n 096 Archiefservice met een smiley Overleven Christian van der Ven Daadwerkelijk digitale studiezalen zijn nog ver weg, de eerste schoppen zijn pas juist de bits en bytes ingegaan. Onze websites staan bol van de toegangen en archieven, maar over het geheel genomen gaat het in beide gevallen slechts om rechttoe- rechtaan gedigitaliseerd papier. Dat geldt ook voor alle hulp die we klanten online bieden - van eenmalige opvrager van een bouwtekening tot jarenlange diepgraver in middeleeuwse protocollen. Informatiebladen worden gescand, Latijnse woordenlijstjes online gezet en soms zien we zelfs een instructie filmpje bij een zoekmachine. Een schrale oogst aan ondersteuning als we dit afzetten tegen de traditionele studiezaal, waar deskundige raad en daad op maat vaak slechts een paar meter lopen van de klant verwijderd is. Uit de vragen en problemen die ons vanaf afstand steeds bereiken blijkt dat méér online hulp nodig is dan we nu bieden. Veel archiefcollega's noemen dan zelfbediening en geautomati seerde hulpverlening de meest voor de hand liggende keuze. Tegelijkertijd zijn deze vormen van dienstverlening nog lang geen praktijk in het digitale archiefwezen. Waar consumenten online gewend zijn aan snelle, directe hulp langs de kanalen van hun keuze, is het gros van de archiefinstellingen blijven steken bij louter bellen en mailen. Door de hoge gemiddelde leeftijd van onze huidige gebruikersgroep komen we daar vooralsnog aardig mee weg, maar tijden veranderen snel. Onderzoek door Teleperformance/Forrester onder consumenten in het algemeen, wijst uit dat bijna de helft van de klanten waarschijnlijk afhaakt tijdens het online bestellen van een product als ze niet snel genoeg het antwoord op hun vraag kunnen vinden. Uit ander onderzoek blijkt dat meer dan de helft van de klanten digitale live person help zoals chat verkiest boven telefoneren om redenen als gemak en multitasking. Het aantal archiefdiensten dat chat aanbiedt tegenover telefonisch contact geeft dan een nogal scheef beeld. Nou zal de gemiddelde archivaris denken dat hij toch niet hoeft te leven van de verkoop van producten of dat je voor zijn archieven toch nergens anders heen kunt, maar laat je eens verrassen door de afhaakpercentages en uitstap- pagina's op je website. In andere branches dan de archiefwereld wordt driftig geëxperimenteerd met het informatiseren, automatiseren en zelfs robotiseren van de klantenservice. De virtuele assistente met een brein van kunstmatige intelligentie is niemand meer vreemd. Zeker efficiënt voor het eigen bedrijf, soms misschien effectief voor de klant, maar ook gewaardeerd? Het blijkt dat we moeten uitkijken met geautomatiseerde systemen die de klantenservice medewerker proberen na te bootsen. Nog lang niet iedereen waardeert deze vorm van service, veel mensen wijzen het zelfs af. Een kwestie van tijd, hoor ik je denken, maar generaties mensen volgen elkaar nu eenmaal minder snel op dan technische mogelijkheden geïntroduceerd worden. Sterker nog, in tegenstelling tot wat je zou denken dat de trend is, zetten steeds meer bedrijven - voor wie goede klantenservice een kwestie van overleven is - in deze digitale tijden juist weer de mens achter de knoppen. Via je mobiel kun je chatten met de bank, op het forum van de verzekeringsmaatschappij discussieer je mee over het al dan niet uitkeren bij schade en een ander

Schetsboek | 2016 | | pagina 95