n 094 Gluren bij de buren databases die van minuut tot minuut worden bijgewerkt. Geen telefoongesprekken meer over de omstandigheden in de kamer of appartement, zijn er bijzonderheden in de buurt? Online krijg je die informatie meteen aangeboden in de taal van je keuze. Daarbij komt nog de feedback die andere gasten en gebruikers hebben gegeven en die je vaak vertellen wat je graag wilt weten: op loopafstand van het centrum, lekkere restaurants, goede verbindingen, lastig parkeren etc. Al die informatie kun je tot je nemen wanneer het jou uitkomt: thuis op de bank, of onderweg aan de stadsgrens waar je de nacht wilt doorbrengen. Alles onder de tip van je vinger en snel geregeld met een simpele klik. Daar ga je het als mens altijd tegen afleggen. De digitale vraagbaak komt er onherroepelijk aan. Sterker nog, in een aantal gevallen is die al aanwezig. Ook bij archieven. 25 jaar geleden was de stamboomonderzoeker verplicht de studiezaal van het archief te bezoeken om aan zijn ontdekkings- drang toe te kunnen geven. Nu staat een heel groot gedeelte van die informatie online in de vorm van databases al dan niet met de gescande papieren bron erbij. In die afgelopen 25 jaar hebben zij hun eigen netwerk opgebouwd, via het bulletinboard in de jaren 90 naar de verschillende hedendaagse sociale platforms. In toenemende mate organiseren zij hun vraag en antwoord buiten de geëigende archiefpaden om. De genealoog is daarmee niet een klant die bediend wordt door een robot, of een systeem waar mensen geen enkele rol meer spelen, maar via goed faciliteren van de kant van archieven en slim organiseren en gebruik maken van de beschikbare middelen aan de kant van de onderzoeker, is het stamboomonderzoek verregaand onafhankelijk geworden van de menselijke input van de archivaris/dienstverlener. De geschetste bestaande werkelijkheid van de steeds auto- nomer werkende stamboomonderzoekers krijgt binnen afzienbare tijd opvolgers voor specifieke informatiebronnen van archieven en gemeenten. De informatie die archiefdiensten in hun depot hebben liggen komt in steeds sneller tempo ter beschikking via de diverse websites. Een aantal van die informatiebronnen leent zich uitstekend om zonder tussenkomst van mensen door onderzoekers geraadpleegd te worden. Het gaat dan om bronnen als bouwdossiers, milieuvergunningen e.d. Die informatie wordt bijna uitsluitend op adres bevraagd. Die manier van zoeken is heel eenvoudig te automatiseren en het duurt geen vijf jaar meer voordat het grootste deel van de bouwvergunningen online, zonder menselijke tussenkomst doorzocht en geraadpleegd zal worden. Het zou van arrogantie getuigen om vol te blijven houden dat de voortdurende ontwikkeling op het gebied van KI geen invloed heeft - en zal hebben - op het gebruik van archiefinformatie, of de verwachtingen van gebruikers van die informatie. Archieven moeten zich opnieuw positioneren in het spel van vraag en antwoord. Met de toenemende digitale beschikbaarheid van informatie in de vorm van open, herbruikbare, (overheids)data zullen gemeenten en daarmee ook archieven niet langer de exclusieve toegang tot die informatie kunnen bieden. Als ze de vragen uit de samenleving willen blijven beantwoorden, of in die beantwoording een rol willen blijven spelen dan zijn andere manieren van werken noodzakelijk. Het toelaten van die gedachte en het introduceren van steeds verdergaande technische tools is daar onlosmakelijk mee verbonden. Opnieuw geldt hier, net als bij de hele ontwikkeling rondom web 2.0: omkijken naar het verleden en het koesteren

Schetsboek | 2016 | | pagina 93