toe door financiële en geografische drempels gehinderd. Nu kan men vanuit Canada ook rustig om elf uur 's avonds nog eens kijken wat men bij de Nederlandse archieven te bieden heeft. Niet alleen de vraag globaliseert, ook de kennisuitwisseling tussen archivarissen zal in rap tempo globaliseren. Bij de voorbereiding van de digitale tentoonstelling Een stroom van tijd zie http:lwww.obd.nllstroom.htm) die de gezamenlijke stadsarchieven langs de LJssel kort geleden hebben georganiseerd, hadden we dringend behoefte aan de ervaringen van buitenlandse collega's op dit terrein. Tien minuten zoeken op het net en ik had een uitstekend artikel van een Amerikaanse collega, precies wat ik zocht, keurig uitgeprint. Geen bibliografisch onderzoek en bestellen van artikelen uit obscure tijdschriften, maar wat surfen over het net. Ik haast mij te zeggen dat het niet altijd zo gemakkelijk gaat. Maar - en voor wie vooruit wil kijken is dat toch de kern - het potentieel is eindeloos. Nulnummer augustus 1996

Archievenblad | 1996 | | pagina 16