073 Er zijn hiervoor momenteel twee modellen beschikbaar: 1. Het basisgeneriekmodel laat de onderzoeker een gedeelte van zijn zoektocht digitaal uitvoeren, maar biedt het uiteindelijke archiefstuk in de studiezaal aan. 2. Het digitaal-verbaalmodel laat de onderzoeker zijn gehele zoektocht digitaal uitvoeren, ook het uiteindelijke archiefstuk krijgt hij op zijn computerscherm te zien. Enkele voordelen en nadelen van beide systemen: Voordelen Bij het digitaal-verbaalmodel hoeft de onderzoeker niet naar de archiefinstelling om het stuk in te zien. Vanachter zijn computer kan hij zijn zoektocht uitvoeren, van het intypen van de zoekopdracht tot het uiteindelijk inzien van het archiefstuk. Door te zorgen voor een lijst met veelgebruikte trefwoorden kan ook een onderzoeker die niet weet waar hij moet beginnen met zoeken op ideeën worden gebracht. Nadelen Veel woorden die vroeger gebruikt werden hebben nu een andere betekenis. Een voorbeeld hiervan is het woord alimentatie. Alimentatie betekende vroeger iets anders dan tegenwoordig. Als een onderzoeker dit niet weet kan hij het woord verkeerd begrijpen en/of gebruiken en gehinderd worden in zijn onderzoek. Namen die veranderd zijn. Een voorbeeld hiervan: een rubriek die tot en met 1911 bij een bepaalde naam genoemd werd, was in 1912 opeens onder een andere naam te vinden. Als een onderzoeker dit niet weet, heeft hij geen idee waar de desbetreffende rubriek is gebleven. Hij kan denken dat de rubriek is afgesloten, terwijl deze onder een andere naam is verder gegaan. Op onderzoek achter de computer thuis. Illustratie Karlijn van der Wijk [v<ru.0rtt

Schetsboek | 2016 | | pagina 72