De ijsberg zichtbaar maken Het inhoudelijk ontsluiten van seriearchieven Digitale (re)presentatie van seriearchieven Ceciel Huitema en Nico Vriend Iedereen die werkzaam is in de studiezaal van een archief instelling herkent de situatie: een klant heeft thuis op de website een en ander proberen te vinden zonder veel resultaat en komt met weinig hoge verwachtingen toch nog even naar de studiezaal. Het blijkt dat je de klant aan bijzondere informatie kunt helpen uit een archief, dat op de website nauwelijks ontsloten is. Je bent blij dat deze klant toch de moeite heeft genomen naar de studiezaal te komen. Hoeveel klanten doen dat na een weinig succesvolle zoekopdracht op de site niet, terwijl er in de archieven interessante stukken liggen? Bezoekers zoeken vaak naar een onderwerp via het zoekscherm op de website van een archiefinstelling (Google-achtig zoeken). Daarmee zoeken ze alleen in de beschrijvingen van archief stukken zoals die vermeld staan in de archiefinventarissen. Seriearchieven zijn veelal chronologisch geordend waardoor in de inventaris alleen data (datums) beschreven staan en geen onderwerpen. Hoewel laatstgenoemde informatie wel via eigentijdse toegangen te vinden is, is het niet online doorzoek baar. Je zou kunnen zeggen dat daar slechts een zeer klein topje van de ijsberg zichtbaar is. Kan hier iets aan gedaan worden? Het ontsluiten van dergelijke archieven op documentniveau is veelal te arbeidsintensief, maar er zijn wellicht andere opties te bedenken? Illustratie Shutterstock grop

Schetsboek | 2016 | | pagina 61