n 087 De conclusie BHIC HUA GA Tresoar HCO NHA RHCL Zeeuws Niewland Behoud van het origineel 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Raadpleegfrequentie 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Omvang van het archief 1 Belang van het archief voor de (lokale) geschiedenis 1 1 1 1 1 Materiële staat (als in: wel of niet makkelijk te scannen en doorzoekbaar te maken) 1 1 1 1 1 1 1 Anders 1 1 1 1 1 Figuur 1: Overwegingen die bij RHC een rol spelen bij de keuze voor de digitalisering van archieven. Op basis van de casestudy en de resultaten van de enquête wordt het tweede deel van de onderzoeksvraag bevestigend beantwoord. Er kan op basis van de wijze waarop RHC's archival Intelligence bijbrengen, worden getoetst of de websites ook als digitale onderzoekomgeving kunnen worden beschouwd. De methodes van Bromley en Gillespie kunnen uitstekend worden toegepast bij onderzoek naar de websites van Nederlandse archiefinstellingen. De content-analyse is een bruikbaar middel bij het onderzoek naar de wijze waarop de Regionaal Historische Centra hun online bezoekers archival intelligence bijbrengen. Door het codeboek van Bromley aan te passen en uit te breiden, konden alle elementen die in een echte digitaleonderzoek- omgeving aanwezig moeten zijn, worden onderzocht. Op het eerste deel van de onderzoeksvraag, kunnen de websites nu ook daadwerkelijk digitale onderzoekomgevingen worden genoemd, is het antwoord ontkennend. Annnamaria Carusi en Torsten Reimer deden in 2009 onderzoek naar Virtual Research Environments in het Verenigd Koninkrijk. Volgens hun definitie is de digitale onderzoekomgeving: "Een omgeving op het web die voornamelijk door de gemeenschap van onderzoeker wordt gedragen en onderhouden en waar deze onderzoekers toegang hebben tot data, tools en bronnenmateriaal, waar samengewerkt kan worden en waar data veilig kunnen worden bewaard". Volgens Carusi en Reimer wordt een digitale onderzoek omgeving in stand gehouden door een gemeenschap van gebruikers, kan in die omgeving onderzoek worden gedaan in

Schetsboek | 2016 | | pagina 86