n 048 p Kerntaken en meer De gebruiker centraal: ervaringen, wensen en verwachtingen van professionele onderzoekers ten aanzien van de digitale onderzoekomgeving Zoeken en zoeken leren Wel/niet doen De wensen van professionele onderzoekers Marie-Christine Engels In verslagen en monitors worden vaak cijfers van het aantal bezoekers op archiefwebsites genoemd. Die vertellen ons niet hoe de bezoekjes zijn bevallen en of ze bewust naar een archiefsite op zoek waren. Binnen het Atelier DOD heb ik daarom met behulp van een vragenlijst, grotendeels bestaande uit open vragen, aangevuld met enkele interviews, in kaart gebracht aan welke generieke hulpmiddelen professionele onderzoekers op de archiefsites behoefte hadden. Een stuk of tien historici, een kunsthistoricus en een professionele genealoog hebben aan het onderzoek meegewerkt. De leeftijden van de deelnemers, onderwerpen van onderzoek, de onderzochte tijdvakken en gebruik van archiefinstellingen varieerden. Bovendien heb ik gesproken met mensen die ervaring hebben met het werken op digitale onderzoekplatforms om gebruik en behoeften in kaart te brengen die tevens nuttig kunnen zijn bij het opzetten van een digitale onderzoekomgeving. Voor onderzoekers is belangrijk dat verschillende manieren van zoeken naast elkaar kunnen worden toegepast. Hoewel historici vrijwel allemaal, mede onder invloed van Google, meer gericht met trefwoorden zijn gaan zoeken, maken ze nog graag gebruik van de oorspronkelijke structuur van het archief. Dat geldt ook voor de professionele genealoog, terwijl de kunsthistoricus het juist een minder handige manier van zoeken vindt. Het vergt zeker enige training en binnen de verschillende opleidingen is niet altijd ruimte voor lessen in archiefonderzoek. De focus zal bovendien verschillen. Leeftijd lijkt bij de keuze in het zoekgedrag minder een rol te spelen dan gedacht: het pleidooi voor pdf's en papieren toegangen, waarin je al bladerend op een idee wordt gebracht, komt opvallend genoeg van jong en oud. Dingen die anders niet waren opgevallen, kunnen zo gevonden worden. Werken met zoektermen levert overigens net zo goed onverwachte treffers op. De onderzoekers twijfelen regelmatig of ze de juiste zoektermen hadden gebruikt en alle beschikbare informatie hadden gevonden. Archivarissen kunnen, mits ze daartoe de tijd krijgen, uitgroeien tot expert-users en als educators de helpende hand bieden. Een link naar een recente wegwijzer voor historici kan een bredere doelgroep eveneens helpen. Het idee om op de site tips op te nemen van onderzoekers kan ook zinvol zijn, evenals een reactiemogelijkheid of er in de geboden uitleg nog iets ontbreekt. Zo krijgen we tegelijkertijd meer zicht op de digitale bezoekers. Archiefinstellingen zouden bovendien nog meer gezamenlijk op kunnen trekken bij het maken en beschikbaar stellen van tutorials, bijvoorbeeld over wet- en regelgeving rond audiovisueel materiaal. Daarnaast is het belangrijk verwachtingen te managen: archiefonderzoek kost vaak tijd en geduld, iets wat in populaire tv-programma's over genealogisch onderzoek naar voorouders nauwelijks in beeld wordt gebracht. Aangeven dat volhouden loont en dat de speurtocht zelf ook leuk kan zijn, is belangrijk.

Schetsboek | 2016 | | pagina 47