Archiefnieuws 'Geluk met de domme' Risicobeheersing 22 Kring van Archivarissen hij Lagere Overheden Projectgroep Risicobeheersing Archieven PIVOT Ochtendsluiting bibliotheek Algemeen Rijks archief Avondopenstelling Utrechts Archief Koninklijk Huisarchief: tijdelijke sluiting en beperkte dienstverlening gen in de rest van het Gelderse rivierengebied. Was men overal over gegaan tot evacuatie? De streekarchivariaten in het gebied hebben te maken met meer dere locaties, waardoor bij calamiteiten het personeel van de archief dienst zijn aandacht moet verdelen. Bij het Streekarchivariaat De Liemers en Doesburg lagen bij de ge meenten, die bij een dijkdoorbraak bedreigd werden, de plannen tot verplaatsing van de archieven gereed, maar gelukkig bleek evacuatie niet nodig. Het Gemeentearchief Wageningen had al vroegtijdig contact met het crisisteam en waren voorzieningen getroffen. Uiteindelijk werd een aantal archieven intern verplaatst naar hoger gelegen verdiepingen. Bij het Streekarchief West Betuwe waren voorzieningen in het ge meentehuis van Lingewaal te Asperen niet nodig. In Neerijnen werd de archiefkelder ontruimd en de archieven verspreid over de verdie pingen van het gemeentehuis totdat de vloeren begonnen door te buigen. Daarna heeft de firma Geytenbeek, een commercieel bedrijf voor archiefopslag, nog een deel van de archieven vervoerd en opge slagen. Door de gemeente Geldermalsen werden geen maatregelen genomen, maar werd volstaan met het dichtkitten van een van de kluisdeuren. Het polderdistrict Tieler- en Culemborgerwaarden achtte ontruiming van hun archiefbewaarplaats (in de kelder) voor afgaande aan de evacuatie van de bevolking niet wenselijk in ver band met paniekvorming onder de bevolking. Ook in een later stadium is er niets geëvacueerd. De gemeenten van het Streekarchivariaat Kesteren, Lienden, Echteld en Maurik hebben, toen de situatie kritiek werd, gezorgd voor het verplaatsen van hun archieven naar een veilige hoogte in de gemeen tehuizen. Het Streekarchivariaat Tiel, Buren en Culemborg kende weinig pro blemen in Buren en Culemborg. De bewaarplaats in Buren werd niet bedreigd en in Culemborg is de archiefbewaarplaats ontruimd door de gemeente en zijn de archieven overgebracht naar een bovenverdie ping. In Tiel stelde het crisisteam zich heel formeel op. Door de on duidelijkheid over de risico's kon pas laat met de ontruiming van de archiefbewaarplaats, gevestigd in het souterrain van het gebouw dat gebruikt wordt samen met de openbare bibliotheek, worden begon nen en de samenwerking met de bibliotheek verliep moeizaam. Er was voor Tiel al in 1993 een prioriteitenlijst gemaakt van in geval van dreigend hoogwater naar een hogere verdieping van het gebouw te verplaatsen archieven. De verhuizing van de archieven kon niet vol tooid worden omdat hulp van de gemeente uitbleef en de medewer kers van het archief ook privé moesten gaan evacueren. In totaal werd ongeveer 500 meter, een-vijfde van het aanwezige materiaal, verhuisd. Het overzicht hierboven zegt niets over de getroffen maatregelen bij gemeenten zonder gekwalificeerd beheer van de overgebracht archie ven en ook niet over de maatregelen met betrekking tot de dynami sche en semi-statische archieven in het Gelderse rivierengebied. Een globale inventarisatie door de Provinciale Archiefinspectie leerde dat er zeer verschillend is gereageerd. In veel plaatsen zijn de archieven verplaatst binnen het gemeentehuis naar hoger gelegen verdiepingen of is met purschuim, siliconenkit, waterbestendig zelfklevende (alu miniumfolie en zandzakken geprobeerd de archiefruimten en archiefbewaarplaatsen waterdicht te maken. Er zijn echter ook veel gemeenten die geen enkele voorzorgsmaatregel hebben genomen. Alles overziende is de conclusie dat het Streekarchief Bommeler- waard bij de evacuatie begin 1995 erg veel geluk heeft gehad ten aanzien van bewaarplaats, verhuizer, vrijwilligers, betrokkenheid bestuurders, relatief geringe hoeveelheid te evacueren archief, etc. Alleen bij het Streekarchief Bommelerwaard kwam het tot een algehele