n 097 Blijf digitaal Blijf persoonlijk adverteert trots de video call mogelijkheid met een consulent in plaats van de volautomatische zelfservice adviesfunctie op zijn website. Slimme marketing in tijden waarin iedereen schreeuwt om persoonlijke aandacht? Of steekt er méér achter? Een bekende energiemaatschappij hervormde haar klanten service. Bij het klantcontact werd voortaan hoger opgeleid personeel ingezet met klantgerichtheid als belangrijkste competentie. Het contact moest directer - klanten overdragen aan een collega bleek immers klanten verliezen - en persoon lijker. WhatsApp, sociale media en webcare namen de functie van grote call centers over. De klantwaardering steeg in korte tijd enorm, tot ver boven het gemiddelde in de branche. Raakte dit bedrijf de juiste snaar bij haar klanten? In 2015 nam zo'n 7% van alle consumenten via WhatsApp contact op met een bedrijf en beoordeelde dit contact als goed tot zeer goed. Steeds vaker zien bedrijven persoonlijke interactie met de klant niet als tijdrovend, maar als kans om service te verbinden aan branding en marketing. Klantcontact als instrument om de gunst, loyaliteit en waardering van die klant. Klantcontact niet proberen te vermijden, maar opzoeken! Daarbij geniet digitaal de voorkeur. Uit onderzoek in 2013 door McKinsey naar het verloop van klantcontact en de waardering daarvan blijkt dat klantcontact dat digitaal start, blijft en eindigt de hoogste waardering krijgt, beduidend hoger dan klantcontact dat louter langs traditionele kanalen verloopt (waaronder trouwens ook e-mail wordt gerekend) of dat weliswaar digitaal start, maar traditioneel eindigt (bijvoorbeeld iemand die op een forum een vraag stelt aanraden om even te bellen). Toch verloopt het meeste contact nog langs precies die weg: klanten nemen digitaal contact op, maar worden vervolgens snel naar traditionele kanalen geleid. Voor archiefdiensten die vooral nog bellen en mailen is de boodschap helder: hun dienstverlening leidt hoe dan ook niet tot de hoogst mogelijke klantwaardering, simpelweg door de gebruikte communicatiekanalen alleen al. Natuurlijk kun je niet ieder persoonlijk contact digitaal houden en bovendien kun je niet chatten met iedere individuele bezoeker van je website. En dat is precies het punt waar de techniek ons te hulp kan komen in plaats van aan de kant zou zetten. We moeten nadenken over slimme cross overs tussen de verschillende uitingen van afzonderlijke hulp die we aanbieden. Er zou zelfs een versmelting op dat vlak moeten plaatsvinden om daadwerkelijk effectief te worden. Onder de noemer van app care is de opkomst van service apps waarneembaar. Denk aan een zelfhulppakket bij autopech met stap-voor-stap begeleiding, instructiefilmpjes en tips. Maar ook met op noodzakelijke en wenselijke momenten een directe link naar een wegenwachter op afstand, die door de applicatie bovendien wordt voorzien van alle gegevens die hij of zij nodig heeft om jou meteen te kunnen helpen. Als archivaris mag je fantaseren over de daadwerkelijk digitale archieftoegang met geïntegreerde hulp bij onderzoek en een persoonlijke hotline met de archivaris of andere specialist. Alles wat je nodig hebt en anders een archivaris achter de hand. En denk bij persoonlijk contact ook niet alleen aan het een-op-een contact zoals je van chat kent, maar laat je daarnaast verrassen door de mogelijkheden van veel-op-veel kanalen,

Schetsboek | 2016 | | pagina 96