De vraag 021 n n Wat willen gebruikers eigenlijk? Wat verwachten ze van (digitale) archieven, archief beschrijving en welke ondersteuning is gewenst bij het doen van archiefonderzoek? Bekende vragen, die in dit deel van het schetsboek aan bod komen. Zo doet Hannah van Dam verslag van haar onderzoek naar gebruiksvriendelijkheid van archiefwebsites, en analyseert Marie Christine Engels op basis van een enquête de hulpbehoefte van professionele onderzoekers. Hun bijdragen raken steeds de vraag naar de positie van archieven in een omgeving die wordt beheerst door snel veranderende technologieën. Eivind Rossaak gaat daar diep op in en kijkt voor ons naar de existentiële rol van archieven in die veranderende technologische omgeving. Niet alleen de wijze waarop we geheugen vormen maar ook de wijze waarop we dat geheugen zullen raadplegen, verandert razendsnel. Als de technologie de intermediair tussen onderzoeker en bron is geworden, wat betekent dat voor de manier waarop onderzoek wordt gedaan? Onze ambivalente houding ten aanzien van technologisering van de professie wordt door Eivind Rossaak treffend omschreven als hij schrijft: "As long as computers appear as nothing new, the GLAM-sector and its clients can continue as if nothing new has happened. It is for example still a routine for state agencies to submit a selection of their emails as print-outs on paper to the archives." In zijn bijdrage gaat Theo Thomassen in op de verschillende aspecten waar rekening mee moet worden gehouden wanneer archieven in een digitale context worden aangeboden. De complexiteit van archieven dwingt de online bezoekers om archival intelligence te ontwikkelen om goed onderzoek te kunnen doen in de archiefbronnen. Thomassen schetst het risico dat in een online onderzoekomgeving alleen nog eenvoudig te raadplegen bronnen beschikbaar worden gesteld en dat, zonder archival intelligence, de complexe archiefbronnen in de vergetelheid dreigen te raken. Deelnemers tijdens Open Ateliers: Hannah van Dam, Theo Thomassen en Marie-Christine Engels Foto: Angeline Swinkels, Den Bosch

Schetsboek | 2016 | | pagina 20