evacuatie, elders werd ook veel werk verzet om de eventuele gevolgen van een dijkdoorbraak zoveel mogelijk te beperken, maar vrijwel alle diensten waren slecht voorbereid en moesten roeien met de beperkte riemen die ze hadden. Indien er dijken waren doorge broken zou veel cultureel erfgoed het niet hebben overleefd. Het belang van een goed risico-beheersingsplan kan niet genoeg worden benadrukt. Er schuilt ongetwijfeld veel waars in de wat afgezaagde slogan: 'Het wordt pas echt een ramp indien je niet weet wat je moet doen'. Het geluk was dit keer nog met de domme, want on voorbereide, archivarissen. Het lijkt -de wet van Murphy indachtig- niet verstandig om er op te gokken dat dat ook in de toekomst altijd het geval zal zijn, ook al is ten aanzien van de risico's van het hoge water ook voor ons dijkverzwaring het enige echt goede antwoord. Snel na de 'bijna ramp' is door de Provinciale Archiefinspectie in Gelderland een bijeenkomst van de archivarissen in het Gelderse Rivierengebied belegd en zijn de ervaringen uitgewisseld. Dat heeft geleid tot de instelling door de LOPAI van een 'Werkgroep Risico beheersing voor Archiefdiensten' bestaande uit H.B.N.B. Adam van de Provinciale Archiefinspectie Gelderland als voorzitter, de dames P.C.M.T. Bouten en B.W. Wassink van het Algemeen Rijksarchief, mevr. H.M. van den Heuvel-Habraken van de Provinciale Archief inspectie in Noord-Brabant en ondergetekende. De naam geeft al aan dat de werkgroep veel verder is gegaan dan zich alleen richten op het treffen van maatregelen bij dreigend hoogwater of nadat een overstroming heeft plaatsgevonden. Zelfs is geprobeerd een kader te scheppen dat breder is dan rampenbestrij ding alleen. Gepleit wordt voor een integraal risico-beheersingsplan, waarin ook aandacht is voor beveiliging, vandalismebestrijding, dief stal, bestri-ding van schimmelexplosies, etc. Mede omdat tijdens de hoogwatercrisis van 1995 werd ervaren dat via het bestaande lande lijke en provinciale netwerk van cultuurbescherming maatregelen werden getroffen om museaal cultuurgoed te beschermen, waardoor bijvoorbeeld de rijtuigendependance in Tiel van het Openluchtmu seum te Arnhem en het Marechaussee-museum in Buren probleem loos met medewerking van het leger werden ontruimd, zijn er plan nen ontwikkeld om ook een dergelijke netwerk op te zetten voor het archiefwezen. De werkgroep heeft dankbaar gebruik gemaakt van de ervaringen in Gelderland in 1995, van enkele publikaties van het Centraal Labo ratorium in Amsterdam, van enkele hoofdstukken van Archiefbe heer in de praktijk en vooral van het al bestaande conceptcalamitei tenplan van het Algemeen Rijksarchief en de Koninklijke Biblio theek.3 In november 1995 heeft de werkgroep een rapport afgerond, geti teld 'Risico-beheersing voor archiefdiensten. Voorlopige aanbeve lingen voor organisatie, preventie en salvage'. Het rapport geeft in het eerste hoofdstuk een aanzet om te komen tot een goede risico-analyse en in het tweede hoofdstuk een aantal voorlopige aanwijzingen voor het maken van een risico-beheersings plan, waarbij na het formuleren van een aantal algemene uitgangs punten nader wordt ingegaan op diefstal, brand, waterschade, eva cuatie van archiefmateriaal en schimmelschade. Er wordt dus nog archiefdienst te Den Haag: het Algemeen Rijksarchief, adres: Prins Willem-Alexanderhof 20, 2595 BE te Den Haag. Tel. 070-3315491. In het gekleurde katern van de Koninklijke VAN worden berichten opgenomen die de Vereniging van belang acht om onder de aan dacht van vakgenoten te brengen. Berichten bestemd voor dit katern kunnen worden toegestuurd aan het Bureau van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland, ter attentie van Marjoke de Roos, Postbus 11645, 2502 AP 's-Gravenhage. Samenstelling en portefeuilleverdeling van het bestuur van de Kring van Archivarissen bij Lagere Overheden (KALO) per 1 juli 1996 drs. M.R. Hermans (GA Zutphen), voorzitter, internationale aangelegenheden drs. J. Folkerts (GA Zwolle), secretaris mw. drs. E.T. Suir (GA Deventer), penningmeester, kerkelijke instellingen, WGA