n Was het maar zo simpel. Als we onze kansen willen grijpen, is het zaak dat we meebewegen. Als we een sterke archiefsector willen, die vanuit zijn opdracht en missie maatschappelijke waarde creëert, hebben we flexibele, vitale en goed opgeleide collega's nodig voor wie leren en ontwikkelen een tweede passie is. Leren en ontwikkelen zouden vanzelfsprekend moeten zijn, niet alleen aan het begin van je carrière, maar gedurende je hele loopbaan. Een leven lang leren dus. Het Archiefatelier, waarin het universitair- en beroepsonderwijs nauw samenwerkt met de archiefsector, biedt hiervoor een unieke en inspirerende leervorm. Studenten, docenten, onderzoekers en archivarissen werken samen aan een actueel thema uit de archiefpraktijk. Zij experimenteren, oefenen, onderzoeken, presenteren en geven elkaar feedback. Ter inspiratie nodigen zij deskundige gastsprekers uit, zowel van binnen als buiten de sector. Ter lering, verdieping en reflectie geven professoren en lectoren open colleges. Met deze leervorm past het Archiefatelier - bewust of onbewust - de nog immer actuele leerprincipes van de Chinese filosoof Confucius toe. Met het Archiefatelier halen we de opleidingen binnen de muren van onze instellingen en bieden we onze studenten en medewerkers een ideale leeromgeving: de verbinding van theorie en praktijk aan de hand van een actueel onderwerp. Dit schetsboek gaat over het derde Archiefatelier, waarin de digitale onderzoekomgeving en dienstverlening centraal staat. De directe aanleiding voor dit thema was de Inspiratiedag Digitale Klantenkunde (23 maart 2015), een initiatief van het Brabants Historisch Informatiecentrum, het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven, het Stadsarchief Rotterdam, het Regionaal Archief Tilburg en het Gemeentearchief Venlo, in vervolg op een presentatie van Christian van de Ven (BHIC) en Janna Leguijt (RHCE) op de KVAN-dagen in 2014. De digitale onderzoekomgeving en dienstverlening raakt direct aan onze missie en is naast duurzaamheid één van de belangrijkste strategische succesfactoren voor de toekomst. Daarvan getuigen ook de Nationale strategie digitaal erfgoed (van het Netwerk Digitaal Erfgoed, waarin het drielagenmodel wordt gepresenteerd), en de scenario's in Op weg naar 2020 en verder... Het verhaal van de archieffunctie van het Nationaal Archief. In de scenario's van het Nationaal Archief vormt het internet in 2025 het fundament van de samenleving: het alomtegenwoordige communicatiemiddel dat de informatiesamenleving verbindt en voedt. De digitale studiezaal is in die ontwikkeling cruciaal en de fysieke studiezaal passé. Op de studiezaal komt hooguit nog een enkele hooggespecialiseerde onderzoeker die het authentieke stuk zelf wil bestuderen. Informatie die digitaal niet beschikbaar is, is voor de gebruiker eenvoudigweg niet meer in beeld. De meesten van ons realiseren zich dat dit

Schetsboek | 2016 | | pagina 5