072 Raadpleegbare seriearchieven Stap 1 Doe aan voorlichting Stap 2 Digitaliseer de stukken Henny van Schie geeft les in seriearchieven. Illustratie Karlijn van der Wijk Twee stappen om de digitale raadpleegbaarheid van seriearchieven te vergroten voor onderzoekers Karlijn van der Wijk Een groot deel van de onderzoekers, zowel online als in de studiezalen, is niet of nauwelijks bekend met seriearchieven. Seriearchieven zijn archieven die formeel gelijksoortig geordend zijn op kenmerken zoals functie en/of ontwikkelingsstadium. Zolang onderzoekers dit niet weten zullen seriearchieven, hoe digitaal toegankelijk ze ook zijn, nog steeds niet of nauwelijks geraadpleegd worden. Het is dus van belang allereerst de bekendheid van seriearchieven te vergroten. Dat kan op verschillende manieren: Maak een gids waarin wordt uitgelegd wat seriearchieven zijn, wat de structuur ervan is en hoe erin gezocht moet worden. De gids kan zowel op papier als digitaal worden aangeboden. Zowel Henny van Schie, archivaris bij het Nationaal Archief, als Hein de Graaf, vrijwilliger bij het Nationaal Archief en gespecialiseerd in het verbaalarchief van het Ministerie van Koloniën, hebben al een gids gemaakt waarin seriearchieven worden genoemd en uitgelegd. Deze kunnen als bouwstenen gebruikt worden bij het maken van een hedendaagse en digitaal raadpleegbare gids. b. Maak een instructiefilmpje waarin stap voor stap wordt uitgelegd hoe er gezocht moet worden in serie archieven. Laat hierin de onderzoeker over de schouder meekijken van een medewerker die het voordoet. Op dit moment kunnen onderzoekers, als ze onderzoek willen doen in serie archieven, terecht op de studiezaal. Maar in deze tijd, waarin er meer dan ooit gebruik wordt gemaakt van digitale middelen, is het van groot belang onderzoekers ook digitaal van dienst te kunnen zijn. Door informatie te digitaliseren wordt er een grotere doelgroep bereikt en door open data beschikbaar te stellen kan de informatie verrijkt worden met (nieuwe) informatie van onderzoekers.

Schetsboek | 2016 | | pagina 71