mr. C.G.M. Noordam (GA Amsterdam), juridische aangelegen heden drs. W.F.L. Reijnders (SA Kwartier van Oisterwijk), auto matisering, CBG drs. PH. Maarschalkerweerd (GA Amersfoort), materieel beheer, onderwijs G. Timmerman (WA De Groote Waard), waterschapszaken, SOD mw. T. de Groot (GA Zaanstad), beschikbaarstelling, dienst verlening, communicatie Op 21 mei jl. is in Arnhem de projectgroep Risicobeheersing Archie ven voor de eerste maal bijeengekomen. De projectgroep, die wordt gevormd door H.B.N.B. Adam (voorzitter), drs. H.G. van der Hert (secretaris), mw. drs. M.H. van den Heuvel-Habraken en T.A.G. Steemers, heeft het initiatief genomen tot de vorming van twee werkgroepen. De ene werkgroep zal zich gaan bezighouden met het ontwerpen van een model rampenplan ten behoeve van verschillende soorten archiefdiensten. De andere zal zich vooral richten op de coördinatie van de hulpverlening bij grootschalige rampen. In het kader van de archiefwettelijke procedure tot vaststelling van selectielijsten {art. 4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995] ligt ter inzage vanaf 1 juli 1996 voor een periode van acht weken het concept Basis Selectie Document voor archiefbescheiden van het Kabinet der Ko ningin. Het concept kan, tezamen met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek, worden ingezien bij de bibliotheken van het Kabinet der Koningin, het Ministerie van OC&W, de rijksarchieven in de provincie en van het Algemeen Rijksarchief. Voor meer informatie tel. 070-3315409. Bibliotheek vestiging Rijks- Het Algemeen Rijksarchief bereidt zich voor op een structurele ver betering van de dienstverlening aan zijn klanten. Eén van de maat regelen daartoe is integratie van de studiezalen. De vier huidige stu diezalen zullen worden samengevoegd zodat de bezoekers voor alle informatie, zoekmiddelen en aanvragen terecht kunnen in één stu diezaal. Ook in het belang van de dienstverlening zullen op korte termijn de aanschafcriteria van de bibliotheek van het ARA worden bijgesteld. Uiteraard vergen deze veranderingen de nodige voorbereidingen en inspanningen. Bij een volledige openstelling van de bibliotheek zijn deze werkzaamheden niet te realiseren. Daarom is besloten tot de volgende, tijdelijke, maatregel: met ingang van 1 september 1996 is de bibliotheek tot 13.30 uur voor publiek gesloten. Deze maatregel loopt door tot in 1997. Bezoekers wordt geadviseerd in de ochtenduren zoveel mogelijk ge bruik te maken van de archiefstudiezaal en eventueel de Koninklijke Bibliotheek, 's Middags kan men voor informatie en raadpleging weer terecht in de ARA-bibliotheek. Nadat in oktober 1995 bij de Gemeentelijke Archiefdienst van Utrecht een avondopenstelling is geïntroduceerd, zal in september 1996 het Rijksarchief dit voorbeeld volgen. Vanaf 12 september a.s. kunnen onderzoekers iedere donderdag avond gebruik maken van de studiezalen van Rijks- en Gemeente archief. Tot 21.00 uur kan men er terecht voor informatie en onder zoek. Wel moeten vóór 16.30 de gewenste stukken worden aange vraagd. Deze gemeenschappelijke avondopenstelling is een van de stappen op de weg van het samengaan van Rijks- en Gemeentearchief tot één UTRECHTS ARCHIEF. Voor verdere informatie kan men bellen naar het Rijksarchief (tel 030-2753275) en naar de Gemeentelijke Archiefdienst (tel 030-2866611). Najaar 1996 zal bij het Koninklijk Huisarchief worden begonnen met werkzaamheden ten behoeve van de bouw van een nieuw on dergronds archiefdepot, de renovatie van het souterrain en de restau ratie van het casco van het bestaande gebouw. In verband hiermede zullen de archieven en een gedeelte van de ver zamelingen naar elders worden overgebracht. Ook zullen de meeste medewerkers gedurende de bouwperiode op een andere locatie wor den ondergebracht, waardoor de studiezaal moet worden gesloten en de dienstverlening door de verschillende afdelingen nog slechts op beperkte schaal zal kunnen gebeuren. Naar verwachting zal deze si tuatie anderhalf jaar gaan duren. In de periode waarin de verhuizing

Archievenblad | 1996 | | pagina 13