Het aanbod n n 075 Op verschillende momenten werd tijdens dit Atelier opgemerkt dat de digitale onderzoekomgeving nog ver is van wat het zou kunnen zijn. De archiefinventarissen die online worden aangeboden, zijn niet meer dan digitale kopieën van de papieren inventarissen en er wordt nog nauwelijks gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de online omgeving biedt, wat die ook kunnen zijn. In dit deel van het schetsboek wordt in kaart gebracht hoe een deel van de huidige Digitale Onderzoekomgevingen momenteel is ingericht. Studenten die aan de UvA het vak vergelijkende archiefweten schappen van Theo Thomassen volgden, hebben de websites van de Regionaal Historische Centra aan een kwantitatief onderzoek onderworpen. Centraal stond de vraag of de websites van de RHC's beschouwd kunnen worden als digitale onderzoek omgeving, en zo ja, of deze websites bijdragen aan de ontwikkeling van archival intelligence. Immers, zo blijkt uit eerdere bijdragen, het beschikken over archival intelligence is een voorwaarde om goed onderzoek in archiefbronnen te kunnen doen. Lita Wiggers en Bram van de Ven hebben het volledige onderzoek van de studenten samengevat tot een bijdrage voor het schetsboek. Daan Hertogs stelt in zijn bijdrage hoe de transitie van analoge studiezaal naar digitale onderzoekomgeving nog hortend en stotend verloopt. Hij pleit voor een tussenvorm, een fygitale studiezaal waar onderzoekers met snelle digitale tools ook de moeilijker toegankelijke archiefcollecties kunnen raadplegen. Welmoed Bons, Daan Hertogs, Peter Schulpen, Lita Wiggers en andere deelnemers Open Ateliers Foto: Angeline Swinkels, Den Bosch

Schetsboek | 2016 | | pagina 74