060 n Slot biedt een kans aan archivarissen om zich, als kenners bij uitstek van de archiveringssystemen, stevig in dit debat te positioneren. Het is evident dat toegankelijkheid een relatief en tijd- en plaatsgebonden begrip is. De manier waarop toegang binnen een archiveringssysteem werd geboden, vormt een onlosmakelijk en tijdgebonden onderdeel van het archief. Archivarissen hebben de professionele plicht om "de blijvende toegankelijkheid en begrijpelijkheid van archiefmateriaal te waarborgen" (ICA beroepscode). Die blijvende toegankelijkheid en begrijpelijkheid betekent onder meer dat je na zoveel jaren nog steeds in staat bent om de betekenis en functie van het archief en de documenten in het archief binnen de toenmalige structuren te begrijpen. Het Atelier Digitale Onderzoekomgeving heeft bijgedragen aan het besef dat de eigenheid van de onder de noemer van seriearchieven ontstane archiveringssystemen goed gekend moet worden om digitale oplossingen te kunnen ontwikkelen die betekenisvolle toegang tot deze archieven waarborgen. Het digitaliseren en dataficeren van (onderdelen van) seriearchieven biedt interessante nieuwe onderzoeksmogelijkheden maar het is niet vanzelfsprekend dat daarmee de bestaande toegang en context in hun volle omvang behouden blijven. Het lijkt er zelfs op dat het vooralsnog ingewikkelder is om de hedendaagse verwachting van digitaal gebruiksgemak te verenigen met de tijdgebonden betekenisvolle functionele toegang tot de seriearchieven dan het bieden van geheel nieuwe vormen van digitale toegang tot de gegevens. Illustratie: Max Kisman, Utrecht

Schetsboek | 2016 | | pagina 59