044 n Chat en Forum Checklist toen al was er een slechte score op de archiefterminologie (7%). Contactinformatie scoort met 75% het hoogst. Alle instellingen geven de basale contactgegevens. Ze hebben niet allemaal een chat of een forum maar dit zijn ook bijzondere contactmedia. Lang niet alle hulpmiddelen die op de websites te vinden zijn, zijn meegenomen in het onderzoek. Als deze hulpmiddelen zouden worden geïnventariseerd, zou de checklist dus nog uitgebreid kunnen worden. Daarbij kan het onderzoek worden verbreed naar de websites van andere instellingen. Overigens is de beschikbaarheid van de hulpmiddelen uit de checklist op de website niet een voldoende voorwaarde om de website gebruiksvriendelijk te maken. Concepten Markers Archivistische theorie, praktijken en procedures Huisregels, hanteerregels, archiefterminologie, reproductie, doelstelling en missie Zoekmogelijkheden Cataloguskeuze, toegangkeuze, catalogusinstructie, toeganginstructie Middelen Educatieve pagina, video, gidsen, cursussen Contactinformatie Openingstijden, telefoonnummer, (post)adres, routebeschrijving, e-mail, chat, forum Service Archiefstukken vooraf reserveren, archiefstukken scannen op verzoek, onderzoek laten doen Archival Intelligence markers Bromley Digitale hulpmiddelen die een belangrijke functie kunnen hebben in een digitale onderzoekomgeving zijn de chat en het forum. Dit blijkt uit twee van de zeven interviews met archief instellingen over hun goede en slechte ervaringen met digitale hulpmiddelen. De chat is een medium waarmee de archivaris zijn expertise online kan overdragen aan de gebruiker. De chat is toegankelijk en levert snel resultaat. "Het is een vorm van digitale dienstverlening die aansluit bij de moderne archief beleving", aldus Miel Jacobs, publieksadviseur bij het Gelders Archief. Het forum kan voor zowel de gebruiker als de archiefinstelling een belangrijke functie hebben, mits de instelling er tijd, energie en geld insteekt. Het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) heeft op zijn website een succesvol, actief forum. "De key voor het succes van het forum is aandacht", verteld Christian van der Ven, archivaris bij het BHIC. Want door alle vragen van de gebruikers op het forum te beantwoorden zorgde het BHIC ervoor dat de gebruikers steeds terugkwamen naar het forum en dat er langzaamaan een community begon te ontstaan. De huidige gebruikers van het forum van het BHIC fungeren niet alleen als een vaste bezoekersgroep maar zijn tevens een soort panel dat suggesties en feedback doorspeelt aan het BHIC. Het onderzoek heeft dus geresulteerd in een checklist van digitale hulpmiddelen met drie kolommen: Basis, Goed en Uitstekend. De checklist is ontwikkeld op basis van de resultaten in het literatuuronderzoek, het praktijkonderzoek en de interviews. Op basis daarvan zijn ook de hulpmiddelen in de checklist gerangschikt.

Schetsboek | 2016 | | pagina 43