093 n n Computer says YES De gebruiker kiest voor ons Luud de Brouwer Hoe je het ook wendt of keert, kunstmatige intelligentie (KI) is in opmars. Op allerlei gebieden is een race aan de gang om steeds meer processen te automatiseren en te onttrekken aan de invloed van de mens van vlees en bloed. De microprocessors of chips die onderdeel uitmaken van bijna alle (huishoudelijke) apparaten, bevatten verbindingen die het menselijk oog niet kan zien, laat staan dat een mens ze kan maken. Het zijn machines die ze maken. Chirurgen opereren met hulpmiddelen die veel verfijnder bewegen en reageren dan een mensenhand ooit zou kunnen. In alle aspecten van het leven dringen computers, of producten die gemaakt worden met behulp van computers, steeds verder binnen. Na het schaakspel is nu ook het spel Go, met een veelvoud aan variabelen, ten prooi gevallen aan de toenemende computer isering. De wereldkampioen is voor het eerst verslagen door een computer. De auto rijdt op steeds meer plaatsen in de wereld helemaal autonoom over de wegen en de navigatie van het verkeer wordt gedomineerd door satelliet informatie via een scherm in auto, motor en fiets. Zelfs de voetganger is steeds afhankelijker van de digitale input in zijn devices. In de zorgsector worden vele miljoenen geïnvesteerd om robots delen van de zorg over te laten nemen: het invoelende zeehondje als troostknuffel. In het onderwijs herhaalt een robot moeiteloos duizenden keren hetzelfde totdat de leerling het begrijpt. Wat te denken van de boost in de domotica? We laten steeds meer over aan techniek waar het ons welbevinden betreft, wanneer de verwarming aan moet, de gordijnen dicht, de magnetron aan en het licht uit. Via social media delen we veel van ons leven, onze gedachten, meningen en opvattingen, hoe we ons voelen zowel emotioneel als fysiek. Facebook heeft een serie emoticons toegevoegd die meer nuances van ons gevoel over berichten prijsgeven. Het gedrag van mensen op datingapps en datingwebsites is nog een belangrijke verzameling van metadata over menselijk gedrag, voorkeuren en gevoelens. Al die ontwikkelingen leiden tot een omvangrijke en onstuitbare verzameling van data die steeds meer prijsgeeft over het gedrag van mensen. Die immense dataverzamelingen stellen programmeurs steeds beter in staat om algoritmes te programmeren die menselijk gedrag simuleren en daarmee tot steeds verfijndere kunstmatige intelligentie. In al dat big-data-geweld zal uiteindelijk de informatieprofessional die in archieven werkt met de vraag van onderzoekers en burgers zijn taak overdragen aan een machine. Alle archiefinstellingen samen hebben (helaas!) een beperkte economische impact. Dat verhindert waarschijnlijk gedurende lange tijd een robotoplossing in de dienstverlening van archief diensten. Maar op enig moment zullen ook de archiefprofessio nals zich niet meer kunnen onttrekken aan de onstuitbare opmars van KI die steeds meer werk van hen gaat overnemen. Wie gaat er nog naar een reisbureau om een hotel of huisje te boeken? Websites en fabelachtig goed werkende apps hebben die rol al voor het allergrootste deel overgenomen. Komt dat omdat we geen mensen meer willen zien of spreken? Nee, de techniek maakt het mogelijk om veel sneller een geschikte kamer of appartement te vinden uit een overvloedig aanbod in

Schetsboek | 2016 | | pagina 92