n p 063 O O O O O Een generiek presentatiemodel? Het is niet de eerste keer dat dit onderwerp onder de aandacht staat (zie leestips). Er zijn dan ook al diverse hulpmiddelen bedacht om de bezoeker bewust te laten worden van deze informatie onder de radar: infobladen, instructiefilmpjes, contextinformatie, transcriptie, enz. H.G. Visscher pleit in zijn afstudeerscriptie voor een samenwerking tussen archiefdiensten en gebruiker, omdat de archivaris nooit bij machte is om de volumineuze seriearchieven zelf inhoudelijk te beschrijven. De gebruiker kan bijvoorbeeld archiefdocumenten transcriberen of taggen. De archiefdienst zou dit moeten faciliteren en de kaders stellen. Een voorbeeld hiervan is het crowdsourcing- platform Vele Handen. Ons onderzoek gaat een stap verder. Want stel, archiefdiensten laten hun archiefstukken transcriberen (al dan niet door gebruikers), hoe zou die verkregen informatie dan het beste gepresenteerd kunnen worden? Hoe werkt dan het online zoekproces in een relatief ingewikkelde archiefstructuur en welke onderdelen zouden in aanmerking komen voor die verdere ontsluiting, de eigentijdse toegangen of de stukken zelf? En welke rol kan technologie spelen? In de negentiende eeuw archiveerden verschillende overheids instanties hun stukken via het genoemde seriestelsel. Voor ons onderzoek hebben we seriearchieven uit drie verschillende bestuurslagen, namelijk gemeente, provincie en rijk, met elkaar vergeleken om te kunnen onderzoeken of voor al deze verschillende soorten seriearchieven één generiek basismodel voor online ontsluiting ontwikkeld kan worden. Afgezien van het feit dat iedere archiefinstelling een andere terminologie gebruikt voor enigszins met elkaar vergelijkbare toegangen (klapper, trefwoordenlijst, index, agenda, indicateur, enz.), ontdekten we dat elk seriearchief qua structuur in meer of mindere mate van elkaar verschilt. Zelfs binnen één organisatie zijn variaties in de tijd te vinden. Desalniettemin zijn generieke stappen voor onderzoek in seriearchieven op te stellen (zie figuur 1). Ondanks alle varianten kunnen archiefinstellingen dit generieke model als basis gebruiken bij een pilot of project in het kader van het digitaliseren en ontsluiten van (de eigentijdse toegangen van) het desbetreffende archief. Stappen onderzoek in serie-archieven met drietrapsraket bron verwijzing bron verwijzing bron Klapper Trefwoorden lijst Index, agenda Verbaal, besluit, correspon dentie, enz. Figuur 1. Generiek model seriearchieven Met dit schema in ons achterhoofd zijn twee modellen voor online doorzoekbaarheid en presentatie van de inhoud van seriearchieven ontwikkeld. Beide modellen beperken zich tot het zichtbaar en doorzoekbaar maken van de informatie uit de eigentijdse toegangen. Het scannen en doorzoekbaar maken van de stukken zelf (verbalen, besluiten, correspondentie, enz.) is niet meegenomen, omwille van de behapbaarheid.

Schetsboek | 2016 | | pagina 62